Nabití energiou ste vždy, keď sa neprejedáte
Michal Páleník sa ako výživový poradca venuje dvom rozdielnym typom klientov. Na jednej strane pomáha ľuďom s extrémnou obezitou, na druhej strane sa venuje športovcom. Čo ma na Michalovi upútalo bol fakt, ako dokáže zložitú vec ohľadom stravovania povedať jednoducho. Aby ju pochopili všetci, či už majú nejaké vedomosti, alebo aj nie.
Možno ste sa aj vy ocitli v situácii, kedy už neviete, čo jesť, aké potraviny zvoliť, čo je zdravé, čo vám pomôže schudnúť. Z mnohých smerov prichádzajú rôzne, mnohokrát rozporuplné informácie. Dnešná preinformovaná doba nám veľmi nepomáha utvoriť si vlastný jednoznačný názor. Práve preto sa ocitol, a vôbec nie náhodne, rozhovor s Michalom Páleníkom v tejto knihe. Pretože je „iný”, jeho pohľad na stravovanie je komplexný, normálny a nevyhranený. S pokorou rozpráva o svojich skúsenostiach bez razenia akéhokoľvek podsúvania určitého výživového smeru, čo si ja osobne veľmi cením. Pretože strava má byť komplexná, aj s maslom, aj múkou, aj s mäsom. Ale utvorte si vlastný názor.
S čím majú ľudia v stravovaní najväčší problém?
Vždy je to o tom, príjem verzus výdaj. Ľudia jedia oveľa viac a aj častejšie, ako si myslia. A myslia si, že vydajú oveľa viac energie. Najväčší problém sú sladené nápoje, potom sladkosti a ešte k tomu aj kombinované s nezdravými tukmi, čiže energetické bomby. Sú to rýchle zdroje energie, nutrične sú to veľmi chudobné jedlá, lenže energeticky na kalórie bohaté. Nazývam ich aj energeticky denzitné jedlá – veľa energie, málo živín. Na porovnanie 20 g masla (jedna lyžica, ktorá má 150 kcal) je približne energetický ekvivalent vyše 1 kg listového šalátu. Väčšinou sa tieto dve veci kombinujú, aj ten tuk, aj cukor. To v mozgu vyvoláva najväčšie chute, čo súvisí s vývojom človeka. Kedysi dávno ľudia trpeli nedostatkom potravy, preto musel organizmus hľadať čo najrýchlejší zdroj energie, čiže cukor, ovocie, no zďaleka nie v takých formách, ako ho poznáme dnes. Tiež hľadali najbohatší zdroj energie – tuky. Až potom išli po mäse a podobne. Lenže moderná potravinárska technológia to dokázala spojiť do jedného celku a vyrobiť neodolateľné jedlo – tuk a cukor: lacné keksy s vysoko koncentrovaným tukom, cukrom. Preto má najviac ľudí problém so sladkosťami. Pramení to z pradávnej minulosti.
Vyznajú sa v tom ľudia?
Väčšina nie. Občas riešia, prečo im nechutí zelenina, prečo im ale chutia sladkosti. Neustále sa vracajú do minulosti, veď takto sa stravovali naši starí rodičia a podobne. Lenže s minulosťou sa už nemôžeme porovnávať. Babka na poli pracovala 12 hodín denne, mala veľký príjem D vitamínu „zo slnka”, zeleninu zo záhradky, jedli prirodzené jedlá, všetko „bio”. Dnes vstaneme, ideme do auta alebo na autobus, sedíme 8 hodín v kancelárii, slnko nič, pohyb nič, náš životný štýl sa v priebehu 100 rokov zmenil viac ako za posledných 10 000 rokov. Keď sú iné podmienky, aj strava je iná. Máme bazálny stres, nezdravú stravu, celotelové zápaly, poruchy spánku, hypokinézu – nedostatok pohybu, oslabená imunitu. Musíme teda jesť viac zeleniny, ovocia a športovať pomedzi iné povinnosti. Nedá sa to porovnávať s tým, čo sme jedli predtým a teraz. Dôležité je však, čo máme k dispozícii teraz a čo môžeme urobiť pre to, aby sa niečo zmenilo.
