Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Pohyb je základom života: Ako cvičiť bezpečne a čo si pri ňom dopriať?

Advertoriál

O tom, ako si športom neprivodiť ťažkosti, sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom slovenskej spoločnosti výživových doplnkov Biomin, Dr. Jurajom Vozárom. Na čo by sme sa mali zamerať, ak sa chceme hýbať čo možno najdlhšie a bez akýchkoľvek problémov?

Pohyb je základom života: Ako cvičiť bezpečne a čo si pri ňom dopriať?
Zdroj: Biomin
16. FEB 2024

Dnešná doba je doba pohybu a športu. Nestačí sa však len hýbať, v starostlivosti o seba je potrebný komplexný tzv. holistický prístup. Na čo by mal športujúci človek pamätať?

Neviem viac súhlasiť, toto by bol ideálny stav, ak by sa to darilo. Áno, veľa znamená sa hýbať, ale paradoxne, je to tá menšia časť. Extrémne dôležitou časťou je vedieť ako sa správne hýbať. A paradoxne, až 70-80 % starostlivosti tvorí správna a vyvážená strava. Akokoľvek to znie ako klišé.  

Dôležité je hýbať sa, no extrémne dôležité je vedieť ako sa hýbať. 

Čo si myslíte o výroku - Športom k trvalej invalidite? Veda a výskumy pokročili, určite vieme mnohému zabrániť. Súhlasíte?

Je to pravda viac a viac. Nikdy v histórii športu sme nevedeli viac o tom, ako na to, a nikdy sme s touto informáciou toľko neplytvali. Moderná medicína nás učí sa na šport pripraviť, správne telo zaťažiť a následne vhodne telo regenerovať. A zároveň platí, nikdy sme viac tieto postupy neignorovali. Nemáme čas! Rýchlo po práci tréning, bez ohľadu na to, kedy a čo sme jedli. Na rozcvičku nie dosť času, takže maximálny výkon... A už nás niekde čakajú, tak strečing a sauna nabudúce. Garantovaná cesta k invalidite.

Doba je rýchla a neúprosná. Existuje podľa vás „bezpečný pohyb" z hľadiska náročnosti na pohybový aparát?

Áno, je taký, a treba sa ho rozhodne učiť a vždy naň myslieť. Telo musíme pre záťažou rozcvičiť – zahriať, opakovane ohnúť všetky kĺby tela, a následne sa hýbať fyziologicky. Teda tak, ako je ten daný pohyb pre kĺb prirodzený. Je doba internetu a hovoríme aj „ všetko je na nete“, teda aj toto je extrémne ľahko dosiahnuteľné. Jeden príklad môjho syna. Lyžuje, lyžuje rád a on „vie“ ako má, netreba rady. Nakoľko to nebolo prijaté od otca, pomohlo video a porovnanie s „frajermi“ na internete. Kedy – vtedy musím aj ja priznať že www má zmysel, akokoľvek nie vždy je to najľahšia cesta. 

Biomin - výživový doplnok MOVE

Ako sa teda hýbať tak, aby to bolo pre telo vhodné a čo najmenej mu to škodilo?

Hýbať sa SPRÁVNE. Ťažká odpoveď však? Stále viac a viac sa pozeráme do mobilu, meníme správne postavenie hlavy, krku a chrbtice. Zariadenie držíme v neprirodzenej polohe a ovládame prstom, ktorý sme nikdy tak nevyužívali. Celý deň sedíme, čo je opäť neprirodzená poloha. A ak aj cvičíme, čo veľmi podporujem, tak sa málo radíme, ak vôbec a pohyb vykonávame nefyziologicky a s ťažkými váhami, preceňujeme svoje možnosti. Kompletne meníme prirodzené postavenia kĺbov a ich pohyb. Preťažujeme ich a čakajú nás zranenia. Teda ako? Skúsme sa poradiť, dať si poradiť alebo trochu študujme ako na to. Pohyb nesmie bolieť. Je to náročnejšia cesta, ale jediná správna.  

Vieme si zostaviť napríklad aj jedálniček tak, aby viac vyhovoval namáhaným kĺbom a šľachám?

