Mladá kulinárka nejedáva langoše. Hovorí, že sú to len prázdne kalórie
Keď som prvýkrát videla recepty Zuzany Benčovej, netušila som, že za ich zrodom stojí mladučké žieňa. Zaujímalo ma, čo ju v takom mladom veku priviedlo k vareniu a predovšetkým k zdravému stravovaniu.
Niektoré zo Zuzkiných receptov môžete nájsť aj v našej sekcii www.recepty.cvicte.sk. Sú chutné, výživné a nenáročné na prípravu. Ak potrebujete inšpiráciu vo zdravom varení, rozhodne si tu prídete na svoje.
Dnes sa varením zaoberá mnoho ľudí, hoci donedávna to bola skôr záležitosť našich mám a pár šefkuchárov. Čo viedlo takú mladú ženu k vareniu?
K vareniu mám vzťah už od mala. Ako traja súrodenci sme doma cez letné prázdniny varili takmer každý deň, mamina nám večer vysvetlila postup receptu a na druhý deň sme si uvarili celý obed. U babky a dedka na dedine sme zase piekli ovocné kysnuté koláče a buchty. Vždy ma bavilo motať sa v kuchyni a vymýšľat si svoje nové recepty, pretože milujem dobré a kvalitné jedlo. Rád varí aj priateľ a preto neskôr, po vysokej škole sme zvykli pozývať kamarátov k nám domov, na chutné večere pri pohári dobrého vínka.
Prečo ste stavili práve na zdravú stravu?
Po skončení vysokej školy v Bratislave som začala mať zdravotné ťažkosti, dokonca sa mi prejavila alergia, ktorú som nikdy predtým nemala a po množstve vyšetrení lekári stále nevedeli prísť na to, čo mi je. Povedala som si, že chyba je asi niekde inde a začala som pátrať. Čím viac som pátrala, tým viac som zisťovala, aké je nevyhnutné zdravo sa stravovať a že pre väčšinu chorôb môže byť spúšťačom práve nesprávne, nezdravé stravovanie. Vtedy u mňa nastal zlom. Chcela som sa stravovať zdravo, no nemala som kde. Postupne som pochopila, že najlepšie a najkvalitnejšie jedlo si viem pripraviť sama doma, tak sa opäť začalo moje varenie – tentoraz zdravé.
To ma zaujíma. V čom je zdravé?
Je pre mňa veľmi dôležité jesť jedlá, z ktorých môj organizmus “niečo má”. Dávam si záležať na tom, aby z každého jedla, ktoré uvarím, bolo pre mňa alebo mojich blízkych “liekom”. Aby to neboli len prázdne kalórie a žiadna výživová hodnota. Veď čo má napríklad náš organizmus z vyprážaného langoša? Pre mňa nemá zmysel ho jesť.
Keď si dám čerstvý zeleninový šalát na obed, alebo plnú misku ovocia zo záhrady na raňajky, viem, že ma to nabije energiou, vitamínmi, zvýši imunitu, rozžiari pleť a celé telo a dodá vynikajúci pocit, že robím pre svoje zdravie to najviac, čo môžem. Tento pocit je pre mňa dôležitý, po langoši by som cítila akurát výčitky, úbytok energie a preplnený žalúdok.
Hovoríte teda, že strava vplýva na naše zdravie. Akú radu by ste dali tomu, kto chce cítiť lepšie a prejsť k zdravšej alternatíve?
Vzdelávať sa. Získať čo najviac informácií o potravinách, o tom, čo obsahujú, čítať o význame zdravého stravovania. O tom, že spracované produkty a polotovary pre nás vôbec nie sú vhodné alebo si napríklad vypísať na chladničku zoznam zdraviu prospešných a naopak nezdravých potravín ako mám ja doma :) Dôležité je začať od seba.
Aké boli Vaše začiatky?
Ja som najskôr prestala sladiť kávu a čaj a začala som menej soliť. Postupne som prestala jesť sladkosti, keď mám chuť na sladké, dám si kus ovocia. Polotovary, vyprážané jedlá a jedlá z bielej múky vôbec nejem, stopla som aj mäso. Dám si ho, len ak viem, že je z domáceho chovu, bez antibiotík a rastových hormónov.
Zo začiatku to môže byť ťažké, no postupne začnete objavovať nové a nové jedlá, ktoré ste dovtedy možno poznali, no nemali čas alebo odvahu skúsiť. Práve tie potraviny, ktoré vám po tejto selekcii ostanú sú tie prospešné, tie ktoré nám dodávajú energiu, silu, vitalitu, zdravie.
Čo nesmie chýbať vo Vašej kuchyni?
Čerstvé ovocie a zelenina. Tvoria základ mojich jedál.
Je niečo, čo vo Vašej kuchyni určite nenájdeme?
Nekupujem žiadne keksíky, cukríky či farebné sladkosti. Obsahujú éčka, farbivá, cukor alebo fruktózo-glukózový sirup, ktorý z tela berie minerály. Všetky sladkosti pečiem, a som závislá na horkej čololáde :)!
Prestala som kupovať aj pečivo v hypermarketoch, pretože je plné transmastných tukov, kúpila som domácu pekárničku a celozrnný chlieb si pečiem doma. Vyhodila som zo špajze všetky koreniny a ochucovadlá s glutamanom sodným, ale aj horčicu a kečup. Nepoužívam biely cukor ani bielu múku, mám hnedý alebo rapaduru, a som rada, že je drahší, aspoň s ním šetrím.
O Vaše recepty sa delíte aj na Vašej stránke Fitrecepty.com. Čo Vás k tomu viedlo?
Chcela som ukázať svojim najbližším, že zdravo sa stravovať nie je vôbec ťažké, ani tak finančne náročné ako si mnohí myslia. Keď sa pre niečo nadchnem, začnem sa tomu venovať na 110%. Preto zrazu všetci moji známi vedeli, že biely cukor z tela berie minerály, že nafúknuté brucho je znakom prekyslenia...
Niektorí mali záujem dozvedieť sa o tom viac, niektorí nie. Vedy som si uvedomila, že nemôžem utekať za každým kto na ulici chrúme horalku, brať mu ju z ruky a hovoriť, že toto predsa nemôže jesť :) Nafotila som celé postupy mojich zdravých receptov, popísala som ich z výživového hľadiska a sprístupnila som ich na svojej stránke.
Moja filozofia je, variť obyčajne, ale zdravo. Moja mamina donedávna nevedela, čo je to amarantová múka, kardamon, alebo quinoa a v malom mestečku, kde býva, tieto suroviny ani nikdy nezoženie. Preto recepty vymýšľam tak, aby ich vedeli variť všetci, inšpiráciou je mi moja rodina, vždy si premyslím, čo by mohli mať doma a vymyslím recepty. Sú úplne obyčajné, nepridávam do nich žiadne špeciálne ingrediencie, žiadne kokosové mlieko ani špeciálne korenie, jednoducho tak, aby ich vedeli spraviť v Žarnovici, Tepliciach, či v Bratislave.
Ktoré jedlo máte najradšej? Nemusí byť zdravé :)
Milujem sladké, preto ma baví vymýšľať recepty na zdravé koláčiky a sladkosti. No najviac zo všetkého je pre mňa plná miska domácich čucoriedok alebo egrešov.
Diskusia k článku - Mladá kulinárka nejedáva langoše. Hovorí, že sú to len prázdne kalórie