Ako si teda pomôcť? Kde začať, keď sa cítime nemotorní, tuční a bez energie?
Riešim mimo iné aj obezitu druhého a tretieho stupňa, spolupracujem s lekármi, venujem sa aj športovej výžive. Prvé, čo je potrebné pri obezite zistiť, prečo ľudia niektoré veci robia, ako ich robia, rozanalyzovať to, aké majú stravovacie návyky, celkový životný štýl, spánok, pohyb, doplnky výživy, ale predovšetkým strava. Niekedy majú ľudia určitú predstavu, ale realita je úplne iná. Čiže im ukážem, prečo sú unavení, prečo majú málo energie, prečo im je zle, prečo sú prejedení, prečo priberajú, keď si myslia, že nič nejedia. Snažím sa im nastaviť zrkadlo. K tomu však treba pristupovať veľmi opatrne, podľa toho, s kým sedíte, ako k nemu z psychologického hľadiska pristupovať. Najprv zisťujem, čo tým ľuďom je, ako fungujú, aby sme mohli následne nastaviť opatrenia, ako daný problém vyriešiť. Napríklad, keď niekto priberal 30 – 40 rokov a vy chcete od neho, aby zmenil kompletne celý život, tak by ste sa na to mali pozrieť s nadhľadom a meniť jeho návyky postupne, nie šokovou terapiou.
A preto zlyhávajú všetky diéty?
Slovo diéta je nešťastne prevzatý názov z medicíny. Tá pravá diéta sa používa v medicíne na to, aby sme vylúčili určitú zložku z inak prirodzenej stravy kvôli ochoreniu, ktoré si to krátkodobo vyžaduje. V ojedinelých prípadoch aj dlhodobo. Najčastejšie sa komerčné diéty zameriavajú na vyradenie jednej, dvoch potravín zo stravy, ktoré sú démonizované a hovorí sa o nich, že sú veľmi nebezpečné. Je to nezmysel, ale je to jednoduchšie pochopiteľné pre ľudí. Ak poviete, že chlieb je zlý, tak ľudia ho prestanú jesť a hotovo, nemusia nič viac robiť. My hovoríme, že v dávke je jed. To znamená, že môžete jesť danú potravinu, ale ide o množstvo, kedy a za akých okolností. To ľudí v mojom jedálničku prekvapuje, že to nie je v konečnom dôsledku žiadna diéta, že všetko môžu, len s rozumom. Vytriezvenie je, že ste najedení a chudnete. V skratke, diéty z dlhodobého hľadiska nefungujú.
Rozhovor je krátenou verziou interview, ktoré nájdete v knihe NABITÁ KUCHÁRKA.
Dozviete sa v ňom ešte odpovede na tieto témy:
- Prečo diéty zlyhávajú.
- Schudnúť sa dá aj bez veľkého hladovania.
- Koľko ľuďom trvá, kým zmenia svoje návyky.
- Čo by sme mali vedieť o stravovaní, aby sme nepriberali.
- Aké jedlo voliť, aby sme boli stále nabití energiou.
Diskusia k článku - Nabití energiou ste vždy, keď sa neprejedáte
Nový príspevok
Súhlasím s Vami je tu veľa pravdy . Lenže jedna veľmi dôležitá vec je CHÉMIA !!! Aj keď sa človek bude stravovať zdravo,ale veľmi záleží čo kúpi a kde to kúpi. Pretože na Slovensku je do peňaženiek dosť hlboko !!! A nemá každý ani na drahé BIO a niekde ho ani nedostať.Preto by bolo výborné aby sa prebudili Slovenský farmári a pestovatelia a zásobovali viac Slovenských produktov ovocia a zeleniny aj obylnín ahoj Ďakujem za pozornosť