Nezabúdajte na nordic walking
Blíži sa zima, veľa ľudí v chladnom počasí behať odmieta. Preto je dobré si pripomenúť jeden šport, ktorý výborne prospeje kondičke aj svalom a je ho možné robiť celoročne - nordic walking alebo severská chôdza.
Začnime príbehom
Lucia Okoličányová našla nordic walking, ako záchranu. Hoci športovala odmalička, zdravotné problémy ju dostihli a... Veď pozrite, ako to všetko začalo. “Od troch rokov som sa venovala gymnastike, od šiestich tenisu a od desiatich basketbalu, ktorý som robila na výkonnostnej úrovni. Všetko v čase socializmu, kedy o výžive, rehabilitácii, či kompenzačných cvičeniach ešte u nás nikto nevedel. Trénovali sme v tvrdých podmienkach, kde napitie sa vody počas tréningu bolo zakázané a vrcholom regenerácie bola sauna - raz za mesiac. Po skončení športovej kariéry sa mi začali postupne ozývať kolená, chrbtica aj ramená. Nakoniec som skončila s dvoma operáciami kolena, vrátane plastiky predného krížového väzu a „vytečenou platničkou“ v oblasti krčnej chrbtice. Aj tam mi hrozili operáciou, nakoľko mi už z nezdravej chrbtice brneli prsty na rukách. Hľadala som alternatívu voči operačným zákrokom a natrafila som na nordic walking, u nás to bola ešte pred desiatimi rokmi jedna veľká neznáma. Postupne som si urobila kurzy v zahraničí a nakoniec rozbehla asociáciu nordic walking na Slovensku. Operácia kolien aj chrbtice sa nekonala, dokonca amatérsky robím aj všetky ostatné športy, vrátane skialpinizmu. Pravidelné nordicwalkingovanie mi spevnilo svaly, vrátane vnútorných, upravilo postavu a z pohybu v prírode čerpám aj veľa pozitívnej energie,” zdieľa s nami svoj príbeh Lucia Okoličányová.
A treba dodať, že dnes pôsobí ako prezidentka Slovenskej nordic walkingovej asociácie. Tá združuje členov, organizuje rôzne športové podujatia, akreditované kurzy, workshopy a zaškoľuje rozhodcov pre preteky.
Dve paličky ku zdraviu
Vďaka špeciálnej chôdzi a použitiu paličiek dokážete pri nordic walkingu aktívne zapojiť až 90% svalov celého tela. Okrem nôh a rúk je to aj chrbtica, ramená alebo hrudník a hlavne vnútorné svaly. Energia, ktorú pri tomto pohybe vydávate, je oveľa vyššia, ako keby ste sa len prechádzali klasicky.
Vďaka použitiu paličiek tento šport úplne v pohode zvládajú aj starší ľudia, ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou, pacienti, či dokonca tehotné ženy. No tak ako pri každej športovej aktivite aj tu je kľúčová tá správna technika. Tú je vhodné sa na začiatok naučiť od inštruktora.
Keď už teda spomíname techniku, ako má taká správna technika severskej chôdze vyzerať?
Technika nordic walkingu
- Povolená je len chôdza.
- Kráča sa v aktívnom (zdravom) postoji, pri ktorom je presne definované, aké postavenie majú chodidlá, nohy, panva, brucho, ramená aj hlava.
- Pohyb je striedavý a aktívne sa zapájajú ruky a nohy.
- Pohyb rúk musí vychádzať z ramena, nie z lakťa.
- Rozsah pohybu rúk je väčší za telom, ako pred telom.
- Končatiny sa vždy striedajú. Napríklad pravá ruka s ľavou nohou a ľavá ruka s pravou nohou.
Pri správnej technike viete severskou chôdzou predchádzať mnohým zdravotným problémom, vrátane kardiovaskulárnych, pohybových, neurologických či psychických chorôb, problémom s lymfatickým, tráviacim, či dýchacím systémom, ale aj porúch učenia u detí.