Naturopatka pomáha párom otehotnieť aj zmenou jedálnička
Niekedy stačí zmeniť životný štýl a aj problém otehotnieť môže za určitý čas zmiznúť. Nie je v tom kúzlo, ale naturopatia, o ktorej sme sa rozprávali s Evou Blaho.
Eva Blaho vyštudovala Australasian College of Natural Therapies, poprednú vzdelávaciu inštitúciu v oblasti prírodnej medicíny v Austrálii. Po ukončení odboru Fytoterapia a Zdravá výživa sa vrátila na Slovensko a súčastne pracuje na klinike celostnej medicíny v Bratislave. Špecializovať sa chce hlavne na pomoc budúcim a tehotným mamičkám, ktoré môžu ovplyvniť zdravie svojich detí ešte pred pôrodom.
Naturopatia je na Slovensku menej známy pojem. Môžete nám ho objasniť?
Naturopatia je holistická medicína, skladá sa z niekoľkých modalít. Zahŕňa hlavne stravu a fytoterapiu, čo je vlastne bylinkárstvo. Patrí sem aj homeopatia, prírodné esencie či masáž. Je to celkový pohľad na človeka s tým, že sa študujú jednotlivé minerály, vitamíny, ich pôsobenie na telo - čo sa deje, keď ich je málo, alebo keď ich je veľa, aké sú vlastne v tele chemické procesy. Ide o modernú medicínu spojenú s dlhoročnou tradíciou liečiteľstva. Hlavné sú bylinky a prístup k človeku.
Odporúčame prečítať: Bylinky, ktoré obohacujú jedálniček i zdravie
Ako ste sa dostali k naturopatii?
Dlho som sa hľadala v tom, čo chcem študovať. Veľa som cestovala. Po skončení strednej školy som bola dlhšie v zahraničí, chvíľu v Anglicku, chvíľu v Nemecku. Potom som sa zoznámila so svojím už terajším manželom. Dohodli sme sa, že pôjdeme spolu do Austrálie. Začala som si hľadať školu. Nebavil ma marketing a ani ekonómia. Vtedy som objavila Australasian College of Natural Therapies, školu, ktorá sa venuje celostnej medicíne. Okamžite som vedela, že to je to pravé pre mňa.
Po štúdiu ste sa vrátili na Slovensko. Vidíte rozdiel v záujme ľudí o spôsob liečby na Slovensku a v Austrálií?
V Austrálií je viacero kliník, kde sa pod jednou strechou nachádza viacero liečiteľských smerov a lekári sa pozerajú na človeka komplexne. Nesnažia sa iba utlmiť bolesť, ale hľadajú príčinu. Paradoxne si moji učitelia a kamaráti v Austrálii myslia, že sme v Európe popredu. Je to na základe toho, že v Európe vychádza veľa štúdií o bylinkách a aktívnych látkach, ktoré sú účinnejšie ako lieky. Na Slovensku sa to začína teraz rozvíjať. Najväčší rozdiel je v tom, že u nás ľudia vyhľadávajú moje služby, hlavne keď chcú schudnúť. Pri tom oblasti, v ktorých naturopatia môže pomôcť, sú oveľa väčšie.
Čo je základom stravy, ktorú klientom odporúčate?
Ak by som to mala zjednodušiť, obmedziť biele pečivo, mliečne výrobky, cukor. Niektorým odporúčam ísť viac k paleo. Tým, že v tejto strave nie sú obilniny, je protizápalová a nedráždi. Je vhodná najmä pre ľudí s problémami tráviaceho systému, ktorý je po obilninách dosť podráždený. Niekedy odporúčam aj jedlá z makrobiotiky, kvôli obsahu strukovín, zeleniny a fermentovaných potravín. Hlavne v letnom období má určité výhody pre niektorých z nás aj surová strava. Vo všeobecnosti by to mali byť skutočné potraviny, ktoré sú najbližšie k pôvodnému stavu, teda čo najmenej spracované.
Následne od Vás odchádzajú klienti s jedálničkom?
Nerobím to vždy, nechcem aby mali ľudia zmenu na mesiac, alebo dva. Má to byť zmena životného štýlu, a to podľa mňa najlepšie dosiahnú tým, že budú experimentovať s jednotlivými potravinami, skúšať nové jedlá. Keby som ich viedla za ruku a nastavila im jedálniček, po jeho skončení by nevedeli, ako sami vytvárať jedlá. Skôr im dávam tipy, čo s čím kombinovať.
Súčasťou Vašej liečby sú aj bylinky.
Bylinky sú nenahraditeľný pomocník, vďaka ktorému dokážeme naštartovať ozdravné procesy v ľudskom tele oveľa rýchlejšie ako zmenou stravy. Klienti ich dostávajú vo forme tinktúr alebo čajov. Je potrebné vedieť kontraindikácie. Vedieť, čo s čím sa môže kombinovať, hlavne aké množstvo a či sa to môže dlhodobo používať, alebo nie.
Je možné si bylinkami ublížiť?
Áno, do určitej miery. Napríklad sladké drievko sa nemôže používať pri vysokom tlaku. Preto je potrebné vedieť zdravotný stav človeka. Niektoré bylinky sa kvôli svojim vedľajším účinkom a kontraindikáciám využívajú iba v lekárstve. Len pár miligramov alebo kvapiek z ich tinktúry môže rozhodnúť o tom, či človeku pomôžu, alebo uškodia.
