Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

O kvalite života rozhoduje aj emocionálna inteligencia

Môžete mať tie najlepšie zručnosti a schopnosti na svete, no pokiaľ nemáte dostatočne rozvinutú aj emocionálnu inteligenciu, úspech a spokojnosť môžu byť v nedohľadne. 

O kvalite života rozhoduje aj emocionálna inteligencia
27. NOV 2015

O EQ, teda emocionálnej inteligencii sa možno nehovorí až tak často ako o IQ. Je to však chyba, pretože práve ona je rozhodujúcim kritériom pre šťastný, spokojný i úspešný život.

Čo je to vlastne emocionálna inteligencia?

Existuje mnoho jednoduchých i zložitejších definícií, avšak úplne najvýstižnejšie môžeme EQ charakterizovať ako našu schopnosť poznať vlastné pocity a aj emócie druhých, vedieť sa v nich orientovať a v neposlednom rade ich využiť nielen pri myslení, ale aj konaní. Okrem vyjadrovania a chápania svojich pocitov a empatie k druhým môžeme pod emocionálne vlastnosti zaradiť aj sebavedomie, nezávislosť, prispôsobivosť, vytrvalosť, priateľskosť, úctu a tiež schopnosť postaviť sa správne k riešeniu konfliktov a problémov, ktorými sme denne konfrontovaní. „Emočná inteligencia je súčasťou všeobecnej inteligencie, podieľajú sa na nej aj iné rozumové schopnosti, ako napríklad vnímanie, pozornosť, pamäť, schopnosť kombinovať, myslenie, informácie z rôznych vedných oblastí,“ dopĺňa PhDr. Katarína Lukáčová.

Na EQ má vplyv už náš vzťah s rodičmi

Emocionálna inteligencia človeka sa začína formovať v najútlejšom veku a prebieha v podstate stále počas nášho života. Už viackrát sme spomínali, že je jedným z kritérií prežitia spokojného i úspešného života. Logicky sa naskytuje otázka, čo je pre EQ rozhodujúce a ako na nej zapracovať? „Na začiatok by som odpovedala možno trochu vtipne, treba sa narodiť rodičom, ktorí sú dobrí. Naša prvá skúsenosť, ktorá nás významne v živote ovplyvňuje, je vzťah medzi matkou (alebo opatrovníkom), otcom a dieťaťom. Emočnú inteligenciu môžeme rozvíjať prostredníctvom učenia sa z kontaktov s inými ľuďmi. Každý zážitok, rozhovor, ba aj konflikt, nám môže pomôcť sa posúvať ďalej,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Katarína Lukáčová.

Čo robiť, ak v detstve nebolo všetko ideálne?

Vidíte vo svojej emočnej inteligencii medzery? Nič nie je stratené! Nikdy nie je neskoro naučiť sa umeniu mať rád seba samého a dobre vychádzať s ostatnými ľuďmi.

Možno máte pocit, že vaša nespokojnosť či neúspech v práci pramení z nedostatočnej motivácie, neschopnosti viesť tím, či zachovať si v ťažkých chvíľach chladnú hlavu a neprepadnúť panike. Aj keď ste tieto zručnosti nedostali do vienka, môžete sa mnohé naučiť. „Už samotná motivácia a chuť porozumieť svetu iných, nás môže posúvať dopredu. Dá sa povedať, že rozvíjaním vnímavosti, senzitivity, empatie ako aj schopnosti regulovať svoje správanie, prispieva k nášmu fungovaniu vo vonkajšom svete. Jedna z ciest rozvoja je aj psychoterapia, ktorá tieto schopnosti pozitívne ovplyvňuje,“ dodáva psychologička.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Život nie je ružový. ako ho napriek tomu prežiť šťastne?Život nie je ružový. Ako ho napriek tomu prežiť šťastne?

Prečo niektorým stačí k šťastiu málo a iným by neboli dosť všetky poklady sveta? 

 

Ak sa bolesť duše nerieši, poznačí teloAk sa bolesť duše nerieši, poznačí telo

Ak sa dlhodobo nad niečím trápite alebo žijete v strese a tento stav neriešite, skôr či neskôr sa to odzrkadlí na vašom fyzickom zdraví. 

 

Zaslúžite si všetko, po čom túžite. vizualizácia vám v tom pomôžeZaslúžite si všetko, po čom túžite. Vizualizácia vám v tom pomôže

Vizualizácia má obrovskú silu, len sa musíte naučiť, ako ju využiť vo svoj prospech. Môžete mať všetko, čo si zaumienite.


Anketa

Posilňujete svoju imunitu v jeseni?

Áno, jem viac ovocia a zeleniny.
Áno, užívam výživové doplnky.
Jem zdravo a cvičím po celý rok.
Nie, nerobím pre to nič výnimočné.

Celkom hlasovalo: 89

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - O kvalite života rozhoduje aj emocionálna inteligencia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.