Nenechajte zamrznúť ľudí bez domova!
Leto už akoby ani nebolo, rána sú čoraz chladnejšie a zima nám zalieza pod nechty. Nevadí, prikúrime. Horšie časy sa však blížia práve pre ľudí bez domova, ktorí každoročne prichádzajú kvôli chladu o život. Expert na otužovanie sa im rozhodol pomôcť.
Nápad prišiel z hlavy dvoch mladých mužov, ktorí sa rozhodli zorganizovať po Slovensku semináre pre bezdomovcov. Cieľom odovzdávania vedomostí je ukázať ľudom bez prístrešku, ako sa majú chrániť pred chladom a bezpečne prežiť tuhú zimu. Martin Thám, certifikovaný inštruktor metódy Wima Hofa, sa veľkoryso ponúkol, že prednášky pre ľudí v núdzi spraví bez nároku na honorár. Ide o dýchacie cvičenie, nastavenie mysle a postupné otužovanie chladom.
Nejde len o otužovanie
Martin o myšlienke nezištne pomáhať hovorí:
„Oslovil ma chalan so skvelým nápadom, ktorý je mi srdcu blízky. Spraviť pre slovenských bezdomovcov vzdelanie metódou, ktorú učím s cieľom pomôcť nielen zvýšiť šance na prežitie v zime, ale cez schopnosti zmeny fyziológie a vnímania, pomôcť zbaviť sa závislostí a oslobodiť sa od strachov, pomôcť žiť naplnený život. Nápad som prijal, rozhodil siete za účelom nájsť človeka, ktorý to dokáže zorganizovať, zabezpečiť priestory pre vzdelávanie a namotivovať bezdomovcov, aby prišli so záujmom. Mojou úlohou v tom celom je vedenie vzdelávania. Preto apelujem na ľudí, ktorých nápad môže zaujať a vedia nám pomôcť pri realizácii, nech sa ozvú.“
Vzdelanie a prax metódy pre ľudí z ulice bude podľa Martina niečo úplne iné ako vzdelávať ľudí, ktorí si kurz zakúpia z vlastného rozhodnutia a odhodlania. Berie to ako novú výzvu. Pre portál Cvičte.sk vypovedá exkluzívne po prvýkrát o svojich zámeroch:
„Ak by kurz čo i len jednému bezdomovcovi spríjemnil deň, má to zmysel. Ak by sa aspoň jeden človek inšpiroval týmto projektom v zmysle, že nie je všetko o peniazoch a marketingu, ale motiváciou môže byť aj samotné naplnenie a láska z procesu. Vzhľadom na moje nedávne rozhodnutie odísť začiatkom roka 2018 na cesty po svete na rok - dva, som stratil motiváciu, orientovanú na biznis a marketing. Na cestu vyrazím iba s ruksakom, na Slovensku mi nezostane nič. Robím to pre pocit, vychádzajúci z intuície, ktorý mi hovorí, že sa treba zbaviť závislosti na materiálnom svete. Sen som si splnil – robiť to, čo ma baví a napĺňa spôsobom, ktorý mi prináša prostriedky na všetky potreby a sny. Teraz je čas splniť si ďalší.“
Pauza od stresu
Martin je presvedčený, že v jeho prípade je cestou práve cesta po svete, kedy bude mať priestor riadiť sa prevažne intuíciou. Tvrdí: „Máme jemný, ale konštantný stres, ktorý pri dennej rutine a práci už ani nevnímame, pretože ho žijeme stále.“ Martin je odhodlaný lepšie spoznať svoju podstatu a rozhodnúť sa pre dlhodobý spôsob života.
„Mám v pláne Rusko, Mongolsko, Čínu, Indiu, Bután a iné ázijské krajiny, neskôr Južnú Ameriku so zakončením v Španielsku, púťou do Compostely. Prioritou však je riadiť sa intuíciou a nechať sa viesť prúdom, smerovanie na ceste sa môže slobodne meniť. Po návrate na Slovensko, si už neviem predstaviť vlastniť auto či motorku, podporovať priemysel, ani žiť v hlavnom meste. Na cestách naberiem nové skúsenosti, s ktorými bude súvisieť moje ďalšie poslanie na Slovensku. Na cesty si z technického vybavenia beriem iba kameru.“
Čo je metóda Wima Hofa?
„Otužovanie chladom, dýchacie cvičenia a nový spôsob vnímania mysľou, sú základné časti metódy, ktoré sú nástrojom pre optimalizáciu zdravia, redukciu stresu, či kontrolu nad šťastím a silou. Jednoduchá metóda z prírody, ktorá nám umožňuje naučiť sa v krátkom čase, ako ovládať imunitný systém, termoreguláciu tela, či iné súčasti autonómneho nervového systému,” hovorí Martin Thám, certifikovaný inštruktor metódy Wima Hofa.
Metóda je pomenovaná podľa pána Wim Hofa, teda ide o samotného zakladateľa. Je to 58-ročný vitálny Holanďan, ktorý si ňou získal fanúšikov po celom svete. Niekomu sa môže zdať extrémna, inému prirodzená. Ide o to, že ju treba vedieť robiť. Vďaka svojej jednoduchosti a všestrannosti benefitov je vhodná pre široké spektrum ľudí.
“Wim si vďaka svetovým rekordom v extrémnom chlade získal pozornosť vedy. Vedci s ním v úzkej spolupráci potvrdzujú, čo Hof už dávno vedel. Knihy biológie sa začali meniť, keď Wim trénoval skupinku ľudí štyri dni. Následne šesť dní trénovali doma, pri vstreknutí baktérie E-Coli, ktorá spôsobuje silnú imunitnú reakciu, dôsledkom čoho je horúčka a triaška. Obišli rovnako ako Wim - len s jemnou bolesťou hlavy,” argumentuje Martin.
Ak aj vás nadchla myšlienka pomôcť bezdomovcom v ich neľahkých podmienkach, nebráňte sa šíriť článok ďalej. Každá pomoc je vítaná. Môžete sa ozvať Martinovi e-mailom na martin@martinway.sk.