Optimálna strava
Ak nežijete niekde v jaskyni, tak neustále a z každej strany počúvate, čo a koľko máte jesť.
Diéta sem, diéta tam
Vopred by som chcel povedať, že toto je veľmi kontroverzná téma. Písať o jedle nie je jednoduché. Ľudia sú veľmi citliví na to, keď im niekto vysvetľuje, že nejaká zložka potravy nie je práve ideálna (chlieb, mlieko, zemiaky atď.) a oni to jedia posledných 40 rokov.
Skúsil som asi všetko. Bol som dva roky vegetarián, čo som asi nerobil dobre. Keď bol mojím náboženstvom CrossFit, tak som dodržiaval zónovú diétu, potom som bol dlhú dobu na paleo strave. Jedol som veľa mäsa, karbohydrátov, veľmi veľa tukov a aj málo tukov. Jednoducho som vyskúšal snáď všetko, teda moje vedomosti nie sú len teoretické. Zároveň som bol vždy dosť aktívny a pozoroval, čo so mnou dané cvičenie robí. Aktuálne sa snažím počúvať sám seba, svoje telo a svoje potreby. A keď som napríklad v Taliansku, tak jem cestoviny a zmrzlinu, pretože ich tam robia úžasne a bola by chyba neochutnať.
Zdravá strava? Ako pre koho
Keď cvičím s činkami, mám chuť na mäso a jem ho dosť. Po týždni jogy na Srí Lanke som mäso nemohol ani vidieť. Keď som veľa boxoval, vyzeralo to zase inak. Strava by mala byť odrazom fyzickej aktivity človeka, či už fyzickej alebo mentálnej. Ak niekto ťažko manuálne pracuje, kope po celý deň krompáčom do asfaltu, tak od neho nemôžete chcieť, aby jedol zeleninové šaláty. Alebo môžete, ale asi to dlho nevydrží. Na druhej strane, ak niekto sedí celý deň pri počítači, tak je možno práve zeleninový šalát to pravé. Podobne, ako cvičenie a tréning, je aj jedlo individuálnou záležitosťou a neexistujú univezálne riešenia a návody. Každý je iný.
Aké to bolo pri zónovej diéte
Keď som "crossfitoval a zónoval", tak som mal 4 % telesného tuku a výkon ako dostihový kôň. Ale nebol som človekom, s ktorým sa dá ísť porozprávať na pivo (pivo som nepil). Bol som vynervovaný z toho, čo jesť. Počítal som olivy a krájal kurča, aby som ho mal tak akurát. Fungovalo to super, ale bola to super otrava. O zónovej diéte a vplyve na môj výkon v crossfite som písal záverečnú prácu, keď som robil trénerský kurz.
Celá moja diéta skončila tým, že som kričal na svoju ženu, keď mi ukradla dve mandle z mojej starostlivo spočítanej kôpky. Ak si skutočne meriate a vážite všetko, čo konzumujete, prinesie to výsledok. Ten má však dve strany. Možno to bola optimálna strava, ale ja sám som v optimálnom stave rozhodne nebol. Dnes síce nevidím na svojom bruchu žily, ale som v pohode.
Hladovky
Experimentoval som aj s krátkodobou hladovkou. Pre zdravie odporúčam, ale čo sa týka výkonu, je to rozličné. Hladovky si občas doprajem aj teraz, ale nie je to nič pravidelné. Hlad sprevádzal ľudstvo po celý jeho vývoj a ak nedokážete niekoľko hodín (alebo deň, dva) nič nejesť, tak sa nad sebou vážne zamyslite.
Grécky býk
V Grécku na kettlebell lifting kurze bol jeden miestny chalan (bohužiaľ, zabudol som jeho meno) a bol neskutočný: silný ako býk, mal úžasnú silovú vytrvalosť, skvelý atlét. Vtipné na tom bolo, keď sa ho Američania pýtali, čo konzumuje, aké užíva doplnky, pripravili si papier a pero, a počúvali. Chvíľku sa na nich pozeral a potom odpovedal, že niekedy neje nič, pretože na to nemá peniaze (niečo ako doplnky asi ani nepoznal). Na obed sme mali vždy nejakú zeleninu, hranolky a ovčí gyros. Môžem vás uistiť, že ten grécky borec nenechal na tanieri vôbec nič.
