Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Obrovská túžba po sladkom či slanom? Odhaľte, čo signalizujú vaše chute!

Redakcia

Máte obrovskú chuť na čipsy alebo keksíky? Túžby po jedle, ktoré občas všetci zažívame, signalizujú rôzne nedostatky z hľadiska výživy. Pomôžeme vám ich „rozšifrovať“, aby ste mohli svoje stravovanie zlepšiť. Zistite s nami, čo prezrádzajú vaše chute!

Obrovská túžba po sladkom či slanom? Odhaľte, čo signalizujú vaše chute!
Zdroj: AdobeStock
17. AUG 2023

Či už máte chuť na slané lupienky, zmrzlinu alebo niečo iné, túžbu po určitej chuti alebo jedle pravdepodobne vyvoláva fyzický alebo emocionálny faktor. Z tých fyzických dôvodov to môžu byť tehotenstvo, nedostatok hormónov, vyčerpanie či nedostatok živín. Emocionálne túžby môžu byť spôsobené stresom, nudou alebo smútkom. Poďte sa s nami pozrieť na spúšťače vašich chúťok.

Čokoláda

Konzumácia čokolády je spojená s pocitmi pokoja, dobrej nálady a spokojnosti, chuť na čokoládu však môže znamenať oveľa viac než len potrebu niečoho sladkého. Pre ženy chúťky na čokoládu signalizujú približujúcu sa menštruáciu. Zmeny v hormónoch počas predmenštruačnej fázy môžu spustiť pokles cukru v krvi, čo má za následok určité chute. Čokoláda je prirodzeným zdrojom horčíka, stavte však pri tomto nutkaní na malú porciu tmavej čokolády alebo pridajte do svojho smoothie trochu prírodného kakaa.

Sacharidové prílohy

Túžba po chlebe či miske zemiakov? Chuť na uhľohydráty je spojená s vyššími hladinami serotonínu – hormónu šťastia a dobrej nálady. Inými slovami, vaše telo môže potrebovať dávku serotonínu a vie, že tá príde s porciou zemiakov, ryže, cestovín alebo pečiva. Ak máte pocit, že máte chuť na sacharidy častejšie ako obvykle, položte si otázku, ako sa emocionálne cítite. To, po čom možno v skutočnosti túžite, je zlepšenie nálady, a to sa dá dosiahnuť aj zdravším spôsobom – dynamickým tréningom alebo stretnutím s priateľmi.

Prečítajte si aj: Beh namiesto antidepresív: 5 benefitov, ktoré vám výrazne zlepšia život

„Slané“

Zúfalo túžite po chipsoch? Možno trpíte nedostatkom železa. Železo je dôležitý minerál, ktorý hrá úlohu pri tvorbe krviniek a iných dôležitých telesných funkciách. Jeho nedostatok spôsobuje, že môžete cítiť únavu alebo slabosť. Ak túžite po soli, vaše telo vám možno hovorí, že potrebuje obnoviť rovnováhu a doplniť elektrolyty. Predtým ako siahnete po soľničke, najprv si doprajte tekutiny. 

„Sladké"

Chuť na cukor je celkom bežná a môže zaútočiť kedykoľvek počas dňa. Ak sa pristihnete, že častejšie lovíte vo svojej zásuvke na sladkosti, môže to znamenať, že ste unavení, vystresovaní alebo hladní. Vaše telo v podstate túži po cukre, aby nabralo energiu. Predtým, ako si doprajete sladkosti, skúste si zrekapitulovať, či ste náhodou nevynechali raňajky, mali málo spánku alebo nezažívate v poslednom období stres. Ak ste si odpovedali áno, choďte spať o niečo skôr, dajte si zdravý snack alebo začleňte do svojho každodenného života trochu jogy. Vaše telo to ocení.

Syr

Potreba syru môže znamenať túžbu po pohodlí a oddychu. Nie je to len výmysel, mnohé štúdie spájajú syr s pocitom pohody, obsahuje totiž aminokyselinu tryptofán, ktorá pomáha pri produkcii melatonínu a serotonínu. Práve tieto hormóny nám pomáhajú cítiť sa uvoľnenejšie alebo ospalejšie.

Prečítajte si aj: 10 rád pre kvalitný spánok: Plnohodnotný odpočinok vám zlepší život!

Vaše chute môžu byť aj náhodné, ak sa však často opakujú, sú skvelým indikátorom rôznych iných procesov v tele. Pochopenie toho, prečo túžite po tom alebo onom, vám môže pomôcť lepšie sa zorientovať vo vašom zdraví. Ak máte chuť na párok v rožku či hranolky jednoducho preto, že sú letné prázdniny, dopriať si to, po čom vaše telo túži, je úplne v poriadku. Ak si však odsledujete, že máte neukojiteľnú chuť na soľ, cukor či sacharidy, môže ísť o väčší problém, ktorý stojí za to preskúmať.

Chcete odľahčiť telo a naštartovať trávenie? Viac o výžive a zdravom stravovaní sa dozviete aj v knihe Ľahký Reštart. Okrem 75 obľúbených jedál jednoduchých na prípravu v nej nájdete aj 21-dňový plán pre nakopnutie spaľovania, pod vedením skúsenej výživovej špecialistky a trénerky, ktoré pre vás pripravili 3 vzorové týždenné jedálničky. Presvedčte sa sami, že aj zdravá strava môže chutiť a prinášať trvalé výsledky.

Banner_Lahky restart_1600x618


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Obrovská túžba po sladkom či slanom? Odhaľte, čo signalizujú vaše chute!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.