Strava tvorí 80 % výsledku. Áno, optimálny jedálniček existuje a jemne sa líši podľa typu športu. Iný čas, objem a typ stravy má maratónec, iné kulturista. Iné manuálne pracujúci a iné TOP manažér. Ohľad na naše kĺby v klasickom jedálničku často absentuje. Zameriavame sa často na výkon alebo rast.

Prečítajte si aj: Strach z prechodu? Príznaky viete zmierniť unikátnym prípravkom

Existuje teda niečo ako jedálniček alebo strava pre zdravie kĺbov?

Áno, bežne ju nazývame aj stredomorská. Prevládajúcou zložkou by malo byť ovocie a zelenia s nízkym glykemickým indexom. Dostatok rýb, častá konzumácia strukovín a hlavne nenasýtené tuky. Takto komponovaná diéta pôsobí protizápalovo a chráni kĺby.  

Ako vieme určitým typom zranení predchádzať?

Možno odvážne poviem, ale klasickým a dnes bežným zraneniam by sme vedeli predísť vždy. Nie je to nič  zložité. Musíme sa najesť 2 hodiny pred tréningom, venovať minimálne 10 minút rozohriatiu a precvičeniu tela. Odporúčam do pozornosti tzv. atletickú rozcvičku tela. Následne absolvovať tréning s postupnou záťažou, teda do maxima, a opäť venovať 10-15 minút vychladnutiu a postupnému upokojeniu tela. Profesionálneho športovca v jeho rutine ani inak nikdy nezastihnete. Takýto postup je „povinnou jazdou“.

Jedálniček pre zdravie kĺbov? Stredomorská strava plná ovocia a zeleniny, s dostatkom rýb, strukovín a nenasýtených tukov. Tieto zložky v potrave pôsobia protizápalovo a chránia kĺby. 

Existuje podľa vás na trhu produkt, ktorý sa dokáže komplexne postarať o náš pohybový aparát?

Bolo by to veľmi jednoduché, ale nie, nie je to možné, a ak nechceme vyhadzovať eurá von z okna, treba naozaj dobre vyberať a premýšľať. Často je to náročné a strácame sa v tom, končí to tým, že si kúpime aspoň niečo a hotovo. Ide o oblasť so silnou reklamou a ako vieme, nebýva to tak ako v tých krásnych videách v televízii. Kĺby sú často opomínané, často na nich do prvej bolesti nemyslíme.

Základným produktom podľa mňa je domáci vývar z kostí. Taký ozajstný. A ak hovoríme o výživových doplnkoch, tu viac ako inde platí, že je potrebné ich striedať a vedome kombinovať. Dnes sme posadnutí kolagénom, chondroitínom a pod. Ani nevieme, či sa v tele vstrebávajú a z čoho sú, či sú telu príbuzné a pod.

Biomin - výživový doplnok MOVE

Váš produkt MOVE z dielne vašej značky Biomin je určený na pohyb dostal aj prívlastok „zázrak z vajíčka", obsahuje totiž membrány vaječných škrupín. V čom je jeho zloženie iné ako pri konkurenčných výrobkoch?

Ono to zázrak naozaj je. Neviem odpovedať inak. Kto dá viac ako matka svojmu potomstvu? Aj to kuriatko sa musí postaviť za pár minút a vstúpiť do nástrah života. Preto mu príroda dala škrupinu a membránu. Vedeli ste, že membránu rýchlo zje a vajíčko ostane po vyliahnutí celé mäkké, pretože všetok vápnik si na cestu vzalo kuriatko?

Preto v MOVE nie je nič pridané ani vymyslené. Je to zabalená príroda so všetkým, čo je potrebné – v jednej kapsule. Produkt neobsahuje nič umelé a chemické. Zázrakom je prítomnosť rastových faktorov – tie nemá žiaden iný kĺbový preparát. Ruka v ruke s kúskom stavebných látok – prírodným vápnikom. Spolu tvoria magickú silu na prevenciu zranení a regeneráciu kĺbu. Ale pozor, zázrak žiaden doplnok nespraví. Všetko nutné a potrebné je povedané vyššie a je prvoradé.  


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pohyb je základom života: Ako cvičiť bezpečne a čo si pri ňom dopriať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.