Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Proteínová káva plná bielkovín: Energetická bomba, ktorá vás nabije na celý deň

Milovníci kávy, toto bude niečo pre vás! Proteínová káva, tiež známa ako „proffee“, je jedným z najnovších hitov. Chutný trendy recept sa báze kofeínu a proteínu, si vás získa na plnej čiare. Skúsite?

proffee_proteinova_kava
Zdroj: AdobeStock
14. FEB 2023

Ak chcete zlepšiť svoje ráno, vyskúšajte recept na proteínovú kávu, ktorá vás udrží dlhšie sýtych. Tiež znižuje nervozitu a stres, ktorý často sprevádza konzumáciu kávy nalačno. Proffee je perfektná na ráno, pred alebo po rannom tréningu či ako popoludňajší šejk, keď potrebujete načerpať energiu. Jej zloženie nie je žiadnym tajomstvom, táto káva neobsahuje nič iné ako pridaný proteín. Existuje mnoho spôsobov ako ju pripraviť, o tomto zdravom hite sme pre vás zistili všetko, čo aj s ohľadom na zdravie potrebujete vedieť. Benefity a najzdravšie spôsoby, ako si mok plný bielkovín vychutnať, sme vám zhrnuli v nasledujúcich riadkoch.

Prečítajte si aj: Proteín a jeho využitie: Pomôže k svalom, zasýti a je zdravý!

Káva a bielkoviny idú dokopy

Krémová zmes s príchuťou kávy sa vyrába vmiešaním proteínového prášku do horúcej alebo studenej kávy. Môžete sa rozhodnúť pre obyčajnú kávu, ochutený alebo neochutený proteínový prášok, pridať rastlinné alebo živočíšne mlieko, vychutnať si horúci alebo studený nápoj – možnosti sú nekonečné! To, čo pridáte do svojej zmesi, však zmení jej nutričnú hodnotu. Poznáme najzdravšie spôsoby, ako si proffee pripraviť.  

1. Stavte na proteín bez zbytočných prísad

Ak chcete, aby bola vaša proteínová káva zdravá, zvoľte si proteíny, ktoré neobsahujú zbytočné farbivá, dochucovadlá a umelé prísady! Vyhnite sa proteínovým práškom, ktoré obsahujú niektorú z vyššie uvedených zložiek a rozhodnite sa pre značky, ktoré obsahujú prvotriedne suroviny a majú čisté zloženie. Slovenská značka VJEM je známa svojím čistým, prepracovaným zložením, ktoré vyvinuli farmaceuti, kondiční tréneri a nutriční špecialisti. 

2. Ak sladíte, tak s rozumom

Ak je to možné, vyhnite sladenej káve alebo presladenému proteínovému prášku. To vám umožní kontrolovať množstvo pridaného sladidla. Ak sladíte, rozhodnite sa pre prírodné sladidlo ako je med alebo zvoľte stéviu. Pripravujete si studenú proteínovú kávu? Skúste namiesto umelých sladidiel pridať čerstvé alebo mrazené kúsky banánu alebo kokosu. Ak ste skôr fanúšikom klasiky – horúcej kávy, posypte si ju trochou škorice alebo kakaa!

Prečítajte si aj: Ako vybrať správny proteín pre ženy?

3. Vyberte si zdroj vysokokvalitných bielkovín

Ak si vyberáte proteínový prášok, hľadajte kvalitné značky ako VJEM, ktoré používajú minimum zložiek. Stavte na hrachový proteín, ak uprednostňujete rastlinnú verziu a srvátkový proteín, ak vám bežné mlieko nespôsobuje ťažkosti. Proteínovú kávu si môžete pripraviť aj so smotanou, ktorá je bohatá na bielkoviny, prípadne s orechovým mliekom s vysokým obsahom bielkovín!

4. Zvýšte nutričnú hodnotu nápoja

Ako to docieliť, v rámci chuti i výživy? Jednoducho pridajte superpotraviny! Na aké sa zamerať? Stavte na mletú škoricu, zázvor, nesladené kakao, maca prášok, kokosový olej alebo ghee maslo, za skúšku stojí aj čerstvá alebo mletá kurkuma.

Ako pripraviť zdravú proteínovú kávu?

Ak si chcete vychutnať studenú proteínovú kávu, použite vychladenú kávu a zmiešajte ju s ľadom. Na prípravu horúceho proffee receptu použite horúcu kávu a spenené rastlinné mlieko.

Ingrediencie:

1 šálka kávy podľa výberu (teplá alebo studená káva)

½ šálky nesladeného rastlinného mlieka (dobre funguje ovsené, mandľové alebo kešu)

1 odmerka proteínového prášku podľa vlastného výberu

Na dochutenie:

sladidlo

superpotravinové doplnky ako je kakao alebo škorica

½ ČL vanilkového extraktu

Postup:

Pripravte si uvarenú kávu – chladnú alebo horúcu. Pomocou ručného alebo vysokorýchlostného mixéra rozmixujte všetky ingrediencie (vrátane akýchkoľvek prísad), až kým nebudú hladké, krémové a spenené. Podávajte teplé alebo nalejte zmes na ľad.

Kedy a ako je vhodné užívať proteín?

„Ak hovoríme o srvátkovom proteíne, tak jeho význam vnímam najviac ako zvýšenie nutričnej hodnoty jedál, resp. ako prostriedok zvýšenia množstva príjmu bielkovín za deň/týždeň. Dá sa skvelo využiť v raňajkách, ako snack, prípadne po niektorých hlavných chodoch. Primárne ide o to, aký má človek cieľ, aká je jeho hmotnosť a úlohu zohrávajú mnohé ďalšie faktory. Ak sa bavíme o priberaní svalovej hmoty, muži by mali prijať cca 2,0-2,4 g/kg hmotnosti bielkovín, ženy cca 1,7-2,0 g/kg.  Bavíme sa o približne 2 dávkach podľa hmotnosti. Ak nie ste vrcholoví športovci, stačí vám 1 dávka denne, najlepšie pri raňajkách alebo vo forme snacku. Ľudia si často myslia, že po aktivite by mali doplniť proteín, nie je to však pravda, naše telo nemá nejakú časovú senzitivitu na príjem bielkovín, toto pravidlo funguje skôr pri sacharidoch. Proteín si môžete naservírovať kedykoľvek a netreba si niečo miešať na bare po tréningu, iba v prípade, že chcete naozaj nabrať svalovú hmotu,“ uzatvára David Brűnn, odborník značky VJEM.

Nielen prémiové proteíny alej aj raňajkové kaše, 100 % orechové krémy a suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to všetko nájdete u značky VJEM. Zlepšite svoj životný štýl a vyberte si prvotriedne doplnky výživy od slovenskej značky VJEM

Proteiny Vjem


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Proteínová káva plná bielkovín: Energetická bomba, ktorá vás nabije na celý deň

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.