Sú prípady, keď poviete klientovi, nech sa radšej obráti na lekára klasickej medicíny?
Pre mňa je najdôležitejšie zdravie klientov. Vždy sa ich pýtam, či majú relevantné vyšetrenia, ktoré mi dokážu pomôcť nájsť príčinu problémov. Sú to pre mňa dôležité informácie, vďaka ktorým viem klientom efektívnejšie a účinejšie pomáhať. V prípade závažnejších diagnóz je spolupráca s lekárom nevyhnutná.
S akými problémami k Vám klienti prichádzajú najčastejšie?
Najčastejšími témami sú znižovanie hmotnosti, kožné a ženské problémy, ako aj problémy s otehotnením. Samostatnou kapitolou je trávenie, kvôli ktorému za mnou chodí čoraz viac klientov.
Za tráviacimi problémami je strava, alebo skôr psychika?
Sú za tým oba faktory. Tráviaca a nervová sústava sú medzi sebou veľmi prepojené. Práve v črevách je najviac nervových zakončení. Takisto, keď sme v strese a najeme sa, tráviaci systém nefunguje naplno, neprodukuje dostatok enzýmov a žalúdočnej kyseliny. Z toho dôvodu je veľmi dôležité jesť v kľude. Keď sa stravujeme nesprávne, nemáme dostatok vlákniny, kvalitné suroviny, fermentované potraviny, tak sa to odráža na mikroflóre. Múčne jedlá alebo vysoko spracované potraviny neobsahujú žiadne živiny, ktoré podporujú dobré baktérie. V črevách potom hnijú a sú potravou práve pre nevhodné mikroorganizmy. To sa potom odrazí ako zápcha, nafukovanie, hnačky. Pomerne často chodia ľudia kvôli chudnutiu a mám aj páry, ktoré nemôžu otehotnieť.
Ako je možné pomôcť neplodným párom?
U ženy, ktorá má dlhodobejšie problémy a bola už na nejakých vyšetreniach, postupujem na základe správy od lekárov, čo zistili, kde je problém. Ak je to len sekundárna záležitosť, čiže sa tam nezistil žiaden problém, nastavím im jedálniček a vyradím nekvalitné potraviny, prípadne spravíme menšiu očistu. Vo väčšine prípadoch je dôležité, aby aj muž absolvoval potrebné vyšetrenia.
Na neplodnosť môže mať vplyv aj to, ako sa stravujeme?
Určite, pretože sme to, čo jeme. Nevhodná strava podporuje zápalové procesy v tele. Ako vznikajú, organizmus sa ich snaží liečiť a neregeneruje sa. Pri nízkotučnej strave organizmus nemá dostatok tukov, preto nevytvára dostatočné množstvo hormónov. Ženy potom trpia nedostatkom estrogénu alebo progesterónu, ktoré ovplyvňujú ich plodnosť. Toto platí aj pre ďalšie hormóny ako sú adrenalín, kortizol, noradrenalín.
Aké potraviny im vyslovene odporúčate konzumovať?
To, čo im chýba. Potraviny bohaté na tuky ako kokosový olej, smotana, avokádo, vajcia, maslo, ktoré sú dôležité na tvorbu hormónov. Samozrejme, veľa zeleniny. A to platí pre mužov, ako aj pre ženy.
Čo ešte odporúčate na neplodnosť?
Všetko závisí od zdravotného stavu a oblasti, ktorú treba posilniť. Niekedy stačí zmena jedálničku, inokedy treba stravu doplniť o výživové doplnky a bylinky. Veľmi účinné sú aj pohybové cvičenia. Ak mužom vyjde zlý spermiogram, tak odporúčam určité doplnky, aby boli spermie opäť normálne a získali späť svoju pohyblivosť. Veľa závisí od stravy, životného štýlu a mnohokrát je to o psychike. Muži, aj keď vidia svoje zlé výsledky, nie vždy sú ochotní niečo pre to spraviť. Celkový úspech závisí od toho, ako veľmi je klient ochotný zmeniť svoje návyky a spraviť niečo pre seba.
Akú rolu tu zohráva pohyb?
Pohyb je nenahraditeľný. Počas konzultácie sa tejto problematike venujem a snažím sa zistiť ako často a aký druh aktivity klienti vykonávajú. Ak má pacient nejaké fyzické problémy, snažíme sa spoločne nájsť pohybovú činnosť, ktorá mu prinesie osoh a postupne naštartuje organizmus k lepšiemu fungovaniu. Vo všeobecnosti odporúčam fyzickú aktivitu 2-3 krát do týždňa.
Viete, aká je úspešnosť, že „Vaše“ neplodné páry počnú dieťa?
Presnú štatistiku som si ešte nespravila. Nemám od všetkých spätnú väzbu. Ale odhadom sa pohybujem na úrovni niekde medzi 60-70 percent.
To je celkom vysoké percento
Mne sa zdá, že to nie je dosť. Ale pravda je taká, že budúci rodičia, ktorí ma navštívia, sú ochotní spraviť pre vysnívané bábätko veľmi veľa. Mojou úlohou je ich len správne naviesť smerom k tomu, aby dosiahli svoj cieľ.