Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Motivácia ako začiatok úspechu pri chudnutí

Júlia Rašlová

Motivácia je jeden z najdôležitejších faktorov pri dosiahnutí akéhokoľvek cieľa, chudnutie nevynímajúc. 

Motivácia ako začiatok úspechu. Najmä pri chudnutí
22. APR 2016

Preto ti ponúkam niekoľko tipov z vlastnej skúsenosti, ktoré by ťa mohli motivovať pri plnení predsavzatia schudnúť. Nájsť správnu, silnú a hlavne dlhotrvajúcu motiváciu a inšpiráciu pri chudnutí, môže byť niekedy poriadna fuška. Motivácia ako: chcem sa páčiť priateľovi, manželovi  alebo kamarátom, veľmi dlhú trvácnosť nemá, skúšala som to mnohokrát. Pre mňa bol tento typ motivácie slabý, hlavne keď ten, kvôli komu chceš zmenu urobiť, si na to, ako vyzeráš, už zvykol. Netvrdím, že by ti to nemohlo pomôcť sa naštartovať. Je tam však  riziko, že ak sa s priateľom rozídeš, odíde aj tvoja motivácia a môžeš skončiť nad miskou plnou zmrzliny. Určite si počula veľa odporúčaní od ľudí, ktorým sa už schudnúť podarilo. Ale to, čo funguje u kolegyne alebo u susedy, nemusí fungovať aj u teba. Každý z nás si musí tú správnu a silnú motiváciu nájsť sám.

Choďte domov a zamyslite sa

Pri práci s klientom, keď sa spoločne snažíme nájsť spôsob, ako zmeniť jeho životný štýl, vždy dávam radu: choďte domov, uvarte si svoj obľúbený čaj, sadnite si, zamyslite sa a odpovedzte si na niekoľko otázok:

  • Prečo chcem niečo vo svojom živote meniť?
  • Čo mi na doterajšom živote vadí  a ako to chcem riešiť?
  • Zvládnem to sám, alebo požiadam niekoho o pomoc?
  • Čo ma bude posúvať ďalej, keď začnem mať pochybnosti, či to zvládnem?

Na poslednú otázku ti môžem dať odpoveď aj ja. To, čo ťa bude posúvať vždy dopredu, bude práve tvoja jedinečná motivácia. Preto musí byť silná, aby ju nedokázalo prehlušiť tvoje nariekanie, že to nezvládneš, že nemáš pevnú vôľu a nezameníš ju ani za čokoládu s orieškami. Pre mňa bolo na začiatku úžasnou motiváciou, že po splnení cieľa, ktorý som si zvolila, ma čakal darček. Mám rada darčeky, tak prečo si neurobiť radosť, veď si to zaslúžim.

Čo po zamyslení?

Viem, pri chudnutí je vždy na prvom mieste vyzerať lepšie a štíhlejšie. Nechceš sa predsa do pekných nohavíc, ktoré ti ležia v skrini "dostávať obuvákom". Oblečenie je jednou z mnohých motivácií, ktoré ťa posunú vpred. Ak si kúpiš niečo naozaj pekné, o jedno konfekčné číslo menšie, budeš musieť počkať týždeň či dva, kým si to budeš môcť obliecť, ale to už budeš opäť o nejaké to kilo ľahšia. V mojom prípade som sa takto motivovala veľakrát hlavne preto, že som z konfekčného čísla 56 prešla na číslo 40-42. Viete si predstaviť, s akou radosťou som chodila na nákupy, keď mi bolo opäť niečo veľké a ja som mohla svoj šatník obohatiť o niekoľko skvelých kúskov?

Neschudla si?

Ďalším tvojím bonusom pri chudnutí je všímavosť ľudí okolo teba. Nikoho nepoteší veta: „Tuším si pribrala“. Ale otázka, či si neschudla, tak tá urobí doslova zázrak. Narastieš o niekoľko centimetrov, stiahneš brucho, aj keď s ním ešte nie si spokojná, vystrieš sa  a hrdo odpovieš, že áno. A v myšlienkach si rozhodnutá, že o mesiac budeš vyzerať ešte lepšie a oblečieš si novú blúzku, na ktorej dnes ešte celkom nezapneš gombík. Okolie ťa vlastne nevedome motivuje k ďalším výkonom.

