TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Rooibos: Čaj, ktorý ocenia deti, tehotné i športovci

Mirka

Môžete ho piť takmer v neobmedzenom množstve. Nakopne metabolizmus, doplní minerály po športovom výkone, pomôže pri žalúdočných problémoch a navodí pokojný spánok. 

Rooibos: Čaj, ktorí ocenia deti, tehotné i športovci
27. JAN 2015

Patríte medzi milovníkov čaju? V tom prípade by vo vašom pitnom režime nemal chýbať rooibos čaj. 

Pozitív rooibos čaju je neúrekom. Poznáte ich?

  • Je bohatý na antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, zabraňujú vzniku ochorení a spomaľujú starnutie.
  • V tomto čaji sa nachádza aj horčík, ktorý je potrebný pre svaly i nervovú sústavu.
  • Vápnik spoločne s mangánom posilňuje zdravie kostí i zubov, zinok zasa podporuje činnosť imunitného systému.
  • Flavonoidy stimulujú krvný obeh a látky, ako napríklad kvercetín zmierňuje zažívacie ťažkosti.
  • Čaj rooibos je vhodný aj pri depresii, úzkostných stavoch, bolestiach hlavy a migrénach. Na jednej strane dokáže upokojiť, na strane druhej povzbudiť.
  •  V prípade, že bojujete s nadváhou, je výbornou voľbou. Podporuje spaľovanie tukov a má močopudné účinky.
  • Zastúpené kyseliny pozitívne ovplyvňujú zdravie pokožky, odporúča sa piť pri ťažkostiach s akné či ekzémami.
  • Zastúpené enzýmy a ďalšie látky zmierňujú príznaky alergií.
  • Stabilizuje hladinu cukru v krvi, a preto je vhodný aj pre diabetikov.
  • Keďže je bohatou zásobárňou minerálov, dobre poslúži i na doplnenie minerálov a ďalších látok po fyzickej aktivite.

Odporúčame: Čaj Rooibos vanilka&pomaranč , 25 ks á 2,5 g. Rooibos a aromatická vanilka so sviežou prímesou pomaranča, to je dokonalá kombinácia pre príjemnú relaxáciu. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm rooibos čaj 1

Prečo je lepší ako zelený či čierny čaj?

V porovnaní s čiernym alebo zeleným čajom neobsahuje kofeín, hoci pôsobí na organizmus povzbudzujúco. To znamená, že ho možno piť takmer v neobmedzenom množstve. Jeho účinky ocenia tehotné ženy i deti. „Rooibos čaj má veľkú výhodu v tom, že neobsahuje teín (obdoba kofeínu) a má nižšie množstvo trieslovín v porovnaní s čiernym či zeleným čajom. Teda sa môže piť takmer v neobmedzenom množstve a pri tom využívať iba jeho pozitívne účinky. Obsahuje obrovské množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi spôsobujúcimi kardiovaskulárne ochorenia, deštrukciu tkanív a orgánov, vznik sklerózy, Alzheimerovej choroby, prejavy starnutia a iných závažných ochorení,“ hovorí o pozitívach tohto čaju výživový poradca Libor Javro. Zároveň zdôrazňuje, že rooibos čaj prospieva tráveniu a je bojovníkom proti nespavosti: „Ďalšie pozitívne účinky čaju možno využiť pri zápaloch stien žalúdka a koliky žalúdka. Je vhodný aj pre ľudí trpiacich nespavosťou, pretože neobsahuje teín a zároveň má dostatočné množstvo blahodarných látok, z ktorých si vie ľudský organizmus vytvoriť vhodné prostredie na regeneráciu počas spánku.“

Odporúčame: Čaj Rooibos chai, 25 ks á 2,5 g. Rooibos a voňavé koreniny orientu robia túto zmes jedinečnou. Zakúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm rooibos čaj 2

Spôsoby použitia

Rooibos sa používa predovšetkým na prípravu čaju a iných lahodných nápojov. Na jednu šálku potrebujete približne čajovú lyžičku sypaného čaju rooibos, ktorá sa zaleje vriacou vodou a nechá lúhovať približne 3 minúty. Ak chcete čerpať maximum benefitov, doprajte si denne 3-5 šálok tohto čaju.

Okrem toho, že je vhodný na pitie, možno ho použiť aj pri varení nielen kvôli aróme, ale aj farbe. Svoje miesto má iv domácej kozmetike. Ak ho budete pravidelne používať na pokožku alebo vlasy ako súčasť domácich masiek, pleť i vlasy sa vám poďakujú.

Odporúčame prečítať: Bylinky, ktoré obohacujú jedálniček i zdravie

Pripravené v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rooibos: Čaj, ktorý ocenia deti, tehotné i športovci

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.