Od zajtra nejem sladkosti alebo ako skoncovať so sladkým
Ak milujete sladkosti, táto veta s najväčšou pravdepodobnosťou zaznieva z vašich úst často. Závislosť na sladkostiach sa lieči ťažko, ale postupne je možné chuť na sladké dostať pod kontrolu. Začať treba hneď!
Cukor je ako droga. Závislosť. Dostáva sa z nej ťažko, ale ide to. Prečo sa človek rozhodne skoncovať so sladkým? Vo väčšine prípadov ho k tomu „dokope“ zdravotný stav, alebo pribúdajúce kilogramy. Aj vám sa určite stalo, že ste čítali článok o tom, ako cukor škodí. Prečítané riadky vo vás vyvolali zdesenie a následné odhodlanie – SKONČIŤ S TÝM! Tu je niekoľko tipov, ktoré by mohli účinkovať:
Motivácia je základ
Zdravie. Štíhlosť. Prečo chcete s cukrom skoncovať? Motivácia je veľmi dôležitá. Je fajn, ak si prečítate knihy, články a výsledky vedeckých štúdií o tom, prečo je cukor škodlivý. Tie najdôležitejšie si skúste zapamätať a pripomínajte si ich vždy, keď vás prepadne chuť na sladké. Účinné sú aj papieriky umiestnené na miestach, kde sa sladké pokušenie nachádza.
Pomaly ďalej zájdeš
Závislosť sa nedá vyliečiť mávnutím čarovného prútika. Buďte trpezliví a bojujte s rozumom. Pomaly vyraďujte zo svojho jedálnička čokoládu, sušienky, keksíky. Ak to nejde, voľte zdravšie alternatívy ako čokoládu s vysokým obsahom kakaa, sušienky z celozrnnej múky atď. Začať môžete aj tak, že malú sladkosť si doprajete len dopoludnia, pričom dávky budete postupne znižovať, až sa dostanete na nulu.
Pozor na cukor v nápojoch
Presladené limonády, ktoré sa vyrovnajú kalorickou hodnotou vyprážanému rezňu. Energetické nápoje, ľadová káva, voda ochutená sirupom. Káva a čaj osladené minimálne dvomi lyžičkami cukru. Skoncujte s tým hneď! Pite výlučne pramenitú alebo minerálnu vodu. Kávu a čaj slaďte napríklad stéviou alebo medom. Stévia je skôr pre tých, ktorí chudnú, lebo je takmer bez kalórií. Med je kalorický, ale veľmi zdravý. Vyberte si to, čo vám najviac vyhovuje.
Naučte sa používať zdravé náhrady
Pýtate sa, čo s varením a pečením? Je to jednoduché, pretože aj sladké koláčiky môžu byť zdravé. Dajte si predsavzatie, že odteraz biely cukor nevložíte do nákupného košíka. Nahraďte ho trstinovým cukrom, trstinovou melasou, javorovým sirupom, stéviou, medom.
Nevystavujte sa pokušeniu
Vlastná skúsenosť – čo doma nie je, nepokúša. Vyvarujte sa nákupov a zhromažďovania sladkostí doma. Závislosť na sladkom je podobná závislosti na alkohole. Ak viete, že niekde v zadnej poličke sú obľúbené keksíky (samozrejme, pre prípadnú návštevu), verte, že keď dostanete chuť na sladké, neovládnete sa.
Čítajte etikety
Nenaleťte lákavým nápisom bez cukru, s umelými sladidlami a pod., ale dôsledne si preštudujte etiketu. Nakoniec zistíte, že urobíte lepšie, keď si namiesto "light" jogurtu, kúpite biely jogurt a osladíte ho čerstvým ovocím.
Môj tip
So závislosťou na sladkom bojujem roky. Dodnes sa mi úplne nepodarilo vyškrtnúť sladkosti z jedálnička, ale jem ich neporovnateľne menej. Moje pravidlá sú: počas týždňa žiadne sladkosti (v prípade veľkej núdze si dám lyžičku medu), zato v nedeľu si za odmenu doprajem dva zákusky, alebo jeden veľký. Predstava sladkého nedeľného „potešenia“ mi pomáha vydržať počas týždňa. Pijem zásadne pramenitú vodu a kávu sladím stéviou.
Aj malá zmena sa počíta! Začnite hneď teraz!