Načerpajte silu a energiu z chia semienok
Už celé stáročia ich používali starí Aztékovia, aby boli silní a vitálni. Chia semiačka nájdete aj na Slovensku, tak prečo ich nevyužiť?
Ich pôvod je exotický
Pochádzajú z rastliny Šalvie hispánskej. Tá pochádza z Mexika a Guatemaly, kde ju obyvateľa pestovali už dlhé stáročia. Radia sa medzi superpotraviny. Pre Aztékov a Mayov boli základným prvkom ich výživy a jedla.
Prečo ich zaradiť do jedálnička?
Tieto, na prvý pohľad bežne vyzerajúce, malé semienka obsahujú doslova nutričné bohatstvo:
- Sú zdrojom antioxidantov a vlákniny
- Obsahujú najviac esenciálnych mastných kyselín (pri 32% tuku, je 60% omega-3 mastných kyselín)
- Obsahujú veľké množstvo vitamínov skupiny B
- Asi päťnásobne viac vápnika ako mlieko
- Obrovské množstvo bielkovín
- Dvojnásobok draslíka ako majú banány
- Viac železa ako je napr. v špenáte
Ako nám chia semiačka pomáhajú?
- Zásobujú nás energiou
- Zvyšujú nám psychickú koncentráciu
- Ak chudnete alebo plánujete túto zmenu, tak určite zaraďte tieto semienka do vášho pravidelného nového jedálnička. Pomôžu vám schudnúť bez toho, že by ste sa cítili hladní
- Regulujú metabolizmus cukrov v krvi a preto ich obľubujú hlavne športovci
- Sú úplne bezlepkové
- Pomáhajú v boji s Alzheimerom
- Podporujú dobrú náladu a pamäť
- Podieľajú sa na budovaní tenkých svalových vlákien
Ako ich využívať v kuchyni?
Hneď na začiatok je potrebné povedaťm že ich maximálna denná dávka nesmie prekročiť dve čajové lyžičky. Ak by ste zjedli aj viac, nič vážne vám nehrozí. Môže dôjsť k nafúknutiu alebo tráviacim ťažkostiam. Aj tu platí, menej je viac a rozhodne nie je na mieste sa chia semičkami prejedávať.
Ich používanie je čisto na vašej fantázii. Môžete si ich pridať do ranných vločiek alebo kaše. Dokonca sa dajú pomlieť na jemný prášok a použiť ako zahusťovač do polievok alebo iných jedál.Mimoriadne populárne sú aj takzvané chia pudingy. Chia pudingom tak môžete jednoducho nahradiť dezert po nedelnom obede a keďže je sladký, tak v podstate nespoznáte rozdiel a ešte podporíte svoje zdravie. Vyskúšajte si pripraviť napríklad Dvojfarebný chia puding z knihy Nabitá kuchárka. Je to aj skvelý tip na fit dezert.
Čo by ste mali ešte vedieť
- Pred tým ako ich pôjdete jesť je vhodné namáčať chia semienka po dobu 10-15 minút vo vode. Toto spôsobí, že semienka zväčšia svoj objem a obalia sa hydrogélom, ktorý v tele predlžuje proces premeny sacharidov na jednoduché cukry.
- Chia by mohlo byť považované za semienko s vysokou antioxidačnou kapacitou a nový zdroj izoflavónov. Tieto antioxidanty môžu pozitívne vplývať na pleť, keďže urýchľujú jej regeneráciu. Užívanie Chia semienok môže pomôcť udržať pokožku pred jej predčasným starnutím v dôsledku zápalov a poškodení voľnými radikálmi.
- Ďalšou výhodou semienok je prevencia kardiovaskulárnych chorôb. Najmä ich vysoký obsah zdravých tukov. To pomáha telu vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch A, D, E a K.
- Pomáhajú tiež zvrátiť diabetes druhého stupňa lebo chia semienka sú bohaté na kyselinu alfa-linolénovú.
- Fosfor, ktorý okrem množstva už iných vyššie spomenutých živín chia tiež obsahujú a je veľmi dôležitý pre zdravé kosti. Horčík zasa k udržaniu zdravých zubov.
Tento bod je mimoriadne dôležitý najmä pre ženy. Vďaka tomu, že chia semienka obsahujú a vďaka pôsobeniu kyseliny Alfa-linolénovej (Omega-3) pomáhajú k regulácii rastu nádorových buniek krčka maternice a taktiež aj prsných nádorových buniek.
Tip na záver
dmBio chia semiačka, 300 g majú vysoký obsah vlákniny a nasýtených mastných kyselín. Sú ideálne na zamiešanie do ovocných a zeleninových štiav, jogurtov či müsli. Kúpite exkluzívne v predajniach dm drogerie markt.