Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Pohybom a stravou k pevnému zdraviu: 3 zásady, ktoré sa oplatí dodržiavať

Redakcia

Vedeli ste, že až z 80 % dokážeme ovplyvniť svoje zdravie životným štýlom? Iba zvyšných 20 % má na svedomí dedičnosť a zdravotná starostlivosť. Tak čo, ste odhodlaní zapracovať na tom vašom?

zdravý životný štýl
Zdroj: Pexels
18. MÁJ 2023

Ako dopriať telu, čo potrebuje? Neexistuje žiadny univerzálny návod na zdravý život – každý z nás je iný a má svoje potreby nastavené inak. Avšak, niečo je isté. Vyvážený pomer pestrej a primeranej stravy, pohyb i plnohodnotný odpočinok – tieto tri atribúty vám pomôžu cítiť sa dobre fyzicky i psychicky, čo sa na vašom zdraví určite odrazí.

1. Vyskladajte si vyvážený jedálniček

Jedálniček, ktorý prospieva nášmu telu je v optimálnej miere zastúpený všetkými makroživinami. Sacharidy by mali tvoriť približne 60 %, bielkoviny 15 – 20 % a tuky 25 – 30 %, nesmú chýbať ani mikroživiny – vitamíny a minerály. Mal by zahŕňať 5 až 6 porcií jedla, jesť by ste teda mali po 2,5 až 3 hodinách, a to aj v prípade, že nepociťujete hlad. Súčasťou vyváženého jedálnička je, samozrejme, aj dostatočný pitný režim. Ak svojmu telu chcete dopriať kvalitnú stravu, zaujímajte sa o zloženie potravín, čítajte etikety, obmedzte spotrebu spracovaných potravín a nahraďte ich tými skutočnými. Uprednostnite sezónne a lokálne potraviny zo známych zdrojov, ktoré obsahujú maximálne množstvo živín, vitamínov a minerálnych látok.

Prečítajte si aj: Viete, koľko vody a tuku je vo vašom tele?

2. Pravidelným pohybom si predĺžite život

Pohyb ľudský organizmus potrebuje ako soľ. Dostatočná pohybová aktivita je spolu so správnou výživou to hlavné, čo človek môže urobiť pre svoje zdravie. Sedavý a neaktívny spôsob života vedie k veľkému množstvu zdravotných problémov. Pravidelné cvičenie minimalizuje riziko vzniku rôznych ochorení, pomáha regulovať stres a zvyšuje sebadôveru. Bez pravidelného pohybu svaly ochabujú a strácajú svoju prirodzenú pružnosť a potenciál, dochádza tiež k ich vnútornej prestavbe, čo negatívne ovplyvňuje aj celkové držanie tela. Nie je dôležité, či beháte, cvičíte jogu, plávate či hráte tenis, dôležité je, aby vaše svaly pravidelne fungovali.

3. Spánok a odpočinok regenerujú

Pojem zdravý spánok znamená u každého niečo iné. Každý má potrebu spánku nastavenú inak, no štúdie tvrdia, že minimálne 6-9 hodín plnohodnotného spánku by ste si mali dopriať. Dostatok kvalitného spánku pomáha obnovovať zásoby energie, regeneruje tkanivá a spúšťa uvoľňovanie hormónov, ktoré najmä u detí ovplyvňujú telesný rast. Nedostatočný spánok spôsobuje, že sa prebúdzate ráno unavení, neodpočinutí, nedokážete sa sústrediť a môžete cítiť väčší hlad ako obvykle. Pokiaľ spánková deprivácia trvá dlhšiu dobu, zvyšuje sa riziko ochorenia srdca, cukrovky, nádorových ochorení, vzniku obezity a depresií. Samotný spánok však  nestačí, dôležité je vedieť aj „vypnúť“. Dnešná doba je plná stresu, sme vystavovaní náročným situáciám a napätiu, preto je dôležité stres regulovať a uvoľniť sa. Existuje mnoho relaxačných techník a postupov ako pracovať so svojou mysľou tak, aby ste stres vedeli odbúrať.

VSZP - supershape event

Pohyb a strava dokážu so zdravím divy!

To, ako sa o seba staráte, má zásadný vplyv nielen na zdravie, tiež sa to odráža v schopnosti vyrovnávať sa s najrôznejšími situáciami v živote. Starostlivosť o svoje zdravie by ste nemali podceňovať, telo máte len jedno a záleží hlavne na vás, ako dlho a ako dobre vám bude slúžiť. O tom, že mnohí z vás tieto atribúty vplývajúce na zdravie ovládate a vo vašom živote nechýba zdravá strava, pohyb a kvalitný odpočinok, svedčia aj výsledky meraní Všeobecnej zdravotnej poisťovne na našom Supershape EVENTE. Tam si účastníčky mohli nechať zmerať v stánku Všeobecnej zdravotnej poisťovne telesné hodnoty ako percento tuku, vody, svalov či metabolický vek. A výsledky hovoria jasnou rečou – prítomné dámy, ktoré fandia pohybu a zdravej strave, mali historicky najlepšie výsledky zo všetkých meraní na akciách, kde sa Všeobecná zdravotná poisťovňa partnersky podieľala. Pohybom a stravou dokážete zmeniť svoj život k lepšiemu, tak prečo nežiť zdravšie a spokojnejšie, keď môžete? Všetko za vás urobiť nedokážeme, ale podávame vám pomocnú ruku a šikovný návod ako na to. Žiť zdravšie sa oplatí!

Stačí si osvojiť správne pohybové a stravovacie návyky, ku ktorým vás vedieme aj v našich výzvach. V Supershape Letnej výzve sa zameriame na pohyb i na výživu. Čaká vás 28 dní formovania tela pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a najmä zdravé telo. Pridajte sa k nám!

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pohybom a stravou k pevnému zdraviu: 3 zásady, ktoré sa oplatí dodržiavať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.