Pozri si staré fotografie

Neviem, či toto je vhodný návod na to, ako sa inšpirovať, ale na niekoho by to účinok mohlo mať. Aj keď na mňa v období tučnoty pôsobili fotografie, na ktorých som bola ako tak štíhla, skôr deprimujúco ako inšpirujúco. Ale keď sa na to pozrieš z iného pohľadu, mohlo by ťa to nakopnúť a ty zatúžiš opäť vyzerať tak skvelo ako pred niekoľkými rokmi. Odfoť sa, ako vyzeráš teraz, nájdi si fotku, ako si vyzerala pred niekoľkými rokmi, polož ich vedľa seba a .... Túto motiváciu by som však odporučila skôr silnejším povahám. Tie slabšie by sa mohli nad týmto porovnaním s plačom prejedať. Skús sa však premôcť, nemaj "depku", však konečne ideš so sebou niečo robiť. Urob zmeny, vydrž mesiac a opäť sa odfoť, prilož fotky k sebe. Verím, že zmena, ktorú uvidíš, ťa nielen poteší, ale aj posunie do ďalšieho mesiaca  tvojho nového životného štýlu.

Zdravie

Nedá mi, aby som tento bod motivácie nespomenula ešte raz. Zdravie je najcennejšie, čo máme, a preto by v období chudnutia malo byť tou najsilnejšou motiváciou. Keď sme zdraví, môžeme robiť naozaj všetko, čo chceme. Preto si to nepokaz tým, že budeš priberať na váhe. Nadváha je, pokiaľ ju môžeme považovať za ochorenie, jedinou chorobou, ktorú môžeš ovplyvniť svojou vôľou. Máš na výber, či  chceš mať nadváhu, alebo nie. Spomeň si na to, koľko ľudí sa nemôže rozhodnúť, či chcú byť diabetikmi alebo celiatikmi, alebo či sa môžu zbaviť histamínovej intolerancie ako ty nadbytočných kilogramov. Jednoducho majú stravovacie obmedzenia na celý život. Keď som sa trápila s obezitou, ani ja som neriešila zdravie. Priznávam, že som dosť riskovala. Mala som šťastie, desať rokov morbídnej obezity na mne nezanechalo zdravotné následky, ale ktovie, ešte aj desať rokov po schudnutí môže človek ochorieť na chorobu súvisiacu s nadváhou .

Pridaj si k motivácii svoje heslá:

  • Drahá, ty si si už svoje odjedla (v prípadoch, keď nevieš odolať veterníku  alebo iným maškrtám).
  • Nechudnem, ale liečim sa z nadváhy (pre prípad, keď nepôjde všetko tak, ako si predstavuješ).
  • Môžem zjesť všetko, na čo mám chuť, ale nechcem (osvedčené heslo pri rodinných návštevách, keď ťa všetci ľutujú, že chudneš).
  • Nemusím, ale chcem (odpoveď na otázku, či musíš stále cvičiť).
  • Trpezlivosť štíhlosť prináša (v dobe, keď robíš všetko, čo máš, a váha sa zastaví).

Toto boli moje heslá, ktoré fungovali, možno pomôžu aj tebe, alebo si vytvor svoje vlastné.

Tak čo, napadlo ťa niečo, čo ti pomôže zmeniť seba a tvoj život navždy? Či už to bude zdravie, priateľ, oblečenie alebo chceš urobiť zmenu len preto, že sa chceš dobre cítiť, je úžasné, že si na sebe začala pracovať. Teším sa na teba v ďalšom článku, v ktorom sa budeme spolu venovať tomu, ako sa správne, pestro a zdravo stravovať aj počas chudnutia.

Prečítajte si aj predchádzajúce diely seriálu o chudnutí: 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 786

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Motivácia ako začiatok úspechu pri chudnutí

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.