Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Potrebujete motiváciu? Cvičenie je len zvyk, podobne ako umývanie zubov

Redakcia

Ako to máte s cvičením a pravidelným pohybom? Dokázali ste si z tejto činnosti vytvoriť návyk? Ani o čistení zubov asi veľmi neuvažujete, ale umývate si ich pravidelne. A presne tak je to aj so zdravým životným štýlom a udržateľnými výsledkami.

Potrebujete motiváciu? Cvičenie je len zvyk, podobne ako umývanie zubov
Zdroj: AdobeStock
20. FEB 2024

Musíte sa pri cvičení opakovane motivovať, alebo ho máte už zautomatizované, rovnako ako napríklad čistenie zubov? Práve k tejto aktivite totiž náš vedec Jakub Víglaský prirovnal návyk k cvičeniu.

Prečítajte si aj: Cvičenie alebo spánok? Vieme, čo je pri chudnutí a formovaní postavy dôležitejšie

„Cvičenie je ako umývanie zubov. Umyté zuby sú samozrejme krajšie, no robíme to hlavne preto, aby ostali zdravé. Nerozmýšľame nad tým, či sa nám chce, alebo nechce zuby umývať. Robíme to automaticky. Keby sme prestali, vieme čo nás čaká,“ začína s jednoduchým vysvetlením mladý vedec.  

Umývať zuby áno, cvičiť nie?

Pri zuboch sme to pochopili, s cvičením to máme, bohužiaľ, opačne. „Nevieme, čo nás čaká, keď začneme, no myslíme si, že bez neho sme v poriadku. Podobne ako zanedbané zuby, trpí aj zanedbané telo. Je to tak, lebo čas plynie len jedným smerom. Ani zuby sa nepokazia za jeden deň,“ hovorí Jakub a poukazuje na to, že sú to malé zmeny, ktoré sa časom kumulujú a po rokoch neaktivity vyjdu na povrch ako zdravotné problémy. „Už teraz vieme, že málo aktívni ľudia budú vo vyššom veku s vysokou pravdepodobnosťou platiť daň vo forme kardiovaskulárnych a iných ochorení,“ dvíha varovný prst Jakub.

Nad umývaním zubov nerozmýšľame. Robíme to automaticky. Podobne ako zanedbané zuby, však trpí aj zanedbané telo. 

Posledné generácie sa hýbať nemusia (ale potrebujú to)

Podľa Víglaského nájdeme odpoveď v histórii a evolúcii ako takej. „Môžeme sa pozrieť 200 tisíc rokov, ale aj 200 rokov do minulosti. Nedostatok pohybu majú len posledné 3 generácie ľudstva. Všetky predtým až po úplne prvého človeka, sa hýbali viac než dosť.“  Ľudstvo rokmi zmenilo svet okolo seba a keď porovnávame čistenie zubov – objavili sme zubnú pastu. A takisto sme si „vymysleli“ cvičenie. Dôvod je podľa vedca jednoduchý. „Prirodzená potreba hýbať sa musela byť naplnená aj vo svete, kde sa hýbať nemusíme – ale potrebujeme. Cvičenie je ako umývanie zubov. O tom sa nediskutuje. Naše telo potrebuje pohyb. Pohyb nemá byť označovaný ako zdravý. Pohyb je bazálny stav. Jeho nedostatok je cesta k upadajúcemu zdraviu,“ uzatvára Víglaský.

Pohyb potrebujeme všetci bez výnimky. Dôvody, prečo sa hýbať a ďalšie užitočné tipy od Jakuba a mnohých ďalších odborníkov nájdete v našej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosiahnutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

Banner Reštart výzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Potrebujete motiváciu? Cvičenie je len zvyk, podobne ako umývanie zubov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.