Prečo nás trápi svalová horúčka (svalovica)
Prehnali ste to s cvičením a máte svalovovú horúčku, tzv. svalovicu? Prečítajte si, čo sa s tým dá robiť a ako sa jej nabudúce vyhnúť.
Ak narazíte na staršiu literatúru alebo články o svalovici, možno nájdete informáciu, že ju spôsobuje nahromadená kyselina mliečna vo svaloch. Dnes sa vie, že to nie je pravda.
Najnovšie poznatky hovoria o tom, že svalová horúčka vzniká potom, čo vo svaloch po cvičení vzniknú drobné trhlinky, tie sa časom zapália a sval začne bolieť. Preto svalová horúčka nastupuje zvyčajne 12 až 24 hodín po tréningu a trvá jeden až tri dni, niekedy aj dlhšie.
Svalovici sa nedá úplne vyhnúť, pretože je znakom toho, že ste pridali na intenzite cvičenia, alebo zapojili tie svaly, ktoré ste doposiaľ nenamáhali.
S neskorším nástupom bolesti súvisí aj anglický názov svalovice - tzv. oneskorený nástup bolesti svalov (Delayed onset muscle soreness) v skratke DOMS. Pd týmto názvom ju nájdete aj na športových a medicínskych webových stránkach v angličtine.
Podľa vedcov, ktorí sa touto témou zaoberajú, sa svalovici nedá úplne vyhnúť, pretože je znakom toho, že ste pridali na intenzite cvičenia, alebo ste zapojili tie svaly, ktoré ste doposiaľ nenamáhali. Svalová horúčka pritom vzniká najmä po excentrických pohyboch, teda keď sa svaly naťahujú (keď záťaž spúšťate, napríklad pri zhybe ide o pohyb smerom dole).
Takže bez ohľadu na úroveň kondície sa môže svalová horúčka objaviť vždy, keď zvýšite intenzitu tréningu, vykonávate excentrické cviky alebo skúšate nový druh cvičenia, na ktorý vaše telo nie je zvyknuté.
Z toho vychádza najjednoduchšia cesta, ako sa silnej svalovici vyhnúť - pravidelne cvičiť a striedať pohyb, ktorý vykonávate. Tým rozvíjate všestrannú pohybovú zručnosť a učíte vaše svaly pracovať pri rôznych podmienkach.
Silnej svalovici pomáha podľa niektorých výskumov zabrániť aj dostatočná hydratácia, takže nezabudnite na pitný režim, čo je základné pravidlo nielen cvičenia, ale aj bežného zdravého životného štýlu.
Vyskúšajte tiež masáž - postačí trieť si svaly vlastného tela, môžete použiť aj trochu oleja alebo masážnej emulzie.
Ak sa už svalovica objavila, ideálne je bojovať proti nej pohybom - pozor, ale s rozumom. Takže po náročnom tréningu, po ktorom na druhý deň prišla svalovica, si dajte ľahký jogging, bicykel, jógu alebo hocijaké formy tréningu, pri ktorých sa dá hýbať zľahka. Hoci na svalovicu funguje pohyb, platí zároveň aj to, že unavené svaly netreba prepínať a treba im poskytnúť dostatočný priestor na regeneráciu.
Niektoré štúdie tiež naznačujú, že na svalovú horúčku môže fungovať studená voda, napríklad kúpeľ alebo sprcha.
Ak svalová horúčka trvá dlhšie ako týždeň, alebo prináša naozaj silné bolesti vo svaloch, ktoré znemožňujú pohyb, je vhodné, aby ste sa o ďalšom postupe poradili s lekárom, ktorý zistí, či bolesť nemá inú príčinu.
Dôležité je tiež pripomenúť si, že svalová horúčka sa prejavuje zvyčajne deň-dva po cvičení. Takže ak sa silnejšia bolesť a pálenie vo svaloch objavia počas tréningu, nejde o svalovicu, ale zrejme vám telo dáva znamenie, že niekde bude problém. Možno len v tom, že cvik robíte nesprávne. Preto, ak začínate cvičiť, je vhodné poradiť sa s trénerom, ktorý vám vysvetlí základné pravidlá zdravého pohybu.
Začínate s cvičením a potrebujete pomôcť? Prípadne chcete nájsť cvičenie, ktoré vás bude baviť a pomôže vás dosiahnuť vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo? Zapojte sa do Supershape REŠTART VÝZVY, v ktorej vás spolu s výživovou špecialistkou a profesionálnymi trénerkami povedieme krok za krokom. Vyskúšate tak nielen nové jedlá, ale aj rôzne druhy a formy cvičení, tak aby ste našli tie svoje.