Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Prečo sa pri cvičení potíme – niekto viac a niekto menej?

Advertoriál

Vraví sa, že potenie je kľúčom k zdraviu, ale nadmerné potenie počas tréningu môže byť nepríjemné. Na jednej strane je potenie prospešné, no na druhej je pre mnohých z nás nežiaduce. V lete je potenie reakciou tela na vysoké vonkajšie teploty, pričom prostredníctvom potu sa telo snaží schladiť. Ale prečo sa potíme počas cvičenia?

Pot_Cvicenie
Zdroj: StockAdobe
21. NOV 2022

Či už sa spotíte hneď, ako sa rozbehne bežecký pás alebo na kruhovom tréningu pocítite, že na vás strieka viac susedovho potu než vášho vlastného, možno ste si položili otázku čo je normálne a či sa potíte príliš veľa, alebo príliš málo. V skutočnosti sa potí každý, a to pri rôznych vonkajších teplotách či úrovniach námahy. Čo však spôsobuje tieto rozdiely? A existuje nejaký spôsob, ako sa počas cvičenia toľko nepotiť?!

Čo spôsobuje, že sa niektorí ľudia potia viac než iní? 

Potenie je normálna, zdravá reakcia na zahriatie tela. Toto zahrievanie môže pochádzať z vonkajších zdrojov (napr. vysoké vonkajšie teploty, vyššia teplota v miestnosti,...) alebo aj pri svalovej aktivite počas cvičenia. Je teda zrejmé, že potenie je bežné a normálne. Ale prečo sa vôbec potíme a aká je úloha potu? 

Keď sa zmes vody, soli a ďalších minerálov odparuje z pokožky, ochladzuje nás, čím umožňuje telu udržiavať svoju vnútornú teplotu. Môžeme rozlišovať dva druhy potu, a to:

ekrinný pot – riedka tekutina, ktorá sa vyskytuje po celom tele, keď je horúco alebo cvičíte,

apokrinný pot – hustý sekrét, ktorý sa nachádza najmä v podpazuší. Apokrinná sekrécia je spojená so zápachom a zvyčajne súvisí so stresom, ktorý vyvoláva činnosť apokrinných žliaz. 

Hoci naša strava, zdravie i emócie môžu zohrávať určitú úlohu v tom, ako veľmi sa potíme, potenie, ako aj to, na akých miestach sa potíme najviac, je zväčša ovplyvnené genetikou. Najčastejšie to je v podpazuší, na dlaniach, chodidlách a čele, pretože na týchto miestach sa nachádza najviac potných žliaz. Samozrejme, niekto sa môže viac potiť na chrbte, iní pod nosom a pod. 

Asi nikoho neprekvapí, že potenie je ovplyvnené aj hydratáciou tela. Práve hydratácia ide s potom ruka v ruke. Nedostatočná hydratácia organizmu môže spôsobiť, že sa niekto potí menej než iní. Aj niektoré lieky môžu spôsobiť zvýšenú činnosť potných žliaz. Hlavne hormonálna antikoncepcia môže mať nadmerné potenie ako vedľajší účinok.  

Na potenie má vplyv aj fyzická kondícia – prekvapivo platí, že čím ste zdatnejší a máte lepšiu kondíciu, tým sa počas tréningu potíte o niečo viac. Telo sa tak účinnejšie ochladzuje, vďaka čomu nedôjde k jeho prehriatiu. 

Koľko by sme sa mali počas tréningu potiť?

Jedna veľkosť nesedí úplne všetkým. A to platí aj v prípade potenia. Preto by potenie nemalo byť odrazom vašej kondície a ani úrovne námahy. Námaha nie je vždy priamo spojená s produkciou potu. Ako sme písali vyššie, potenie je ovplyvnené rôznymi faktormi. Dokonca na potenie má vplyv aj pohlavie či vek človeka. Veľa však závisí aj od vonkajších podmienok a od toho, kde a ako cvičíte. 

Pri cvičení by ste sa nemali zameriavať na množstvo vyprodukovaného potu – to nie je odrazom vašej kondície. Sledujte skôr srdcovú frekvenciu, ktorá je lepším ukazovateľom.

Bežné spôsoby liečby nadmerného potenia 

Aj keď je potenie zdravé a bežné, vždy hľadáme nejaké spôsoby, ako poteniu zabrániť alebo ho aspoň minimalizovať. Snažíme sa preto nájsť najlepší antiperspirant pre ženy alebo deodorant, ktorý by bol účinný. No vedzte, že ich úlohou nie je zabrániť poteniu, ale skôr len prekryť zápach, ktorý vzniká kombináciou potu a baktérií nachádzajúcich sa na povrchu pokožky. 

Avšak, v prípade, že chcete redukovať množstvo vyprodukovaného potu počas tréningu, môžete vyskúšať: 

antiperspirant – upcháva potné žľazy, čím dochádza k zmierneniu tvorby potu, a teda poteniu. Odporúčame vyskúšať Driclor alebo deodoranty a antiperspiranty značky Borotalco, pričom môžete voliť buď dezodorant v spreji, roll-on alebo púder. 

podpazušné vložky – absorpčné vankúšiky, ktoré sa prilepia na vnútornú stranu oblečenia a chránia tak pred mapami potu v podpazuší. 

injekcie botulotoxínu – botox sa v krajných prípadoch používa na liečbu nadmerného potenia, najmä pri hyperhidróze. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo sa pri cvičení potíme – niekto viac a niekto menej?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.