Paleo ako kontroverzná diéta z doby kamennej: Módny hit či nezmysel?
Máločo je dnes tak známym a zároveň “kontroverzným” štýlom stravovania ako paleontologická diéta. Ošiaľ, aký u nás v 90-tych rokoch po nežnej revolúcii zažilo vegetariánstvo, v súčasnej dobe zažíva paleo alebo diéta z doby kamennej. Tento trend moderného stravovania sľubuje o niekoľko kíl menej a koniec zdravotných problémov. Je to skutočne pravda?
Fenomén vo svete diét
Podporovatelia netradičnej diéty tvrdia, že najzdravšie je žiť ako lovci v staršej dobe kamennej. Podľa nich príchod poľnohospodárstva a s ním spojený nástup pečeného chleba a tepelného spracovania potravy priniesol civilizačné choroby, preto boli pravekí ľudia zdravší. Diétu ospevujú ako nový fenomén vo svete chudnutia, vďaka ktorému schudnete o jednu konfekčnú veľkosť a pritom nebudete mať pocit, že ste pre to museli niečo urobiť.
Surové mäso na tanieri?
Doba kamenná bola drsná. Ak sa chcel niekto najesť, musel si niečo uloviť. Svoj úlovok si potom opiekol na ohni, ktorý sa považoval za najväčší výdobytok doby kamennej. Každý ho poznal a bol výborný a často aj jediný spôsob, ako si pripraviť jedlo. Drsné podmienky však mnohokrát prinútili pravekých ľudí, aby konzumovali surové mäso. Preto propagátori takéhoto stravovania odporúčajú konzumovať mäso surové, čo je však v dnešnej dobe nemožné. Ak však nechcete dostať ťažkú hnačku vyvolanú salmonelou či listeriózou, ktorá môže skončiť zápalom mozgových blán a smrťou, neodporúča sa to. Nezabúdajte, že v dobe kamennej neexistovalo žiadne poľnohospodárstvo. Pri dodržiavaní tejto diéty je vylúčené jesť pečivo, syry či mlieko. Samozrejme, že aj polotovary a vôbec akékoľvek produkty modernej doby by mali byť tabu.
Povolené potraviny
Diéta dovoľuje konzumáciu mäsa, rýb, orechov, ovocia - hlavne bobule, semienka, zeleniny, bylinky.
Zakázané potraviny
Z jedálnička by ste mali vyškrtnúť mlieko, akékoľvek mliečne výrobky, kávu, alkohol, sladkosti, limonády, čaj, zemiaky, chlieb, pečivo, obilniny, soľ, paradajky.
Príklad jedálnička
Raňajky: Praženica na olivovom oleji s petržlenovou vňaťou, akékoľvek čerstvé ovocie.
Desiata: Plátky chudého hovädzieho mäsa, sezónne ovocie.
Obed: Caesar šalát s kuracím mäsom a citrónovým dressingom.
Olovrant: Orechy, jablko.
Večera: Grilované morčacie prsia bez kože, dusená brokolica a mrkva, miska čučoriedok a mandlí.
Výhody paleo diéty
Ak ste milovníkmi mäsa, táto diéta je pre vás ako stvorená. Môžete konzumovať živočíšne tuky a ľubovoľné mäso. Nebudete hladní, poskytne vám dostatok energie a sily na fungovanie. Vďaka nej schudnete až jednu konfekčnú veľkosť. Má mnoho zdravotných účinkov - vďaka nej sa vám zlepší stav pleti, spánkový cyklus a zmiernia sa alergie.
Nevýhody paleo diéty
- Jednostranné zameranie stravy.
- Nedostatok potrebných látok pre telo.
- Nevyhovuje ľuďom, ktorí nemajú radi mäso.
