Odborníci poradia, ako zatočiť s bolesťou krížov
Čo vám okrem pravidelného a vhodne zvoleného pohybu prinesie úľavu od nepríjemnej bolesti bedrovej chrbtice?
V Spojených štátoch amerických je bolesť chrbta druhou najčastejšou príčinou, pre ktorú sa ľudia rozhodnú navštíviť lekára a piatym najviac sa vyskytujúcim dôvodom pobytu v nemocnici.
Čo sa týka Slovenska, štatistiky ukazujú, že až 80 percent obyvateľov našej krajiny má problém s bolesťou chrbta. Alarmujúce je to, že narastá počet pacientov okolo 25. - 30. roku života.
Príčiny bolesti v oblasti bedrovej chrbtice
Nemusíme byť špecialisti z oblasti fyzioterapie, aby sme dospeli k presvedčeniu, že azda najhlavnejšou príčinou bolesti chrbta je sedavý spôsob života. Podľa dostupných údajov presedíme až 60 percent dňa – bez pohybu naše telo trpí, pretože je predurčené hýbať sa. „Najčastejšou príčinou je nesprávne držanie tela spôsobené väčšinou ešte v mladosti. Potom preťažovanie celej chrbtice a tela, dlhé sedenie a státie bez adekvátnej kompenzácie,“ vymenúvajú hlavné príčiny bolesti krížov odborníci zo špecializovaného rehabilitačného centra FITCLINIC v Bratislave.
Bolia ma kríže. Ako si pomôcť rýchlo a účinne?
Nie vždy máme možnosť navštíviť pri bolestiach krížov dobrého maséra či fyzioterapeuta. Užitie analgetika síce prinesie úľavu, ale problém nerieši. Čo pomôže? „Ak ma bolia kríže, a nesúvisí to s nejakou konkrétnou diagnózou, napríklad platničky (hernie, protruzie, a tak ďalej), tak väčšinou pomáha pouvoľňovanie lumbo-sakrálnej oblasti (driekovo-krížovej). Často býva zatuhnutá najväčšia fascia v ľudskom tele (lumbo-sakrálna) a to vplyvom preťaženia, ako sedavé zamestnanie, dlhé státie, prípadne preťaženie športom. Niekoľko ľahkých cvikov môže od tejto bolesti uľaviť. Jedná sa o pomalé predklony zo stoja s vystretými nohami. Prípadne ľah na chrbte s pokrčenými nohami a intenzívne precítené pritláčanie driekovej oblasti o podložku s každým výdychom. Cvikov je, samozrejme, viac a ich variabilita je veľká,“ radia odborníci z FITCLINIC.
Základom je prevencia
Fyzioterapeuti zdôrazňujú, že ak chceme bolesti krížov predísť, nemali by sme zanedbávať vyššie uvedené cviky na uvoľňovanie driekovej a celej paravertebrálnej oblasti. Okrem toho je nevyhnutné pre zdravie chrbtice i celkové zdravie dbať aj na niekoľko ďalších dôležitých zásad.
Jednou z najhlavnejších je správne držanie tela, ktoré navyše pozitívne ovplyvní aj našu náladu. Stačí sa vyrovnať, zmeniť polohu ramien dozadu a dolu, a hneď budeme vidieť všetko pozitívnejšie.
Naopak, ochabnuté držanie tela je signálom nedostatočného sebavedomia, duševných porúch či obáv. Pre chybný postoj tela je charakteristická predklonená hlava, brada vystrčená dopredu, zaguľatené plecia a horná časť chrbtice a takisto ochabnuté medzilopatkové a brušné svaly.
V prípade, že máme sedavé zamestnanie, je nevyhnutnosťou dbať na polohu pri sedení, na ktorú má vplyv aj správna výška stola, vhodne nastavená kancelárska stolička, sklon monitora počítača a tak ďalej. Samozrejme, po 30-tich minútach sedenia je potrebné dať si strečing alebo sa prejsť.
„Pri fyzickom zamestnaní je potrebné dopriať si večer uvoľňovacie cviky, napríklad spomenuté vyššie,“ pripomínajú fyzioterapeuti z FITCLINIC.
Opomenúť nemožno pravidelný pohyb, ktorý by mal pozostávať MINIMÁLNE z 30-tich minút svižnej chôdze denne.
Výbornou voľbou je aj pravidelná masáž, bankovanie alebo používanie nastaviteľnej opory chrbta, ktorá napomáha uvoľneniu akútnych a chronických bolestí chrbta a krížov a takisto predstavuje ich prevenciu.