Sezam urobí vášmu telu dobre
Možno budete prekvapení, ale aj také malé semiačka, ako je sezam vám výrazne môžu zlepšiť váš zdravotný stav. Samozrejme, nemôžete očakávať zázraky okamžite, ale pravidelným užívaním sa pozitíva určite dostavia.
Sezamové semiačka majú na ľudské telo veľmi veľa pozitívnych vplyvov vďaka obsahu veľkého komplexu rôznych látok. Patria k nim:
- Makronuntrienty: bielkoviny, sacharidy (aj vláknina), tuky.
- Mikronutrienty: vitamíny – vitamín A, B komplex a minerály – Ca, Fe, Mg, Cu, K, P, Mn, Se, Zn, Na.
- Voda.
Ako sezam účinkuje na ľudské telo
Má viacero výhod:
Podpora obranyschopnosti.
Znižovanie LDL cholesterolu.
Úprava vysokého krvného tlaku.
Prevencia proti rakovine.
Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam.
Prečisťujú tráviaci systém, odstraňujú plynatosť.
Upokojenie nervového systému.
Zlepšuje pevnosť kĺbov a kostí.
Podporuje funkciu a detoxikáciu pečene.
Denne odporúčame jednu čajovú lyžičku, pričom pridať si ich môžete do rôznych jedál. Použiť sa dajú ako posýpka na pečivo alebo si ich môžete pridať aj do jogurtu, tvarohu, ovocného alebo zeleninového šalátu, do omáčky, na cestoviny, na mäso... Oveľa výhodnejšie je konzumovať nelúpaný sezam, pretože obsah minerálov sa znižuje odstránením povrchovej šupky zo semienka.
Odkiaľ sa vzal sezam
Sezam patrí medzi najstaršie známe plodiny. Jeho korene siahajú do ďalekej Indie ako i Afriky.
Vedeli ste, že sezam je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do maximálnej výšky dva metre? Sezamová rastlina máva žlté, modré alebo fialové kvety.
Niektorí histori tvrdia, že sezam bol vypestovaný v Egypte. Sezamové semienka majú široké využitie najmä v kuchyni, ale taktiež majú množstvo zdravotných benefitov. Väčšinou semienka sezamu poznáme ako biele či čierne, no môžu mať aj iné farby.
Prejdime ale rovno k niekoľkým zaujímavostiam, čo robia sezam taký výnimočný. Zo sezamovej pasty sa vyrábajú dobre známe cukrovinky baklava a chalva. Sezamové semienka obsahujú 50% rastlinných olejov a 20% bielkovín. Používajú sa na posyp sladkého ako aj slaného pečiva.
Vďaka vysokému obsahu karoténu, vápnika, horčíka a zinku sa vo fytoterapii často využíva pri liečbe očí, slizníc, kože, nechtov a vlasov. Pozitívne vplýva aj na liečbu neuróz, depresií ako i kardiovaskulárnych ochorení. Medzi najväčších producentov sezamu patria Sudán, Tanzánia a India a Japonsko je zas najväčším svetovým importérom sezamu.
Sezam bol zdomestikovaný už pred viac ako 3000 rokmi. Je to rastlina, ktorá je extrémne odolná voči suchu. Semienka sezamu majú jeden z najvyšších podielov oleja zo všetkých semienok. Aj sezam môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie.
Recept na záver: Losos v sezamovom župane
Ryba v kombinácii s pečenou zeleninou, doplnená o rozumnú formu sacharidov, je snáď najvhodnejšia kombinácia jednotlivých zložiek vyváženej stravy. Losos obsahuje telu prospešné 3-omega mastné kyseliny a minerály. Zelenina dopĺňa vitamíny, minerály a vlákninu. Špeciálne pečený baklažán chutí fantasticky s upravenou rybou na stredomorský spôsob a dopĺňa rôzne jedlá v kuchyni.
Suroviny na 6 porcií:
- 6 steakov z lososa
- 800 g baklažánu
- 50 g cesnaku
- 100 g sezamu na obaľovanie
- Citrónová šťava z jedného citrónu
- Čerstvá petržlenová vňať
- Soľ, mleté čierne korenie, rasca
Postup:
- Najskôr si dáte vyhriať rúru na 180°C. Kúsky lososa nasolíte, okoreníte a dôkladne a bohato obalíte v sezame. Vložte do pekáča a pečte asi 10 minút.
- Medzitým si rozpolíte menšie baklažány a poukladajte vedľa seba rozpolenou časťou nahor. Pečte asi 20 minút, kým dužina nezmäkne.
- Vyberte z rúry, vydlabte dužinu zo šupky, pomixujte spolu s citrónovou šťavou, petržlenovou vňaťou, korením a cesnakom.
- Lososa podávajte s celozrnným kuskusom alebo čerstvým chlebom spolu s baklažánovou omáčkou.
Na tomto článku pre Cvičte.sk spolupracovali:
Michal Lendel, fitness tréner I. triedy
Veronika Sheobridge, redaktorka Cvičte.sk
Adela Jasenovcová, redaktorka Cvičte.sk
Palo Hlubina, editor Cvičte.sk