Nie je bicykel ako bicykel. Aké typy poznáme?
Opísať bicykel by vedel každý z nás. Avšak len skúsení cyklisti vedia, ako veľmi sa jednotlivé druhy bicyklov líšia.
Ak si idete kúpiť bicykel len na jazdy po meste, nemali by ste si kupovať horský bicykel. Bežní ľudia, necyklisti, preto môžu mať v predajni problém. Aký bicykel je pre nich ten najvhodnejší? Odpoveď na túto otázku sa vám pokúsime objasniť.
Veľkosť, cena, hrúbka pneumatík či funkcie navyše sú jedny z mnohých faktorov, ktorými sa jednotlivé bicykle líšia. Ako sa zorientovať v bohatej ponuke predajcov? Dôležitá je odpoveď na otázku: „Na čo chcem bicykel využívať?“ Keď si úprimne zodpoviete túto otázku, budete vedieť, aký typ bicykla je pre vás ten vhodný.
Cestný
Cestné bicykle patria medzi najobľúbenejšie a najčastejšie kupované typy. Vynikajú predovšetkým svojou ľahkou váhou. Využijú ich ľudia cestujúci do práce, ale aj ľudia, ktorí majú radi rýchlu jazdu a radi využívajú bicyklovanie ako formu športu. Nehodia sa do prírody, sú stavané priamo na asfaltový povrch.
Horský
Ak viete, že na bicykli chcete chodiť najmä do prírody, kde je veľa nerovných a hrboľatých povrchov, mali by ste siahnuť po horskom type. Tieto bicykle sú ťažšie než cestné a majú oveľa hrubšie kolesá, vďaka čomu zvládnete prejsť aj cez náročnejší terén. Horská cyklistika vám dá nielen dobrý workout, ale aj tú správnu dávku adrenalínu.
Krosový
Krosový bicykel predstavuje zlatú strednú cestu, pretože stojí niekde na pomedzí cestných a horských bicyklov. Zvládnete s ním ísť po rovnej ceste, ale problém vám nebude robiť ani v prírode s ľahším terénom. Je ideálny napr. na rôzne cyklotrasy. Tento typ je možné doplniť nosičmi alebo blatníkmi. Konštrukcia rámu je prispôsobená tomu, aby sa vám pohodlne sedelo.
BMX
BMX alebo „bicycle motocross“ je typ bicykla, ktorý využijú hlavne tí, ktorí sa chcú venovať rôznym kaskadérskym kúskom alebo závodom. Sú obľúbené medzi mladými. Využijete ich najmä v skateparkoch alebo na U-rampách. Ich konštrukcia je veľmi pevná, ale predná brzda buď chýba, alebo je iba jedna. Je to z dôvodu lepšieho prevedenia prvkov.
Iné
Len pre zaujímavosť uvádzame, že na trhu nájdete aj rôzne netradičné typy bicyklov. Napríklad tandem bicykel, ktorý je určený pre jazdu viacerých osôb.
Ak ste si už vybrali bicykel, ktorý sa pre vás najviac hodí, môžete po čase zistiť, že by ste chceli nejakú vychytávku, ktorú ponúka iný typ bicykla. V tom prípade nemusíte kupovať nový bicykel, stačí, ak si zoženiete kvalitné komponenty na bicykel. Aké to sú?
Sedlá na bicykel
Ak sa vám zle sedí, tak nebudete mať nič z príjemnej jazdy. Stáva sa to najmä u žien, ktoré si nekúpia tzv. dámsky bicykel. Dokúpiť si však môžete dámske sedlo, ktoré je prispôsobené ženskej postave.
Omotávky
Sú určené ako samolepiace pásky, ktoré sú z vonkajšej strany príjemné na dotyk. Omotajú sa okolo riadidiel a výborne na ne priľnú. Sú vhodné najmä pre tých, ktorým sa často šmýkajú ruky.
Gripy
Gripy alebo madlá majú pomôcť pri lepšom úchope riadidiel bicykla. Majú dobrú priľnavosť a častokrát bývajú vodeodolné, takže ich môžete využívať v akomkoľvek počasí.
Pedále
Nové bicykle majú zväčša klasické pedále, vy si však môžete kúpiť nášľapné alebo kombinované. Pri nášľapných potrebujete mať kúpené tretry, ktoré sa prichytia na pedále a zabezpečujú tak plynulejší pohyb. Pri kombinovaných budete mať tiež nohy prichytené, avšak môžete mať na nohách aj tenisky.
Pri výbere bicykla alebo komponentov by sme mali dbať na kvalitu, nie kvantitu. Kúpou kvalitných kúskov prispievate k vašej ochrane, ale aj k ochrane iných. Kvalitné kúsky nestoja málo, preto si nezabudnite zistiť rôzne akcie, vďaka ktorým môžete často pekne ušetriť.