Otužovanie u detí: Čo rozhodne (ne)robiť?
Otužovanie pomáha vybudovať si dobrú imunitu. Popracovať na nej môžete týmto spôsobom aj u detí.
Nedávno som na svoj Instagram profil zavesila video, kde sa so sedemročným synom ohadzujeme snehom. Možno by na tom nebolo nič zvláštne, keby sme neboli v plavkách a naboso. Potrebujeme toto k životu? Nie, žiť sa dá aj bez takýchto zvláštností, ale nás to baví. Je to zábava a pritom sa trochu premôžeme a otužíme. Ak však nie ste otužilci, rovnako tak vaše deti, neskúšajte to. Mohlo by sa stať, že namiesto zábavy ochoriete. Tiež by som to neriskovala, keby som vedela, že synček nemá už vybudovanú istú odolnosť voči chladu. Možno sa pýtate, či ho od mala strkám nahého do snehu alebo do studenej vody. Odpoveď je – nie. Otužoval hlavne nasucho, tzv. oblečením.
Aj jeho starší brat, ktorý najlepšie spával v kočíku v mrazoch. Dnes si ani koncom novembra nechce obliecť vetrovku a lamentuje, že mu je teplo. Neraz som už do družiny písala lístočky, že preberám zodpovednosť za to, ak náhodou ochorie. Ale ak povie syn, že mu je teplo a potrebuje sa rozopnúť, alebo dať si mikinu dole, lebo v danom období už chodí v tričku s krátkym rukávom, je to v poriadku. Viem, ako funguje odmalička.
Ako som už spomínala, deti som nestrkala ani do snehu, ani do studenej vody. Čo sme teda robili?
1. Prechádzky za každého počasia
Úplne rozumiem, že keď je vonku zima a veterno, alebo keď mrholí, lepšie sa sedí doma. Ibaže takto si dobrú imunitu nevybudujete. Chodiť von za každého počasia je úplný základ a najmenej náročná aktivita. Niekedy stačí pár minút, krátka trasa, na ktorej sa nadýchate čerstvého vzduchu. Aby ste pocítili na tele trocha chladu. Aby ste na chvíľu vystúpili z komfortnej zóny. Ak s otužovaním začínate, robte to pomaly. Každú vychádzku postupne predlžujte. Skúste tomu dať však pravidelnosť. Aj vtedy keď mrzne, aj keď fučí.
2. Otužovanie oblečením alebo umenie vrstvenia
Naše deti nemajú tričká s dlhým rukávom, iba mikiny. Nemajú ani jedno pyžamo s dlhými rukávmi. Odmalička sme im oblečenie vrstvili. Čo to znamená? Tričko s krátkym rukávom, pod tým žiadne tielko, potom mikina s dlhým a vetrovka. V neskorú jeseň vetrovku nahrádza vesta bez rukávov. Dodnes naše deti neoblečú tričko s dlhým rukávom, žiadne nátelníky či roláky. Stále spomínam na chúďatká deti v škôlke, sediace v prekúrených miestnostiach v tričku s dlhým rukávom, na ktorom ešte mali oblečené tričko s krátkym rukávom. Mali to vyhrnuté po lakeť, v tvári boli červené a spotené. Toto prehrievanie pre deti naozaj nie je zdravé. Stačí, že takéto upotené dieťa zrazu ofúkne a hneď je choré.
3. Kalendár už nie je smerodajný
V minulosti sa ľudia riadili kalendárom. Mnoho pranostík a porekadiel vzniklo práve z toho, že sa počasie nemenilo a dalo sa podľa neho orientovať. Žiaľ, dnes to už neplatí. Klimatické podmienky sa menia a počasie býva veľmi vrtkavé. Preto sa nemôžete orientovať podľa kalendára, teplotu vzduchu je potrebné sledovať každý deň a prispôsobovať tomu aj oblečenie. Navliecť dieťaťu koncom novembra pančucháče a otepľovačky, keď je vonku 13 stupňov, naozaj nie je zdraviu prospešné.
4. Svieži vzduch aj doma
Nielen otužovaniu, ale aj kvalitnému spánku pomáha, ak je izba, v ktorej spíte, neprekúrená. Mnoho štúdií sa prikláňa k teplote 18 °C, ktorá úplne stačí. Doma by ste mali aj pravidelne vetrať, aby ste vymenili vydýchaný vzduch za čerstvý. Sú to drobnosti, ktoré však vedia výrazne prispieť ku kvalite zdravia a k lepšej imunite.
Tak vidíte, naozaj nie sú potrebné studené sprchy, ani jazero. Stačí, ak deťom, ale ani sebe nenasadíte pančuchy už v októbri. Platí však jedna vec. Ak chcete, aby boli deti otužilejšie, musíte im ísť príkladom. Ako nám ide otužovanie aj naďalej, môžete sledovať na mojom instagramovom profile @janasimkovic.