Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Počas ovulácie sa tešte z pohybu a prílevu energie

Redakcia

Podávame vám pomocnú ruku a recept na to ako cvičiť a stravovať sa počas predmenštruačnej, predovulačnej, ovulačnej a menštruačnej fázy. Naučte sa s nami pristupovať k sebe v jednotlivých týždňoch, v úspešnej Femini výzve vám to ozrejmia motivátorka a trénerka power jogy Janka Šimkovičová a expertka na výživu Barbara Sviežená.

Počas ovulácie sa tešte z pohybu a prílevu energie
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
31. JUL 2023

V tretej časti si predstavíme ovulačnú – luteálnu či progesterónovú fázu, ktorá predstavuje akýsi „polčas“ nášho cyklu. Telo sa začína pripravovať na to, aby bola maternica zrelá na oplodnenie vajíčka. Od 15. dňa ženského cyklu sa významne začínajú meniť hladiny hormónov a dochádza k úbytku estrogénu. Pripravte sa na príchod svojich plodných dní.

Najšťastnejšie a najpríjemnejšie obdobie ženy

V tejto fáze sa náš „ženský druh“ správa otvorenejšie, spoločenskejšie, o niečo prítulnejšie a komunikatívnejšie. V období ovulácie pociťujeme prílev šťastia, pozitivity a radosti, čo je dané aj hormonálnym rozpoložením. V tejto fáze dokáže každá žena vyjadrovať emócie viac ako obvykle, cíti sa krásne, žensky, spokojne a prístupne. Čo môžete robiť, aby ste ovulačnú fázu využili čo najlepšie? Tešte sa zo svojho bytia, tancujte a splyňte s rytmom, nechajte sa viesť hudbou a radosťou, ktorá vyžaruje zvnútra.

Prečítajte si rozhovor s Barbarou Svieženou: Čím viac rešpektujete vnútro, tým viac viete vyťažiť z vášho cyklu

Prebuďte silu ženy tancom

Intenzívny odporový tréning alebo posilňovanie v období ovulácie nemá taký efekt ako vo fáze folikulárnej. Výbušné  tréningy zužitkujete tiež lepšie v iných dňoch, ovulácia praje najmä príjemným skupinovým tréningom, zumbe a lekciám tanca, pri ktorých sa naplno podporíte ženu v sebe. Turistika, prechádzky a pohyb s priateľmi je tým najlepším, čo si v tomto období môžete dopriať.

Dynamické skupinové tréningy budú tým pravým

V progesterónovej – luteálnej fáze rozhýbte telo nenúteným spôsobom. Fáza ovulácie praje skupinovým tréningom. Dynamický tréning zameraný na intenzívne spaľovanie prevetrá vašu kondičku. S týmto typom tréningov sa poriadne zapotíte a spálite behom krátkeho času slušné množstvo kalórií. Spevňovanie a rysovanie zaručené. Zacvičte si s kamoškami alebo v partii – v tejto fáze vás pohyb v skupine bude baviť o čosi viac. 

Fit Box

Počas ovulácie si dajte očistu

Podporte pečeň a detoxikujte organizmus. Pri očiste zohrávajú veľkú úlohu okrem pečene aj obličky a tráviaci systém. Zaraďte potraviny obsahujúce farbivá betakarotén a luteín, ktoré zvyšujú antioxidačnú činnosť organizmu a zabraňujú vzniku voľných radikálov. Dbajte na pitný režim a dodajte telu vlákninu či cibuľoviny, ktoré majú protizápalový efekt. Cviklová šťava podporuje očistu organizmu, doprajte si preto červenú repu na rôzne spôsoby. Celozrnné potraviny, strukoviny a semienka v jedálničku pomáhajú odľahčiť telo a orgány – určite nimi preto počas ovulácie (i mimo nej) nešetrite!

Prečítajte si aj: Počas PMS odbúrajte napätie cvičením

Čo si naservírovať počas luteálnej fázy cyklu?

V luteálnej fáze by sme naše telo mali zbaviť škodlivín. Jednou z ciest je naservírovať si aj jedlo, ktoré podporí detoxikáciu organizmu. Šalát s krúpami, zeleninou a bylinkami bude tým pravým orechovým. Nech žije chutná očista plná živín!

Petržlenový detoxikačný šalát

petržlenový detoxikačný šalát

Potrebujete:

100 g petržlenovej vňate

50 g jačmenných krúp/bulguru

50 g parmezánu

1 paradajka

1 šalátová uhorka

½ cibule

1 ČL olivového oleja

6 lístkov mäty

šťava z polovice citróna

soľ a čierne korenie

Postup:

1. Krúpy uvaríme, poprípade bulgur zalejeme studenou vodou a necháme odstáť 10 minút. Potom scedíme. 

2. Všetky suroviny a petržlenovú vňať nakrájame na drobné kúsky. 

3. Pridáme krúpy alebo bulgur, dochutíme citrónovou šťavou, olivovým olejom a korením. 

4. Nakoniec pridáme najemno nastrúhaný parmezán a podávame.

Ak chcete vedieť viac o tom, ako si pomôcť počas PMS, menštruácie či ovulácie vhodnou stravou a cvičeniami, zapojte sa do Supershape Femini výzvy. Čaká vás 28 dní pod vedením výživovej špecialistky a trénerky, plných chutných fit receptov, účinných cvičení ako aj ďalšej motivácie a podpory.

Femini Vyzva_640x640


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Počas ovulácie sa tešte z pohybu a prílevu energie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.