Nadmerné potenie (hyperhidróza): Ako ho potlačiť?
Pot sa môže niekedy javiť ako pomsta alebo len nevydarený žart páchaný vesmírom, alebo prírodou na nás. No dôvod, prečo sa potíme nie je len ten, aby sme sa leskli a tieklo z nás po cvičení v posilňovni.
Potenie je funkcia nášho komplikovaného telesného systému, ktorý zahŕňa metabolizmus, hormóny, prekrvenie pokožky a ďalšie faktory. Potenie môže byť vyvolané zdravotnými alebo emocionálnymi problémami. A aj keď je nepríjemné, je normálne a je prirodzenou reakciou ľudského tela. Potenie vo väčšej miere môžeme pozorovať po vyššej fyzickej aktivite alebo v lete, kedy vonkajšie teploty stúpajú rapídne nahor. Na druhej strane však môžeme hovoriť aj o nadmernom potení, ktoré môže mať rôzne príčiny vzniku.
Niektoré stavy, ako je napríklad cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, menopauza, môžu spôsobiť nadmerné potenie, na ktoré akékoľvek antiperspiranty či dezodoranty nemusia byť účinné. Je dôležité uvedomiť si, že nadmerné potenie nie je len otázkou ochladzovania tela. Pot môže byť dôsledkom zdravotných problémov, ktoré je potrebné v niektorých prípadoch riešiť s odborníkom.
Čo je hyperhidróza?
Hyperhidróza predstavuje nadmerné potenie, ktoré môže alebo nemusí mať presnú príčinu. Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením sa môžu potiť natoľko, že im doslova kvapká pot z rúk. Áno, každý ľudský organizmus za bežných okolností produkuje pot. Mapy v podpazuší vznikajú najmä vtedy, keď je vonku príliš teplo, máte horúčku, cvičíte, ste nervózni alebo v strese. Pri tomto ochorení sa však ľudia potia aj pri oddychových činnostiach, ako je napríklad sledovanie obľúbeného filmu. Aj v tomto prípade však môžeme hovoriť o dvoch typoch ochorenia:
- primárna hyperhidróza (ohnisková)– spôsobuje nadmerné potenie rúk, podpazušia, tváre a chodidiel bez zjavného dôvodu
- sekundárna hyperhidróza (generalizovaná)– spôsobuje nadmerné potenie na celom tele alebo jeho väčšej časti, a to v dôsledku nadmerného tepla, zdravotného stavu, alebo pri užívaní niektorých druhov liekov
Každý z nás môže potenie vnímať úplne inak. Kým ide o obvykle potenie, tak siahneme po bežne dostupných prípravkoch proti poteniu, no nadmerné potenie (primárne alebo sekundárne) môže byť vnímané ako nepríjemné a stresujúce. Dokonca môže mať negatívny vplyv na psychiku človeka. Nadmerné potenie tak môže prispieť k vzniku depresie či úzkosti u ľudí.
Silné potenie alebo hyperhidróza?
V niektorých prípadoch nie je vôbec jednoduché rozlíšiť či ide o bežné potenie, alebo ochorenie zvané hyperhidróza. Treba však prihliadať na množstvo potu, ktoré vaše telo vyprodukuje počas dňa. Ak silné potenie narušuje váš každodenný život, tak môže ísť o hyperhidrózu. Tá má zväčša dedičné predispozície a objavuje sa najčastejšie už pred 25. rokom života. Medzi postihnuté oblasti patrí:
- chrbát
- hrudník
- dlane rúk
- podpazušie
- tvár
- chodidlá
- kolenné jamky
Ako silné potenie potlačiť?
Nadmerné potenie môže byť pre mnohých z nás natoľko nepríjemné, že je častokrát príčinou našej sociálnej izolácie. Nadmerné potenie môže byť prekážkou pri niektorých športových aktivitách (dochádza k väčšej dehydratácii organizmu), no môže zasahovať aj do profesijného života. V tomto prípade však neexistuje nejaká univerzálna liečba, ktorá by nám pomohla zbaviť sa potenia. K dispozícii je však široká škála chirurgických i nechirurgických riešení. Tie nechirurgické zahŕňajú používanie antiperspirantov. Najlepším sa javí dezodorant bez hliníka, ktorý je označovaný za kontroverznú zložku. Mnohí odporúčajú Driclor Solution, ktorý dokáže zamedziť nežiaducemu poteniu až o 50 % už po 1 týždni používania.
Medzi opatrenia tiež patri zmena životného štýlu. Obmedziť by ste mali slané a korenené jedlá, vzdať by ste sa mali alkoholu a rovnako aj kávy. Počas leta by ste sa mali vyhýbať slnečnému žiareniu a vyhľadávať skôr klimatizované miestnosti. Dbať by ste mali aj na správny výber oblečenia – hlavne, čo sa materiálu a farby týka.