Čo je optimálne?
Dnes mám na jedlo "trochu" iný názor. Môžete jesť "optimálne", mäso, vajcia, zeleninu, orechy, avokádo a ovocie. Avšak žijeme "v bubline". Jeme tak, pretože tak jesť môžeme, väčšina z nás si jedlo kupuje a nepestuje, mäso si nelovíme. Ak ste vegetariánmi, zrejme jete v decembri paradajky, šalát (alebo mango), pretože si ho kúpite. Je to čisto "preto, lebo môžeme", oportunistická vec. V Čechách a ani na Slovensku v zime paradajky ani mango nerastú.
Sám som zistil, ako je možné telo vybalansovať. Ak sa skutočne poznáte a jete správne, budete fungovať ako stroj s perfektnými funkciami. Potom si vezmete chlieb alebo pizzu, alebo sa prejete špagetami, bude vám zle a na druhý deň nepodáte v telocvični takmer žiadny výkon.
Viete, čo je optimálna strava? Čokoľvek. Malo by to byť presne naopak. Nie jesť vybranú stravu a byť v pohode. Známkou ideálneho zdravia je podľa môjho názoru to, že zjete čokoľvek a budete super fungovať. Nechcem nikoho nabádať, aby sa začal stravovať vo fast foodoch, dával si ako dezert muffiny, a tak sa prebojoval ku katastrofálnemu scenáru. Nemusíte byť v špeciálnych jednotkách ani vojak nasadený v Iraku, aby ste toto ocenili. Ale môžete cestovať, odísť na služobnú cestu, jesť na návšteve alebo, ak sa ocitnete niekde v hraničnej situácii, zvládnete fungovať aj na konzervách.
Jogín a lukostrelec
Určite poznáte: "Si to, čo ješ". To nie je správne. Prashant de Jager, ayurvédsky odborník, jogín a lukostrelec na jednom kurze povedal vetu, na ktorú si vždy spomeniem, keď o niečom podobnom hovorím: "Človek nie je to, čo je. Človek je to, čo dokáže stráviť."
To je obrovský, ale obrovský rozdiel. Tráviaci systém a trávenie sú veľmi dôležité. Môžete jesť vybrané jedlo a konzumovať mnoho drahých doplnkov, ale ak je "Agni", teda oheň (jeho úlohou je všetko dobre spracovať a vstrebať) poškodený, tak z toho jednoducho nebudete mať úžitok. Ak však dokážete "zošrotovať" čokoľvek, všetko spracovať a zo všetkého získať maximum, potom môžete jesť hrdzavé klince a stále to bude v poriadku.
Človek nie je to, čo je. Človek je to, čo dokáže stráviť
Možno poznáte podobné typy ľudí. Zjedia jednu zemiakovú placku, zapijú ju kolou a potom sa celý deň na pláži venujú capoeire, majú telesný tuk v norme a energie na rozdávanie. Ďalší sa snažia držať diéty, dodržiavať režim, dostatočne spia a nedeje sa nič. Potom je vhodné hľadať problém inde.
K dobrému zdraviu sa možno dopracujeme pomocou kvalitného jedla, pravidelného spánku atď. a potom môžeme zjesť čokoľvek a budeme dobre fungovať. A možno nie. Ako nás učí Nassim Taleb: prílišná optimalizácia živému organizmu škodí. A to platí aj pre tréning a aj stravovanie. Občasná, možno náhodná chyba, je pre systém veľmi prospešná.
Ako by som to celé zhrnul? Ideálne je, keď dokážete optimálne fungovať na akejkoľvek strave. To je znak dobrého zdravia.