Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

Týždenný plán - NO STRESS

Otužovať sa môžu aj deti

Adela Jasenovcova

Dospelí znesú omnoho viac chladu ako deti. Možno práve preto, že majú hrubšiu tukovú vrstvu. Nie je však dôvod, aby sa mu deti vyhýbali úplne, pokiaľ sa postupuje pomaly a s rozumom.

Otužovať sa môžu aj deti
Zdroj: https://pixabay.com/en/users/langll-822640/
21. NOV 2017

Sú dôkazy, že otužovaním sa podporuje imunitný systém a môže sa ním predchádzať rôznym bežným, aj menej bežným ochoreniam.

Najmä deti v predškolskom veku sú náchylné na vírusy, pretože sa im imunita ešte len tvorí. Prichádzajú do styku nielen s vírusmi, ale aj baktériami rôzneho druhu a pôvodu. Práve preto by mali rodičia klásť dôraz na správne oblečenie a zbytočne neobliekať, ak si to situácia nevyžaduje.

Hoci, je ťažké trafiť tú správnu mieru. Mnohí odborníci vravia vrstviť, iní že menej je viac. Dieťa v útlom veku nemá ešte úplne vyvinutý termoregulačný systém, rovnako aj reakcie na chladové teploty.

Pri otužovaní detí platia štyri základné pravidlá:

  • pomaly,
  • postupne,
  • pravidelne,
  • zábavne.

Pomaly

Už batoľatá sa môžu otužovať. Prispôsobiť sa však musíte najmä ich zdravotnému stavu. Odporúča sa otužovanie vzduchom. Vzdušný kúpeľ sa najskôr aplikuje približne 10 minút a je naň potrebné také oblečenie, ktoré umožňuje prístup vzduchu na kožu. Vždy je potrebné sledovať reakcie dieťaťa a v prípade, že sa mu čokoľvek nepáči, pobyt v chlade skrátiť. Odporúča sa tiež pred spaním dieťa nechať chvíľu nahé, čo je možno najprirodzenejší spôsob, ako mu to chlad nesprotiviť.

Postupne

Ak dieťa reaguje dobre, postupne môžete zvyšovať dobu, počas ktorej je vystavené chladu. Pridávajte maximálne 3-5 minút. Pokiaľ dobre zvláda chladný vzduch, môžete vyskúšať vodu. Voda je omnoho náročnejší element, určite netreba spôsobiť dieťaťu šok ľadovou vodou. Stačí, ak ho budete sprchovať vlažnou vodou a postupne každý deň vodu trochu ochladzovať. Zo začiatku to bude len na pár sekúnd, časom sa interval bude prirodzene zvyšovať v závislosti od odolnosti a vôle dieťaťa. Použiť môžete aj handričku, či špongiu. Následne treba dieťatko ohriať pod teplou vodou. Aj striedanie teploty je dobrý spôsob otužovania, ale s ním tiež opatrne, nesmú to byť škótske streky. Ak na záver sprchovania zaradíte studenšiu vodu, póry sa stiahnu a dieťa bude menej náchylné na prechladnutie.

Pravidelne

Ak ste sa už rozhodli pre otužovanie detí, vytrvajte v tom. Nerozhodnosť v tomto prípade môže byť len na škodu. Postupnými krokmi si dieťa zvykne na systém a pokiaľ by ste ho prerušili, môže sa stať, že sa k nemu už nevrátite. Znížte teplotu v domácnosti, aby ste neprekurovali. Ideálna teplota sa odporúča 20 – 22°C. Pokiaľ dieťa ochorie, určite nepokračujte. Po vyzdravení sa k otužovaniu vráťte, no s miernejšími teplotami. Nadobudnutá otužilosť sa veľmi rýchlo stráca, príliš prudký návrat k nevhodne studenej vode by mohol viesť k nachladnutiu.

Zábavne

Akokoľvek máte ambíciu dosiahnuť svoj cieľ, myslite vždy na to, aby aj dieťa chcelo to isté. Ak vám dáva jasne najavo, že sa mu to nepáči, nerobte to. Stačí, aby ste si všímali jeho signály, z ktorých ľahšie odčítate, či už sa náhodou neblíži hranica, kedy by bolo lepšie prestať. Nútiť ho netreba. Fantázii za účelom hladkého priebehu sa medze nekladú, preto mu môžete o tom najskôr rozprávať a až potom uviesť do praxe. Určite by sa tým nemalo stresovať, vhodné sú zábavné hry alebo rozprávky so zimnou tematikou.

Zdroj: Česká otužilecká unie


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Otužovať sa môžu aj deti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.