Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Prestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudni

Júlia Rašlová

Ako skvalitniť svoj život a zbaviť sa nadbytočných kilogramov navždy? Ľahká otázka o to ťažšia odpoveď. Aj keď princíp je v podstate úplne jednoduchý.

Prestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudni
22. APR 2016

Poznáš to. Stojíš pred zrkadlom a vnútorný pocit ti hovorí, že by si mala so sebou niečo urobiť. Zo sukne ti  trčí niečo, čo ani nechceš nazvať pravým menom. Aj keď manžel tvrdí, že je to OK, hlavu máš v smútku a sama seba sa pýtaš, kedy sa to stalo? Nemáš pocit, že by si jedla viac ako inokedy, alebo že by si sa prejedala. Druhá možnosť, ktorá ťa napadne je, že ti niekto tú sukňu v noci zúžil. Nie, nikto by si predsa takú námahu nedal.

Výživové chyby v stravovaní, vek alebo spomalený metabolizmus, alebo všetko spolu zapríčinilo situáciu, v ktorej sa teraz nachádzaš. Nezúfaj a nerezignuj, každá životná situácia je riešiteľná a tá s kilogramami je snáď riešiteľná najviac. Nech ťa však nenapadne vrhnúť sa na osvedčenú diétu svojej kamarátky alebo na tú, ktorú si čítala včera v časopise. Čo máš teda robiť? Je to jednoduché, prestaň držať diéty a zmeň svoj životný štýl.

Júlia rašlová

Teraz si sa zamyslela a pýtaš sa, že ako. Je to naozaj jednoduché. Životný štýl je niečo, čo dokážeš robiť celý život a nielen na určitý čas, ako keď držíš diétu. Ver, že diéta nadváhu ani obezitu nerieši.

Názory na zdravý životný štýl sú rozdielne. Niekedy má problém vyznať sa v nich aj odborník na výživu. Jedno je však isté, zhodujú sa v tom, že ten, kto vedie správny zdravý životný štýl, cíti sa v pohode, fit, šťastný a ak bojuje s nadváhou, úspešne nad ňou vyhráva. Tak čo by si mala zmeniť, aby ten tvoj životný štýl bol správny?

Si na správnom mieste. Prinášame ti seriál o tom, ako máš zmeniť svoj život a o tom, ako na to. Pravidelne v týždňových intervaloch budeš od nás dostávať rady, ktoré ti pomôžu orientovať sa v oblasti zdravého životného štýlu a ako sa najlepšie zbavíš prebytočných kilogramov.

Zdravý životný štýl a jeho šesť základných pilierov 

  • motivácia
  • pestrá a vyvážená strava
  • pravidelný a vhodný pohyb
  • pitný režim
  • spánok
  • odbúranie stresu

Každý pilier preberieme v seriálovom článku podrobne, dáme ti návody a rady, ako to najlepšie zvládnuť.

Medzi tým dostaneš návod, ako začať. Čo treba urobiť, ak sa pre zmenu rozhodneš?  Viem, že rozhodnúť sa a urobiť prvý krok, je to najťažšie. Máš strach a obavy, že zmena bude naozaj veľká. Pochybuješ o tom, či to zvládneš a či to vlastne stojí za to. Pokiaľ si dodnes nemala tú česť so zdravou stravou a poznáš len klasickú slovenskú kuchyňu, verím, že to pre teba až také jednoduché nebude. Ak však už nejaké skúsenosti so zdravším stravovaním máš, hravo to zvládneš.

Určite sa teraz pýtaš, či už nikdy nebudeš môcť jesť rezeň alebo niektoré zo svojich obľúbených jedál. Máš pravdu, ak si myslíš, že to bude chcieť aspoň trochu sebazaprenia. Ale ty to zvládneš. Na to tu budeme my, aby sme ti pomohli a poradili. Ďalšou otázkou je, či budeš musieť opustiť svoj pohodlný gauč a začať sa hýbať. Je to kruté, ale budeš musieť opustiť nielen gauč, ale aj iné svoje zvyky. Neboj sa, časom všetko prejde a tieto nové zmeny sa ti stanú prirodzené. Netvrdím, že začiatky sú ľahké. Nie sú, ale dá sa to zvládnuť. Vieš prečo? Lebo ty na to máš! Predstav si, ako sa prechádzaš so svojou vysnívanou váhou a postavou, ako sa cítiš? Verím, že veľmi dobre. Toto si predstavuj, keď príde kríza a ty budeš chcieť všetko nechať tak a vykašľať sa na svoj sen .

Júlia rašlová

Vieš, ako si naštvaná na svoju kolegyňu z vedľajšej kancelárie, alebo susedu z vedľajšieho vchodu. Nosí sa ako herečka, nikdy nemala problémy s nadváhou a neurobila v živote ani jeden "brušák", a keď ťa vidí, ako sa kŕmiš zeleninovým šalátom, ironicky podotkne: „Zase chudneš?“ Ako by toho nebolo dosť, v diaľke počuješ, ako ti hovorí, že ona si nikdy nemusela dávať pozor na stravu a môže zjesť všetko, čo chce. Strašné.

Teraz je to na tebe, a keď opäť stretneš kolegyňu (alebo susedu) a ona s údivom na tvári povie: "Ty si schudla z tej novej diéty?" Len sa usmeješ a ponad plece jej len tak ledabolo utrúsiš: „Áno, schudla som, ale nedržím diétu, zmenila som životný štýl.“

Ako to viem? Prežila som to na vlastnej koži

Pred deviatimi rokmi som vážila 132 kilogramov. Chudnúť som začala vo svojich 36-tich rokoch a vtedy som o tom, že mením svoj životný štýl, nemala ani potuchy. Podarilo sa mi schudnúť 62 kilogramov za dva roky. Prvý rok som schudla 50 kilogramov  a v druhom roku ďalších 12. Dnes mám 45 rokov, moje telo si síce niekoľko kíl zobralo naspäť, ale len v rámci normy. Napriek tomu som nikdy na sebe neprestala pracovať. Dnes sa cítim lepšie ako pred desiatimi rokmi, som v kondícii, šťastná a fit .

Tak poď na to! Teším sa na teba na budúci týždeň s témou: Skôr ako sa rozhodneš, že začneš chudnúť 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek, radí julka, ktorú trápila obria váhaAko nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek?

Radí Julka, ktorú trápila obria váha. 

 

Július karabinoš: najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob životaJúlius Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života

Hoci sa v mladosti venoval posilňovaniu, neskôr takmer celých 15 rokov nešportoval, nevhodne sa stravoval a dokonca fajčil. 

 

Svoje telo zmenil kvôli láske. ako to dopadlo?Svoje telo zmenil kvôli láske. Ako to dopadlo?

„Moja váha sa vyšplhala na neskutočných 208 kilogramov, vtedy nastali zdravotné problémy a čo som nečakal, skončila aj veľká láska.“


Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
8 fotografií >>
Skryť
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
Júlia Rašlová
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prestaň držať diéty, zmeň svoj životný štýl a schudni

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.