Má to jeden háčik
Tento trend stravovania však nie je až tak ideálny, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Treba si uvedomiť fakt, že stravovanie bolo určené pre pravekých ľudí, ktorí potrebovali viac energie, keďže sa veľa pohybovali na rozdiel od človeka modernej doby. Upozorňuje na to aj profesionálny osobný tréner a špecialista na premenu Július Karabinoš: „Človek v dnešnej technicky vyspelej dobe nežije v podmienkach (v lese, jaskyni), aby sa mohol stravovať takýmto spôsobom.”
Ak si nie ste istí, či je diéta pre vás vhodná, poraďte sa radšej so svojim lekárom. V každom prípade netreba ju hneď odmietať. Povoľuje konzumáciu orechov, zeleniny a ovocia a kladie dôraz na obmedzenie sladkostí, kávy a alkoholu. Ak to budete dodržiavať, dostanete sa na cestu, na konci ktorej vás čaká vysnívaná postava bez kíl navyše.
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (diamanti)
Diskusia k článku - Paleo ako kontroverzná diéta z doby kamennej: Módny hit či nezmysel?
Nový príspevok
No najskôr si treba pozorne paleo naštudovať, až potom o ňom písať. Takže tu je niekoľko nepresností. Nikde, ani na www.vladozlatoš.net a ani na www.paleo.sk som nečítal, že môžte jesť mäso koľko sa Vám zachce. Tento spôsob stravovanie nieje mäsový, ale tukovo-zeleninový. Všade sa odporúča (napr. aj Dušan Plichta) denne 1g bielkovín na kilogram aktívnej hmotnosti. Pre 70kg človeka s aktívnou hmotnosťou 60kg (ak rátame aj kostru) je to 60g bielkovín čo je napr. 2x 200g ryby Hoki, a 2 vajíčka denne. Viac nie. Máte pocit, že sú to mäsové hody?
Ďalej
Zakázané potraviny
Z jedálnička by ste mali vyškrtnúť mlieko, akékoľvek mliečne výrobky, kávu, alkohol, sladkosti, limonády, čaj, zemiaky, chlieb, pečivo, obilniny, soľ, paradajky.
Akékoľvek mliečne výrobky nie sú zakázané.
Fermentované mliečne výr. po prechode na tukový metabolizmus a usadení sa v ňom (4 týždne) Môže každý posúdiť individuálne formou potravinového testu. T.j. po mesiaci sa predpokladá, že dotyčný už pozná čistý pocit z tukového metabolizmu a citlivo reaguje na odozvu organizmu. Ak mu tvrdé syry nerobia žiaden problém, kľudne ich do jedálneho lístku môže zaradiť.
Káva ani čaj nie sú zakázané. Neodporúčajú sa iba pri prechode na ketogenické paleo. Kofeín ako psychostimulant, môže brániť telu prepnutiu do ketózy. Ale uvádza sa to ako predpoklad.
Alkohol tiež nieje striktne zakázaný,
ale ak už, tak suché vína, alebo pravé ovocné destiláty
A teraz najväčší omyl!
Soľ. Bez nej to totiž na paleu absolútne nejde. Pri tukovom metabolizme totiž telo púšťa draslík a s ním aj sodík. Čiže je v tele nižší obsah elektrolytov. Nieže by ste mali dodržať oficiálne uvádzaných 6g, ale kľudne to môžete prekročiť a neobmedzovať sa. Soľ upadla do nemilosti v súčastnosti kvôli bežne rozšírenému sacharidového metabolizmu. Vtedy sa sodík hromadí v telea spôsobuje problémy. Pri tukovom to tak nieje.
Podstata palea je znížiť denný príjem sacharidov pod 150g denne aby telo spaľovalo ako primárny zdroj energie tuky a nie sacharidy. 15% buniek nieje schopné na tukoch fungovať. Toľko sacharidov telu ale zrejme stačí. A nieje sacharid ako sacharid. Vyhýbať sa treba rýchlym sacharidom, kvôli inzulínovej odozve. Ale to sa už veľmi rozpisujem. Čítajte na www.paleo.sk.