Prečo jesť bobuľové ovocie?
Aké benefity vám prináša bobuľové ovocie a ako ich využiť v chutných a jednoduchých fit receptoch?
Leto je pre mnohých z nás najkrajším ročným obdobím – užívame si slnečné teplé dni, letné dovolenky a aj dary prírody v podobe zeleniny či ovocia.
Ak milujete práve ovocie, dnes si posvietime na drobné bobuľky nabité živinami, aj rozmanitými chuťami.
Výborné sú priamo odtrhnuté z vlastnej záhrady. Avšak šmrnc, výživné látky i jedinečnú chuť dodajú aj rôznym jedlám, ktoré vám prinášame spolu s krátkym súhrnom základných benefitov jednotlivých druhov bobuľového ovocia.
Najznámejšie druhy bobuľového ovocia
Maliny
Maliny obsahujú antokyány, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú zdravie srdca.
Okrem toho môžu pomôcť pri chudnutí nielen kvôli obsahu vlákniny, ale aj vďaka látke s názvom reozmín – malinový ketón urýchľujúci spaľovanie tukov.
Zastúpené antioxidanty sú výbornou prevenciou rakoviny a chronických ochorení.
Šálka malín doplní do tela viac ako 50 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu, podporuje produkciu kolagénu a v ľudskom tele plní množstvo ďalších dôležitých funkcií.
Náš tip: Jogurtový koláč s čokoládou a malinami
Jahody
Jahody sú jedným z najlepších zdrojov vitamínu C – šálka pokryje neuveriteľných 140 % odporúčanej dennej dávky.
Takisto sú nabité rôznymi druhmi antokyánov, ktoré sú silnými antioxidantmi. Za zmienku stojí aj bohatstvo v podobe beta-karoténu.
Jahody spolu s čučoriedkami predstavujú výborných bojovníkov proti rakovine.
Okrem toho posilňujú zdravie srdca, chránia pokožku, prospievajú mozgu, podporujú prirodzenú detoxikáciu nášho tela a vďaka slušnému obsahu mangánu pomáhajú pri neurologických poruchách, ako je napríklad epilepsia.
Ako zdroj kyseliny listovej ich ocenia aj tehotné ženy.
Náš tip: Osviežujúca jahodovo-smotanová torta
Brusnice
Brusnice sú známe ako výborná prevencia i podporná liečba infekcií močových ciest.
Majú protizápalové vlastnosti, chránia pred niekoľkými druhmi rakoviny, podporujú obranyschopnosť a v neposlednom rade pomáhajú pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela a nadúvaní.
Podobne, ako ďalšie bobuľové ovocie, podporujú zdravie kardiovaskulárneho aparátu.
Okrem vitamínov, minerálov a stopových prvkov sú nabité antokyánmi, kvercetínom, kyselinou benzoovou či epikatechínmi.
Náš tip: Desiatový koláčik bez lepku a mliečnej bielkoviny
Ríbezle
Väčšina z nás pozná červené, biele či červené ríbezle. Ich nutričná hodnota sa mierne líši. Napríklad v čiernych ríbezliach je oveľa väčšie množstvo antokyánov a fenolových kyselín ako v červených či bielych ríbezľových bobuliach.
Ríbezle nám počas leta výborne do tela doplnia draslík, ktorý strácame vo vyššej miere kvôli poteniu v dôsledku letných horúčav.
Takisto prispievajú k splneniu denného príjmu vlákniny, ktorý je pre dospelého človeka 25 – 30 g.
Náš tip: Malinovo-ríbezľové lievance
Černice
V obsahu antioxidantov sú černice na stupnici ORAC, merajúcej antioxidačnú rýchlosť a silu potravín, na popredných priečkach.
Čo sa týka vitamínov, minerálov a stopových prvkoch, tak približne 15 kusov černíc doplní do tela, napríklad viac ako 50 % ODD vitamínu C, 47 % ODD mangánu, 36 % ODD vitamínu K a 12 % ODD medi.
Černice sa spájajú so schopnosťou zastaviť alebo spomaliť rast nádorov, podporujú činnosť mozgu a srdca, znižujú zápaly, pomáhajú bojovať s infekciami a posilňujú imunitu.
Pravidelná konzumácia černíc môže prispieť k zmierneniu bolesti pri menštruácii a vôbec k celkovo lepšiemu zvládnutiu predmenštruačného syndrómu.
Náš tip: Tvarohový kuskus s medom, limetkou a černicami
Čím pestrejšiu škálu zvolíte, tým lepšie
Okrem uvedených piatich druhov bobuľového ovocia nezabúdajte svoj jedálniček spestriť aj ďalšími bobuľami s pôsobivým nutričným obsahom i zdravotnými benefitmi. Jedná sa, napríklad o egreše, jostu, bazu, morušu, muchovník či rakytník.
Chutné fit recepty od tých najlepších trénerov a známych osobností nielen z bobuľového ovocia nájdete aj v obľúbených kuchárskych knihách z našej produkcie na www.eshop.cvicte.sk.