Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Rakovine sa dá ujsť - športom!

Janka

Nevyberá si. Reč je o zákernej rakovine, ktorá mnohým vstúpila do života. Nikto sa s ňou nechce stretnúť zoči-voči a keď niekoho nepríjemne prekvapí, boj s ťažkou chorobou chce jednoznačne vyhrať. Je tu však spôsob, ako sa jej vyhnúť či dokonca vyliečiť!

Rakovine sa dá ujsť - športom!
11. APR 2014

Šport prospieva duševnému a telesnému zdraviu. Aj keď ide o známe tvrdenie, málokto vie, že aj pri takej nebezpečnej a v mnohých prípadoch smrteľnej chorobe - rakovine, je účinný. Výskumy potvrdili prekvapivé zistenia. Pohybová aktivita je nielen dobrou prevenciou, ale aj liečbou. Už dávno neplatí, že by pacienti s rakovinou mali byť pripútaní na lôžko!

Nedá jej šancu

Experti z organizácie World Cancer Research Fund (WCRF) vyhlásili, že pravidelná telesná aktivita predchádza tvoreniu zhubných nádorov. Telesná aktivita, zodpovedajúca rýchlej hodinovej chôdzi denne, znížila výskyt nádorov o 16 percent. Veľká analýza 52 štúdií o rakovine hrubého čreva zase ukázala, že 5-6 hodín pohybu týždenne znižuje riziko o 21 až 30 percent. Hýbať sa určite oplatí!

Aj chorí môžu športovať

Odjakživa sa pacientom so zhubným nádorom odporúčalo odpočívať a sústrediť svoje sily na boj s ťažkou chorobou. Ide však o zastaralú teóriu! Americkí lekári združení v Spoločnosti pre športovú medicínu upozorňujú, že tí, ktorí bojujú s nebezpečnou chorobou, by mali byť čo najviac fyzicky aktívni. Myšlienka škodlivosti športu pre pacientov s rakovinou je dávnou minulosťou.

Primeraná fyzická aktivita má množstvo blahodarných účinkov na ľudský organizmus, čo je všeobecne známe. Nikto by však nečakal, že bude prospešná aj pre chorých pacientov! Vďaka športu si môžu zlepšiť fyzickú kondíciu, silu svalov, nebudú unavení, jednoducho, budú sa cítiť dobre. Primerané cvičenie behom náročnej liečby zlepší ich kvalitu života a tiež vnímanie vlastného tela. Samozrejme, že nie je dobré preceniť svoje sily. Chorý človek by sa mal venovať takým fyzickým aktivitám, ktoré sú mu príjemné a dovoľuje to jeho zdravotný stav.

Viacero prieskumov ukázalo, že pacienti s rakovinou, ktorí sa behom liečby prestanú venovať cvičeniu, po liečbe už nezačne. Určite sa s tým každý stretol. Akonáhle si človek raz zvykne na ničnerobenie, začať sa znovu hýbať je preňho zrazu veľmi ťažké. Choroba však nemusí byť dôvodom, prečo prestať so športom. Aj keď počas liečby nebudete vytrvalostne športovať, na výber je predsa veľa iných možností, ako sa hýbať.

Je pravda, že každý človek je odlišný a trpí iným typom rakoviny. Všeobecne však platí, že pol hodina miernej aktivity, ako je napr. chôdza päť dní v týždni, nikomu neublíži. Lekári dokonca odporúčajú pre pacientov s rakovinou jogu, pri ktorej sa cvičí pomaly a plynulo. Prudké a príliš rýchle pohyby by neboli práve najvhodnejšie.

Šport ako jeden z najúčinnejších prostriedkov proti rakovine? Áno! Biológ Johannes D. Coy ho považuje dokonca v niektorých prípadoch za účinnejší ako niektoré chemoterapeutiká. Zdvíha však varovný prst. Šport by nemal byť náhradou za lekára či lieky.

Zabráni  návratu rakoviny

A teraz ďalšia zaujímavosť! Aby toho nebolo málo, viaceré štúdie zistili, že šport dokáže zabrániť návratu rakoviny. Dokonca až o 50 % znižuje riziko recidívy u pacientov postihnutých touto chorobou. Ako potvrdil francúzsky onkológ Thierry Bouillet, týka sa to hlavne rakoviny prsníka, hrubého čreva a prostaty. Podľa neho inzulín, estrogény a leptín, podporujúce rast rakovinových buniek, sa znižujú až od určitej úrovne fyzickej záťaže, ktorá nie je rovnaká pre všetky typy rakoviny.

Napríklad človek s rakovinou prsníka by sa mal venovať trom hodinám rýchlej chôdze do týždňa. Pri rakovine hrubého čreva a prostaty je nutné rátať s dvojnásobnou fyzickou záťažou. Aby sa dosiahlo nejakému účinku, stanovenú intenzitu pohybu je potrebné dodržiavať  až 12 mesiacov. Thierry Bouillet vie o čom hovorí. Nejde o výmysel, nakoľko sám dal dokopy dvadsať zdravotných sestier, ktoré pomáhajú 3-tisíckam pacientov bojovať proti rakovine gymnastikou, jogou, karate a ďalšími fyzickými činnosťami vrátane tanca.

Útočí na športovcov

O tom, že si rakovina nevyberá, svedčia niektorí športovci. I napriek zdravému životnému štýlu s ňou bojovala tenisová legenda Martina Navrátilová, u ktorej lekári našli nádor v prsníku. Ani britskej tenistke Elene Baltachovej sa nevyhla. V súčasnosti sa lieči z rakoviny pečene a bojuje so všetkými silami. Cyklista Lance Armstrong šokoval verejnosť nielen svojim výkonmi, ale i ťažkým životným príbehom. Ochorel na rakovinu semenníkov a napriek tomu, že mal len 50-percentnú šancu na prežitie, súboj s chorobou nevzdal!

Ako je to možné? Ak sa hovorí o športe ako o prevencii, prečo športovci ochoreli? V prvom rade hrá veľkú rolu dedičnosť. Ak sa vyskytla rakovina v rodine, riziko vzniku choroby je vyššie. Tak to bolo aj v prípade Martiny Navrátilovej, ktorá kvôli nej prišla o svoju mamu. Preto i napriek zdravému stravovaniu a pohybovej aktivite postihla choroba aj ju.

Títo športovci však majú niečo spoločné. Sú naučení vyhrávať. Keďže v liečbe rakoviny hrá veľkú úlohu aj psychika, športové hviezdy si jednoducho nepripustili, že by sa neuzdravili. Bojovali až do konca a čo je hlavné, so športom ani počas liečby úplne neprestali!

Poraďte sa s lekárom

Bojujete s rakovinou a chcete cvičiť? Nie je problém! Predtým, ako sa rozhodnete spestriť si dni fyzickou aktivitou, navštívte svojho obvodného lekára a povedzte mu o svojom pláne. Jedine odborník, ktorý dôkladne pozná váš zdravotný stav vám poradí, akú záťaž si môžete zvoliť.

Športom ku zdraviu!

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (franky242)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rakovine sa dá ujsť - športom!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.