Nový začiatok na Nový rok: 5 krokov
Prvého januára si každý z nás povie, že tento rok bude iný, že si konečne splníme všetky predsavzatia – budeme športovať, lepšie jesť, chudnúť, viac sa o seba starať. Poznáte to, však? Práve tiaha tohto veľkého plánu spôsobí, že väčšina z nás sa o to vôbec nepokúsi. Niekedy je lepšie pracovať postupne alebo zmeniť jednu, ale zásadnú vec. Preto, ako tohtoročné predsavzatie, odporúčame kúpiť prvú fľašu repkového oleja. Zmení sa potom viac, než sa zdá.
1. Strava je základ. Vyberajte cenné tuky
Čo sa týka stravy, mali by sme pamätať na potraviny obsahujúce esenciálne nenasýtené mastné kyseliny. Je dôležité pamätať najmä na omega-3 mastné kyseliny, ktoré ľudské telo samo neprodukuje, zatiaľ čo vo väčšine európskych krajín je príjem týchto mastných kyselín nedostatočný. Ich zdrojom sú najmä rastlinné tuky. Vzhľadom na zloženie sú pre ľudské telo cennejšie ako tuky živočíšneho pôvodu[1]. Repkový olej sa vyznačuje veľmi priaznivým zložením mastných kyselín. V porovnaní s populárnymi rastlinnými olejmi – obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín (ich obsah je 2x nižší než v olivovom oleji alebo slnečnicovom oleji) a obsahuje až 10-krát viac omega-3 kyselín ako olivový olej. Je potrebné pamätať, že dobrým zdrojom nenasýtených mastných kyselín je aj rafinovaný olej, aj ten lisovaný za studena[2]. Dve polievkové lyžice repkového oleja denne úplne pokrývajú fyziologickú ľudskú potrebu kyseliny linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3.[3] Nebojme sa preto použiť repkový olej na vyprážanie (tu použime rafinovaný), pečenie, dusenie, do šalátov, polievok či ranných smoothie.
2. Nestresujte sa
Stres je nielen nepríjemný, ale predovšetkým zdraviu škodlivý. Oxidačný stres je nerovnováha medzi pôsobením reaktívnych foriem kyslíka a biologickou schopnosťou rýchlej detoxikácie. Spôsobuje mnohé ochorenia, ako je Alzheimerova choroba, koronárna choroba srdca a iné.[4] Aby sme sa zbavili stresu, potrebujeme nielen dostatočnú fyzickú aktivitu a oddych, ale aj správnu stravu. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Nachádza sa okrem iného v repkovom oleji, ktorý je odporúčanou zložkou nášho stravovania.
3. Myslite na svoje srdce
Slovensko patrí medzi krajiny Európskej únie s najvyšším počtom úmrtí na ischemickú chorobu srdca. Dôvodom je nedostatok pohybu, nevhodná strava, fajčenie a stres. Ak chceme predchádzať týmto závažným chorobám, mali by sme premýšľať o našom životnom štýle. Medzi faktory, ktoré spôsobujú ochorenia srdca a ciev, patria najmä zvýšená hladina cholesterolu v krvi. K udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi prispievajú kyseliny ALA a LA (priaznivé účinky sa prejavujú pri konzumácii 2 gramov ALA a 10 gramov LA denne). Z hľadiska potravy sa práve repkový olej vyznačuje ideálnym zložením omega-6 ku omega-3, t.j. 2: 1.[5]
4. Pekná pleť dodá sebavedomie
Pokožka reaguje na zmeny v našom tele, vrátane zmien vo vonkajšom prostredí. Ak chceme mať peknú pleť a cítiť sa sviežo, mali by sme konzumovať okrem iného cenné tuky, ktoré sú jedným z podstatných, veľmi prospešných faktorov. Tuky podporujú pokožku v produkcii vlastných prírodných lipidov, ktoré pôsobia ako bariéra proti strate vody. Vďaka tomu bude pokožka hladká a krásna.
5. Hýbte sa a dobíjajte energiu
Pri pohybe telo využíva viac energie, takže spálené kalórie musíme nahradiť novými. Nezabúdajte na príjem bielkovín, cukrov i cenných tukov, vrátane repkového oleja, v ktorom nájdeme okrem iného provitamín A a vitamín E a K.
[1] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
[2] Qualified Health Claims: Letter of Enforcement Discretion - Unsaturated Fatty Acids from Canola Oil and Reduced Risk of Coronary Heart Disease (Docket No. 2006Q-0091), Food and Drug Administration, October 6, 2006.
[3] Qualified Health Claims: Letter of Enforcement Discretion - Unsaturated Fatty Acids from Canola Oil and Reduced Risk of Coronary Heart Disease (Docket No. 2006Q-0091), Food and Drug Administration, October 6, 2006
[4] Dr K. Michalak, http://www.drmichalak.pl/stres_oksydacyjny.htm
[5] Harris W.S. (2005): Extending the cardiovascular benefits of omega-3 fatty acids. Curr. Arterioscler. Rep., 7, 375-380