Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Odborníčka radí: Ako sa v prechode vyhnúť osteoporóze?

Redakcia

Ženy v prechode sú na toto ochorenie náchylnejšie. Dôvod? Za všetko môžu hormóny. Ako osteoporóze predísť, radí skúsená odborníčka, ortopedička Andrea Švrčková.

Odborníčka radí: Ako sa v prechode vyhnúť osteoporóze?
Zdroj: AdobeStock
6. DEC 2023

„Po päťdesiatke u žien dochádza k úbytku estrogénov, ktoré sa výrazne podieľajú na tom, aby mali kosti dosť vápnika a tiež, aby sa správne vstrebával D vitamín. V rámci rizika vzniku osteoporózy sú na tom ženy horšie ako muži,“ hovorí známa odborníčka MUDr. Mgr. Andrea Švrčková, MHA. Ako sa osteoporóze vyhnúť? Skorá prevencia je celá o pohybe a zdravej strave s obsahom vápnika a D vitamínu. Dôležité je zvýšiť obsah vápnika v strave a ak sa bavíme o doplnkoch stravy, je potrebné staviť podľa Švrčkovej na overené, kvalitné preparáty. Dôvod je jednoduchý. Kosť, keď je odvápnená, ľahko sa zlomí, preto jej treba dopriať extra dávku vápnika.

Dôležité je cvičiť do tridsiatky

„To, aké  kosti budete mať, záleží od vás a vášho spôsobu života. To, či ich posilňujete cvičením, behaním, hýbete sa alebo skáčete. Pohyb do tridsiateho roku života je kľúčový na to, aby ste mali pevné kosti, pretože po tridsiatom roku sa už len odvápňujú,“ vysvetľuje ortopedička Andrea Švrčková, ktorá vyzdvihuje význam pohybu ako silného faktora v rámci prevencie osteoporotických zlomenín, ktoré vnikajú najmä vo vyššom veku. Na Slovensku je podľa známej odborníčky až štyristo tisíc pacientov s osteoporózou a len jedna pätina z nich sa lieči, čo je alarmujúce číslo.

Prečítajte si aj: Pohyb a cvičenie počas prechodu: Odborníčka hovorí o zásadnej zmene

Ako zistíme, že sa osteoporóza týka aj nás?

Jednoducho, osteoporózu dokáže odhaliť denzitometrické vyšetrenie, ktoré zhodnotí hustotu kostí – vykonáva ho všeobecný lekár alebo špecialista. Majú naň nárok ženy vo veku 65+ a muži 70+ a rôzne ďalšie rizikové kategórie pacientov, stačí sa informovať u svojho všeobecného lekára. Dobrou správou je, že aj keď je žene osteoporóza diagnostkovaná, vie byť liečená veľmi komfortne a kvalita života sa jej vplyvom výrazne nezmení, ak pacientka dodržiava určité opatrenia zdravého životného štýlu doplnené o vápnik a vhodný typ pohybu. Akého? 

Pohyb prospieva v každom veku

Ak máme odvápnené kosti v ľahšej forme, takzvanú osteopéniu, je vhodné zvoliť pohyb ako plávanie, bicyklovanie, chôdzu, nordic walking, rôzne izometrické cvičenia a vyhnúť sa parketovým športom, cvičeniam, kde sú výskoky či pády. Vhodné je aj otužovanie, masáže a celkový zdravý životný štýl.

Mnoho užitočných a praktických informácií na tému prechod nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!

Fit Madam banner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odborníčka radí: Ako sa v prechode vyhnúť osteoporóze?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.