Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Prečo som podľahla kolagénu

Už dlho som nemala tak zdravé vlasy, ako teraz. Pevná pleť a koleno, v ktorom nevŕzga by mohli byť tiež skvelé dôvody. 

Prečo som podľahla kolagénu
30. OKT 2020

Som aktívny človek, ktorý je rád v pohybe. Tiež sa mám rada a záleží mi na tom, ako vyzerám. V podstate som úplne normálna žena, ktorá sa rada o seba stará. Nie vždy to tak bolo, ale prišiel na psa mráz. Akosi u mňa začala prekvitať sebaláska, ktorá robí život omnoho krajší a kvalitnejší.

Keď som už dospela k tomu, že sa budem konečne o seba starať, čo začalo u mňa úpravou stravy a cvičením, prišlo mi do života pár vecí, ktoré som dovtedy nemala. O niektorých som ani netušila, že existujú. Napríklad pravidelná návšteva u kozmetičky, masáže a kolagén. Ten sa stal mojim spoločníkom denno denne. 

Je naozaj nutný?

Všetko to začalo vŕzganím kolena. To som už mala po 30tke. Skákala a behávala som ostošesť, niet sa čomu diviť, že si telo začalo pýtať čosi, čoho nemá už dostatok. Kolagén je totiž látka telu vlastná. Je to mimoriadne dôležitá bielkovina, ktorú si môžeme predstaviť ako lepidlo držiace naše telo pohromade. Je hlavným stavebným prvkom našich kostí, svalov, väzov, vlasov, nechtov aj našej pokožky. Tvorí približne 90% kostnej hmoty a približne 70% našej pokožky. Je preto mimoriadne dôležitý pre zdravé a silné telo. „Správne množstvo kolagénu má vplyv na kvalitu kostí a chrupaviek, ovplyvňuje aj kvalitu vlasov, nechtov, zubov a ovplyvňuje i kvalitu pokožky, ktorá je vďaka kolagénu a elastínu, najmä v mladosti, pevná, pružná a zvlhčená. Biologický význam kolagénu je preto veľký,“ vyjadruje sa pani doktorka Tumová z Katedry farmakológie a toxikológieFarmaceutickej fakulty UK v Bratislave v autorskom odbornom materiáli, publikovanom v odbornom časopise Medicus news.

Ibaže telo ho vekom stráca a keď chceme, aby nám v tele nič nevrźgalo, svaly, šľachy a kĺby pracovali ako majú, potrebujeme ho dopĺňať. Nachádza sa aj v strave, ale tá nie vždy stačí. 

Keď som teda pochopila podstatu, skúšala som a testovala. Až som sa dopracovala k Inca Collagenu, pri ktorom som ostala. Snažím sa vyberať si kvalitné produkty, ktoré majú čisté zloženie. To je pre mňa prvoradé. Navyše Inca Collagen je hydralyzovaný, čo znamená, že je predštiepený a teda upravený tak, aby ho telo lepšie prijalo a strávilo. Mne osobne vyhovuje aj to, že je to morský kolagén v práškovej forme, ktorý nasypem do pohára, zmiešam s vodou a vypijem hneď ráno po zobudení v rámci pitného režimu. Ešte jednu vec oceňujem, a to, že tento kolagén je nadávkovaný v sáčkoch, ktoré obsahujú potrebnú dennú dávku. Tak neriešim koľko si mám dopriať a každý deň vstrebem rovnaké množstvo. 

Inca

Keď prídu ďalšie bonusy, ktoré ani nečakáš

Kolagén mi však pomohol aj v iných než len vo funkčných záležitostiach. Pravidelným užívaním som na sebe spozorovala aj tzv. beauty účinky. Pevná pleť totiž nie je žiadnou samozrejmosťou. Keď som schudla po pôrodoch, tiež som riadne schudla z tváre a bolo to dosť vidieť. Zrazu som mala na svoj vek veľmi ovädnutú pleť. Trvalo to určitú dobu než som ju prebrala k životu spolu s mojou kozmetičkou, ktorá mi okrem ošetrení odporúčila užívať aj kolagén. 

Za čo ešte vďačím kolagénu sú zdravé a pevné vlasy. Pri druhom kojení ma zaskočilo vypadávanie vlasov po pôrode. Jedna matka to proste nemá jednoduché. Vlasy mi vypadávali jedna radosť až z môjho copu nebolo takmer nič. Musela som sa nechať ostrihať po uši. Keby mi vtedy niekto poradil kolagén, bozkávala by som mu nohy. Odkedy ho užívam, vlasy mám pevné, lesklé a hlavne husté. 

Ako mi celkovo pomohol kolagén si môžete prečítať aj v mojom článku: Tiež si myslíte, že nepotrebujete kolagén?

inca

Zaujímalo ma, aká by mala byť starostlivosť o vlasy a ako im pomáha kolagén. Dermatologička MUDr. Jana Molčanová z kliniky Medoderm vysvetľuje nasledovné: "Vlasy a nechty vznikajú z rovnakého embryonálneho základu, a preto je ich kvalita často ovplyvnená rovnakými faktormi ako sú napr. hladina hormónov, dostatok vitamínov a železa. Zo svojej praxe môžem potvrdiť, že pravidelný prísun kolagénu zlepšuje pevnosť nechtovej platničky, zmierňuje štiepenie nechtov a lámavosť vlasov.”

Páčia sa mi takzvané multifunkčné veci, ktoré dávajú zmysel. Kolagén mi nielenže dáva zmysel, jeho účinky na sebe cítim. A čo považujem za dôležité je prevencia, ktorá je u nás neustále podceňovaná. Prečo riešiť problém s kĺbmi, chrupavkami v zrelom veku, keď tomu môžete predchádzať už teraz. Pokiaľ riešite podobné problémy, pozrite si viac na stránke Inca Collagen, ako vám vie kolagén pomôcť. 

Incacollagen


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo som podľahla kolagénu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.