Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Prečo detoxikovať telo práve na jar?

Silvia Hadeková

Pre mnohých je začiatok jari spojený s jarnou očistou, resp. detoxom. Existuje špecifický dôvod, prečo je vhodné telo “očistiť“ práve na jar?

Prečo detoxikovať telo práve na jar?
29. MAR 2017

Z hľadiska ajúrvedy a tiež tradičnej čínskej medicíny je jar tým najlepším obdobím roka pre detox, vďaka ktorému sa cítime ľahšie a živšie. Jedným z dôvodov je akýsi prirodzený biorytmus, vrámci ktorého príroda prirodzene na jar podporuje očistu tela. V zime sa nám vplyvom počasia a nedostatku slnečných lúčov väčšinou nič nechce. Viac sedíme doma, máme menej energie, až tak nedbáme na zdravú stravu a jeme ťažšie jedlá, ktoré nás majú zahriať.

S príchodom jari však mnohí zaznamenajú výrazné zmeny nálady (samozrejme k lepšiemu), nárast energetickej hladiny a dokonca aj prebudenie zmyslov. A tiež prirodzenú chuť jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré začínajú byť v tomto období dostupnejšie a netreba ich dovážať z druhého konca sveta. 

Dôležitým orgánom pri očiste je pečeň, ktorej úlohou je okrem iného aj odstraňovanie jedovatých látok z tela. Podľa tradičnej čínskej medicíny je práve pečeň spolu so žlčníkom spojená
s elementom dreva a ten prislúcha k jari. Oba spomenuté orgány čistia krv a zbavujú naše telo  toxínov. Aj z pohľadu západnej medicíny sa pečeň spája s detoxikáciu a filtráciou krvi.

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi sa na jar zvyšuje aj množstvo vitamínu D v našom tele. Tohto vitamínu máme prirodzene menej cez zimu a jeho hladina býva najnižšia na konci zimy. Okrem toho, že vitamín D je zodpovedný za lepšiu náladu, pomáha aj pečeni. Znižuje riziko ochorení súvisiacich s pečenou ako cirhóza alebo nealkoholová tuková choroba pečene. 

Jarná očista nám môže pomôcť prekonať jarnú únavu, či sa naladiť znova na “zdravú vlnu“. Dôležité je však si uvedomiť, že dbať na zdravé stravovanie treba stále, počas celého roka. Ak celý rok jeme jedno cez druhé a nedbáme na svoje zdravie, žiadna jednorázová očistná kúra s nami zázraky neurobí. Pestrá a vyvážená strava s vyváženým pomerom makroživín, dostatočným obsahom vitamínov a minerálov by mala byť samozrejmosťou, ak sa chceme cítiť vitálne po celý rok. 

Ak nemáte poňatie, ako detoxikovať, môžete využiť niektorý z detoxikovacích programov, ktoré sú k dispozícii. Odporúčame vybrať si také prípravky, ktoré majú v prvom rade prírodné zloženie. Nie príliš krátky, ani dlhý je 10-dňový detox program od  Sensilab. Nejde tu o žiadnu náhradu stravy. Výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada pestrej a rozmanitej stravy. Zdravý spôsob života a vyvážená strava zaisťujú správnu funkciu organizmu. 

sensilab detox

Zdroj: PR

Foto: pixabay.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo detoxikovať telo práve na jar?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.