Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Potraviny, ktoré zrýchlia metabolizmus a spaľovanie

redakcia

Keď sa snažíte schudnúť, pomôcť vám v tom môžu aj niektoré druhy potravín, ktoré vedia zrýchliť váš metabolizmus. Samozrejme, je to len pomoc, základom sú zdravé stravovacie návyky a fyzické cvičenie.

Potraviny, ktoré zrýchlia metabolizmus a spaľovanie
Zdroj: AdobeStock
26. JAN 2022

Niektoré potraviny však vedia ovplyvniť metabolizmus, napríklad ho na niekoľko hodín zrýchliť. Na ich trávenie je totiž potrebné väčšie množstvo energie. Tento jav je známy ako termický účinok potravín (TEF). Potraviny bohaté na bielkoviny napríklad zvyšujú rýchlosť metabolizmu o 15-30 %, v porovnaní s 5-10 % v prípade sacharidov a 0-3 % v prípade tukov.

Ktoré potraviny teda vedia ovplyvniť metabolizmus?

Bielkoviny

V prvom rade je to strava bohatá na bielkoviny.  Okrem toho, že zrýchľuje metabolizmus, pomáha tiež udržať si svalovú hmotu. Na bielkoviny sú bohaté napríklad ryby, vajcia, mäso, ale tiež mliečne výrobky, strukoviny, orechy a semená.

Vitamíny

Rýchlosť metabolizmu vedia ovplyvniť aj železo a selén. Tieto minerály sú potrebné pre správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá reguluje metabolizmus. Železo a selén nájdete v mäse, morských plodoch, strukovinách, orechoch a semenách.

Čili

Možno ste počuli už o látke, ktorá sa nachádza v čili papričkách - volá sa kapsaicín. Vedci ju skúmajú pre rôzne účinky na zdravie, pričom aj ona vie zrýchliť metabolizmus. Podľa niektorých štúdií kapsaicín môže pomôcť telu spáliť približne 50 kalórií denne navyše.

Čaj

Máte radi čaj? To je dobre, pretože aj on vie zrýchliť metabolizmus. Najmä čaje oolong a matcha zvyšujú oxidáciu tukov a môžu vám pomôcť spáliť ďalšie kalórie. Okrem toho oolong a zelený čaj pomáhajú telu efektívnejšie spaľovať tuk.

Strukoviny

Strukoviny - fazuľa, šošovica, hrach, cícer - majú v porovnaní s inými rastlinnými potravinami mimoriadne vysoký obsah bielkovín. Štúdie naznačujú, že telo pri ich trávení spáli viac kalórií v porovnaní s potravinami s nižším obsahom bielkovín. Strukoviny podporujú aj výživu dobrých baktérií žijúcich v hrubom čreve.

Zázvor

Aj zázvor má priaznivé vlastnosti na metabolizmus. Podľa jedného z výskumov rozpustenie 2 gramov zázvorového prášku v horúcej vode a jeho vypitie počas jedla vám môže pomôcť spáliť až o 43 kalórií naviac.

Voda

Pijete dostatočné množstvo vody? Ak nie, mali by ste. Nielenže tým udržujete hydratáciu, niektoré štúdie ukazujú, že pitie vody môže krátkodobo zvýšiť aj metabolizmus o 24 až 30 %. Vedci poznamenávajú, že približne 40 % tohto zvýšenia sa vysvetľuje dodatočnými kalóriami potrebnými na ohriatie vody na telesnú teplotu - tzv. termogenéza vyvolaná vodou. Zdá sa však, že účinky pretrvávajú len 40-90 minút po vypití vody a sila účinku sa môže u jednotlivých osôb líšiť.

Chcete nakopnúť vaše spaľovanie, tak aby bolo výsledkom štíhle, pevné a zdravé telo? Zapojte sa do Supershape REŠTART VÝZVY, v ktorej vás spolu s výživovou špecialistkou a profesionálnymi trénerkami povedieme krok za krokom počas celých 28 dní. Vyskúšate tak nielen nové jedlá, ale aj rôzne druhy a formy cvičení, tak, aby ste našli tie svoje.

Banner_Restart Vyzva_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Potraviny, ktoré zrýchlia metabolizmus a spaľovanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2102
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.