Nahradí turistika aeróbne cvičenie?
Turistiku možno označiť, ako športovú aktivitu. Neexistuje snáď iný šport, ktorý by bol taký univerzálny a tak sa hodiaci pre všetky vekové kategórie. Okrem toho, turistiku môžete vykonávať kdekoľvek a v každom ročnom období.
Turistika má okrem tela veľký pozitívny vplyv aj na myseľ, umožňuje odpočívať aj počas chôdze prírodou. Môžete prijímať vône a krásy prírody, čo uvoľneniu mysle veľmi pomáha.
Ďalšie plusy turistiky
- Zlepšuje krvný tlak.
- Zlepšuje rovnováhu.
- Pomáha pri chudnutí.
- Zlepšuje spánok.
- Zvyšuje silu hamstringov, sedacích svalov, lýtok a aj HSS (hlbokého stabilizačného systému).
- Reguluje hladinu krvného cukru.
- Znižuje hodnoty zlého cholesterolu.
Určite viete, že základom turistiky je chôdza, ktorá vo svižnom tempe zvyšuje tepovú frekvenciu a tým zrýchľuje metabolizmus. Tým pádom rastie aj spotreba energie, ktorú si telo berie zo zásob, najčastejšie uložené vo forme tuku. Pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov sa môžete dostať k nerovnici, že vaša prijatá energia bude nižšia, ako vami energia spotrebovaná. Výsledkom tejto rovnice je chudnutie. :-)
Ako turistiku urobiť ešte účinnejšiu na spaľovanie tukov?
- Správne a vyvážené stravovanie.
http://fitness.cvicte.sk/fitness-1/vzorovy-jedalnicek-ktorym-spalite-tuk
- Zrýchlenie chôdze počas turistiky.
- Pridanie záťaže.
http://beh.cvicte.sk/beh/skuste-behat-so-zatazou
- Častejšie zaraďovanie stúpaní do výšky.
- Po horách sa pohybujte aj intervalovo (k jednému ľubovoľne vybranému cieľu zaberte vo svižnom tempe a od neho k druhému v kľude. Takto opakujte 15-20-krát).
Na každú turistiku si určite nezabudnite pribaliť dostatok vody a niečo na zahryznutie. Samozrejmosťou by mal byť dynamický strečing pred a statický po tréningu.
Zdroj titulnej fotky: Rawpixel.com, CC0