Vyformuj sa za 28 dní v Supershape LETNEJ VÝZVE!

Najdôležitejšie jedlo dňa: Ktoré to je a ako by malo vyzerať?

Redakcia

Všetci odjakživa počúvame, že práve raňajky sú najdôležitejšie. Naštartujú náš metabolizmus a doplnia telo kľúčovými živinami. Prvé jedlo dňa toho dokáže veľa. Je však jedno jedlo dôležitejšie ako druhé?

zdravý tanier
Zdroj: Pexels
18. MÁJ 2023

Konzumácia raňajok je spojená s množstvom zdravotných benefitov – od prevencie nedostatku živín až po optimalizovanie hmotnosti. Rôzne štúdie ukazujú, že konzumácia raňajok je spojená s väčším príjmom mikroživín – najmä kyseliny listovej, vápnika, železa, fosforu a vitamínov A, B1, B2, B3, C a D.

Raňajky sú dôležité, ale...

...len samotné raňajkovanie k podpore vášho zdravia nestačí. Mali by ste konzumovať kvalitné a výživné raňajky, iba tak z nich dokážete získať oveľa viac. Vedeli ste, že ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, majú tendenciu konzumovať podstatne viac kalórií počas obeda, večere, desiatej a olovrantu v porovnaní s tými, ktorí raňajkujú pravidelne? Ak by sme to mali zhrnúť, raňajky sú dôležitým jedlom, ktoré si zaslúži miesto vo vašom jedálničku, nezabudnite však ani na obed a večeru. Raňajkovanie a následné hladovanie až do konca dňa môže mať za následok absenciu živín, priberanie na váhe, taktiež aj nedostatok energie. Počas celého dňa sa zamerajte na zdravé, vyvážené a udržateľné jedlá, ktoré obsahujú všetky tri skupiny makroživín – tuky, cukry i bielkoviny. Toto je kľúčový krok, ktorý treba dodržiavať pri podpore celkového zdravia.

Prečo je vyvážená strava počas dňa kľúčom ku zdraviu?

Konzumácia vyvážených jedál počas dňa hrá v našom tele veľa dôležitých úloh. Takže, čo by ste mali jesť? Ak chcete zo stravy získať maximum, uprednostňujte potraviny bohaté na živiny – chudé bielkoviny, zdravé tuky a vysokokvalitné komplexné sacharidy. Ak budete jesť vyvážené jedlá, môžete sa tešiť na dostatok energie, optimalizovanie hladiny cukru v krvi, dlhšiu sýtosť, zníženú chuť do jedla, lepšie sústredenie a produktivitu.

4 tipy ako čo najlepšie využiť každé jedlo

Jesť vyvážené jedlá bohaté na živiny je základ zdravého životného štýlu. A hoci existuje veľa spôsobov ako z každého jedla vyťažiť maximum, tu sú štyri osvedčené tipy.

1. Vyberajte si jedlá bohaté na bielkoviny

Proteínové pokrmy vás zasýtia na dlhšie, vďaka čomu sa vyhnete maškrteniu neskôr počas dňa. Vajíčka, cottage, kuracie mäsko... Tieto a mnohé ďalšie potraviny bohaté na bielkoviny vám pomôžu v mnohých smeroch.

Prečítajte si viac: Najzdravšie jedlá bohaté na bielkoviny: Tieto účinne podporujú chudnutie

2. Zo sacharidov stavte na komplexné

Nie všetky sacharidy sú si rovné! Jednoduché sacharidy ako biely chlieb, cukríky či biela ryža vám môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi. Dobrou správou však je, že nie všetky sacharidy sú rovnaké. Komplexné sacharidy ako celozrnný chlieb či quinoa sú plnohodnotným a na živiny bohatým doplnkom jedál.

zdravý tanier

3. Farebný tanier = zdravý tanier

Pridajte si do jedálnička rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktorá sú nízkokalorické a zdravé! Telu tak dodáte dôležité vitamíny a minerály, ktoré podporia produkciu energie v tele. Rôzne farby obsahujú rôzne živiny, dajte si za cieľ „jesť dúhu“. Získate nielen veľa vitamínov, ale aj extra porciu vlákniny.

Prečítajte si viac: Vláknina ako kráľovská zložka stravy: Prečo sa na ňu zamerať a s čím všetkým vám pomôže?

4. Maškrťte zdravo

Vynechajte sladké dezerty a vyberte si čerstvé ovocie, ktoré uspokojí chuť na sladké. Sladké pochúťky môžu spôsobiť prudký nárast hladiny cukru v krvi, „vďaka“ čomu budete za krátky čas pociťovať vlčí hlad. Ovocie tiež neobsahuje žiadny pridaný cukor a mnohé odrody sú kvalitným zdrojom vlákniny.

Dôležitosť vyváženého stravovania

Raňajkovanie je nesmierne dôležité pre vaše celkové zdravie, no nestačí jesť „dokonalé“ raňajky a následne si dopriať prázdne kalórie na obed či večeru. Pre telo takýto „systém“ z dlhodobého hľadiska nemá žiaden efekt. Zamerajte sa na vyváženú stravu, ktorou počas dňa dodáte telu potrebné živiny. Vaše telo bude navyše zásobené kľúčovými vitamínmi a minerálmi, ktoré podporia hladinu energie, zvýšia obranyschopnosť organizmu a majú tiež mnoho ďalších pozitívnych faktorov. Odpoveď na otázku, ktoré jedlo dňa je najdôležitejšie, je teda jednoduchá – každé, ktoré zjete. Preto dbajte na skladbu vášho jedálnička každý deň a doprajte si čo možno najpestrejšie, lokálne dopestované potraviny.

Chcete prístup k zdravým, nutrične vyváženým receptom, ktoré vám budú chutiť? Zapojte sa do našej Supershape Letnej výzvy, ktorá je plná chutných fit receptov. Čaká vás 28 dní, počas ktorých vás budeme sprevádzať krok za krokom pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo. 

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najdôležitejšie jedlo dňa: Ktoré to je a ako by malo vyzerať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.