Pekné a zdravé telo bez sebalásky? Priam nemožné!
Denisa Voleková je akčná mama, blogerka, manažérka a inštruktorka firewalkingu. S Denisou sme sa rozprávali, prečo je sebaláska taká dôležitá. Čo znamená mať sa rád?
Môžete sa s ňou stretnúť na workshope Umenie byť ženou, kde bude prednášať, alebo navštíviť jej blog dvolekova.wordpress.com. „Na prednáške Umenie byť ženou si urobíme takú ochutnávku firewalkingu. Budeme zažívať, aké zdolať niečo, čo sme si mysleli, že je pre nás nezdolateľné – budeme holou rukou lámať dosku. Pod správnym vedením a so správnou technikou je to fyzicky schopný dosiahnuť hocikto. Tá doska je ako naše problémy a všetko, čo nás štve a brzdí. My sa naučíme, ako to zdolať a prekonať,“ vysvetľuje Denisa.
Sebaláska mnohým chýba. Niektorí nemajú ani šajnu o tom, čo to znamená. Ako najjednoduchšie pestovať sebalásku?
Najjednoduchším spôsobom pestovania sebalásky je ráno. Hneď po zobudení sa nahá postavím pred zrkadlo a poviem si: „Deniska, ja ťa milujem!“. Úprimne však musím povedať, že keď som o tom počula prvýkrát, prišlo mi to divné. Postavila som sa pred zrkadlo, no videla som, že tam mám faldík, tam mi zase prekážalo to, tam ono. Jednoducho som nebola so sebou spokojná. Tento raňajší rituál vám úprimne ukáže, ako ste na tom a ako sa máte rada.
Zdroj foto: Denisa Voleková
Kedy ste si na to zvykli?
Až po dvoch týždňoch tohto učenia sa sebaláske, mi prišlo normálne postaviť sa pred zrkadlo nahá a povedať si, že sa mám rada. Hoci prvé malé pokroky som videla už po prvom týždni – necítila som sa tak veľmi hlúpo a vzťah k sebe samej sa začal naozaj zlepšovať. Musím teda potvrdiť, že tento raňajší rituál sebalásky naozaj funguje. Musíte ho však robiť každé ráno a zabudnúť na netrpezlivosť.
Musíme byť pri tom nahí?
Môžete sa pred zrkadlo postaviť aj oblečení. Ale odhaliť sa sám pred sebou má určitý zmysel. Nahota je o tom, že vidíme svoje telo také, aké skutočne je, aj s jeho nedostatkami. Ide o to, aby sme tieto nedostatky prijali a naučili mať sa radi aj napriek nim. S nahotou súvisí, samozrejme, aj sexualita. Mnoho žien má sexualitu posunutú do roviny hanbenia sa. Nehanbia sa len pred partnerom, ale aj samy pred sebou. Toto odkrývanie samej seba pred zrkadlom nám pomáha zbaviť sa prílišného a neopodstatneného ostychu, a prijať zároveň aj svoju sexualitu.
Postaviť sa nahý pred zrkadlo môže niekomu spôsobovať veľmi nepríjemné pocity, ak sa na seba pozrie takto bezprostredne. Čo by ste takto citlivým ľuďom poradili?
Ak je to niekomu extrémne nepríjemné alebo hlúpe, môže to skúsiť po menších krokoch. Napríklad ráno sa zobudíte, objímete sa a poviete si, že sa máte rada. Môžete to urobiť najprv v duchu, a keď si na to zvyknete, vyslovíte to nahlas. Potom sa môžete pozrieť do zrkadla len na svoju tvár, až sa postupne dopracujete k tomu, že sa dokážete postaviť pred zrkadlo nahá. Realitu si môžeme vytvoriť podľa toho, čo rozprávame a na čo myslíme.
Zdroj foto: Denisa Voleková
Čo ešte znamená sebaláska?
Sebaláska je aj o tom, že keď sa nám niečo nepodarí, nemusíme sa hneď na seba hnevať a príliš sa kritizovať, ako to má mnoho ľudí vo zvyku. Sami sme si mnoho ráz najväčším a najtvrdším sudcom. Nemali by sme sa neustále súdiť a kritizovať. Ja si vždy hovorím: „Nevadí, Deniska, zvládneš to nabudúce, nie si dokonalá, to sa môže stať každému. Podarí sa ti to inokedy.“ Nebyť k sebe nezmyselne kritický súvisí opäť aj s tým pohľadom do zrkadla – nevidieť na sebe len tie faldíky a nedostatky. Mali by sme sa pozrieť aj na to, čo je na nás krásne, či už vlasy, prsia alebo oči. Samozrejme, toto naše nastavenie sa nezmení zo dňa na deň. Nemôžeme sa však dívať len na konečný výsledok, ktorý sa nám teraz zdá zložitý. Musíme postupovať po malých krokoch a plniť malé ciele. Takéto kroky sú dôležité aj pri chudnutí.
Ísť cez malé ciele, to nám pri chudnutí radia aj odbornící. Aké sú vaše skúsenosti?
Po pôrode som dosť pribrala. Ako som sa obzerala v zrkadle, nebola som so sebou vôbec spokojná. Akonáhle som však svoje nedostatky prijala, ani neviem, ako tie faldíky zmizli. Keď som prijala svoj prítomný stav a rozhodla sa s ním niečo robiť, cítila som sa lepšie a mala som sa radšej.
Zdroj foto: Denisa Voleková
Čo konkrétne ste pre to urobili?
Chodievala som na termo masáže, potom na biorezonanciu. Vyšlo mi, že lepok nie je pre mňa najlepšie riešenie. Začala som sa teda stravovať bez lepku. Pri chudnutí som robila celkovo len malé zmeny. Dozvedela som sa, že zelený jačmeň pomáha, a tak som ho začala piť. Robila som to celý mesiac a od každého nového mesiaca som niečo pridala. Napríklad som prestala piť sladké vody, ďalší mesiac som začala cvičiť, ďalší mesiac som upravila stravu, a tak podobne. Táto stratégia chudnutia je výborná najmä pre tých, ktorí nepotrebujú zhodiť extrémne veľa kíl a pre tých, ktorí si chcú zlepšiť život. Môžeme začať z ktorejkoľvek strany. Niekto si skôr splní malý cieľ v tom, že začne cvičiť, niekto zase skôr splní to, že zmení stravu. Je jedno odkiaľ začneme, pretože nakoniec sa dopracujeme k tomu istému. Treba to skúsiť a vydržať aspoň 21 dní, pretože toľko trvá, kým si telo vytvorí z novej veci návyk.
Zdroj foto: Denisa Voleková
Zdroj: PR