Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Povedzte diétam nie: K optimálnej váhe vám pomôže intuitívne stravovanie

Redakcia

Najlepší stravovací plán? Taký, ktorý nepridáva stres, pomáha vám cítiť sa dobre a stáva sa udržateľnou súčasťou vášho životného štýlu. Nie ako rýchlokvasená diéta, ktorá vám nakoniec len pridá kilá navyše v podobe jojo efektu. Ako jesť vedome a bez reštrikcií?

Povedzte diétam nie: K optimálnej váhe vám pomôže intuitívne stravovanie
Zdroj: AdobeStock
29. NOV 2023

Ak držíte určitú nárazovú diétu, fungujete na báze reštrikcií a robíte niečo menej „príjemné“, aby ste si udržali váhu, existuje veľká šanca, že to všetko získate späť – najmä ak nemáte plán, čo bude nasledovať, keď diéta skončí. Čo robiť, ak chcete schudnúť, no zdravo a bez diét?

Dá sa „diétovať“ bez diéty?

Anti-diéta je to, čo hľadáte. Intuitívne jedenie znamená vedomý prístup k strave. Žiť v prítomnom okamihu a byť si vedomý toho, čo jete – a ako sa pri jedení cítite. Je to jednoducho prax všímať si, čo jete a počúvať svoje telo. Možno vám bude hovoriť, že má chuť na sladké alebo pizzu či vysmážané hranolky, ale ak sa so svojím organizmom skutočne zladíte a budeteho počúvať, všimnete si posun. Zistíte, že čím viac budete robiť to, čo od vás telo žiada, tým viac budete skutočne túžiť po potravinách, ktoré viac podporujú vaše zdravie. Inými slovami, čím viac sa zladíte, tým viac budete vedieť, čo máte jesť – mimo túžby po nezdravom jedle. To sa však neudeje za noc ani za dve, je to pomalý proces.

Ako začať jesť intuitívne?

Začína to plánovaním a nakupovaním jedla, tiež jedením len vo chvíľach, kedy ste hladní – počnúc malými porciami a vychutnávaním si každého jedného sústa. Zážitok z jedenia je pomalší a intenzívnejší, keď premýšľate o vôni, chuti a štruktúre vášho jedla. Vďačnosť, pomalé prežúvanie a sústredenie sa na jedlo, sú dôležité súčasti celého procesu. Pri vedomom jedení nie je nič zakázané. Ak to robíte správne, možno zistíte, že to, na čo ste kedysi mávali chuť, vám v skutočnosti neprináša dobrý pocit. Rovnováha je dôležitá v každej sfére života, v rámci stravovania taktiež.

Prečítajte si aj: Technika MINDFULNESS v cvičení: Vedomým tréningom dosiahnete ciele rýchlejšie

Žiadne jedlo nie je zlé

Odstránenie morálnej hodnoty potravín je kľúčové, pomáha eliminovať myšlienky, že jedlo je zakázané alebo „zlé“, tiež znižuje obmedzujúce pocity – vrátane stresu v súvislosti s jedlom. Čo sa týka stresu, je dokázané, že môže skutočne spôsobovať priberanie a negatívne ovplyvňovať hmotnosť. Existuje veľa štúdií o vedomom stravovaní, ktoré dokazujú, že tento prístup k strave prospieva vášmu životu tým, že pomáha schudnúť, znížiť stres a udržiava telo zdravé.

Prečo je intuitívne jedenie skvelou voľbou?

Je to ideálny spôsob, ako jesť, byť zdravý a riadiť svoju váhu. Tým, že ide o udržateľný spôsob stravovania a dokážete týmto spôsobom fungovať po zvyšok vášho života, prináša vám oveľa väčší úžitok, než len reguláciu hmotnosti. Vedomé alebo intuitívne jedenie má byť celoživotnou zmenou životného štýlu – zatiaľ čo diéta je často krátkodobý smer. Vedomým prístupom dokážete zmeniť spôsob života a žiť bez stresu a úzkosti z jedla, dokonca dokážete získať telo, s ktorým budete spokojní. Pokiaľ ide o stravovacie prístupy, neexistuje univerzálne riešenie, preto je dôležité nájsť to, čo najlepšie vyhovuje vám a vašim jedinečným potrebám. Na vašej ceste do cieľa k sebe pristupujte s láskou, počúvajte svoje telo a buďte pri jedení prítomní!

Či už chcete vyskúšať intuitívne stravovanie alebo len chcete doplniť svoj zdravý jedálniček chutnými jedlami bohatými na živiny, zapojte sa do našej novoročnej Supershape Reštart výzvy, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosiahnutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Povedzte diétam nie: K optimálnej váhe vám pomôže intuitívne stravovanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.