Škorica stabilizuje krvný cukor a zabraňuje prejedaniu
Voňavá, sladká a zdravá škorica by nemala na našom stole chýbať ani v zime a počas vianočných sviatkov.
Počas zimných mesiacov a hlavne Vianoc máme tendenciu jesť viac sladkých jedál. Sladkosti spôsobujú výkyvy krvného cukru, ktoré sa prejavujú únavou, podráždenosťou, neschopnosťou sústrediť sa a opätovnou neodolateľnou chuťou maškrtiť. Samozrejme, ak si nedáme pozor, čoskoro sa to prejaví aj na váhe. Dá sa tomu vôbec nejako zabrániť?
Škorica stabilizuje krvný cukor
Jednou z možností je pravidelná konzumácia škorice, ktorá má schopnosť vyrovnávať úroveň cukru v krvi. To je prospešné nielen pre tých, ktorí milujú sladkosti, ale aj pre diabetikov. Zaujímavá štúdia bola uverejnená ešte pred niekoľkými rokmi v časopise The American Journal of Clinical Nutrition. Odborníci zo Švédska testovali vplyv škorice na krvný cukor tak, že účastníkom dali skonzumovať sladké jedlo bez škorice a so šiestimi gramami tejto sladkej koreniny. Zistili, že po zjedení pokrmu so škoricou došlo k výraznému zníženiu nárastu hladiny cukru v krvi po jedle a účastníci zostali dlhšie sýti (1). Za optimálnu dennú dávku sa považujú 1-2 čajové lyžičky škorice.
Navyše škorica je bohatá aj na mangán, vlákninu, vápnik, éterické oleje (škoricový aldehyd, eugenol) a ďalšie látky. V zimných mesiacoch oceníte i jej schopnosť organizmus zahriať a to najmä vtedy, keď si neviete poradiť so studenýmu rukami a nohami.
Pozitív škorice je však oveľa viac, tak napríklad:
- zabraňuje vzniku krvných zrazenín
- je bojovníčkou proti baktériám, hubám a plesniam (vrátane vaginálnej mykózy spôsobenej premnožením kvasiniek Candida albicans)
- podporuje kognitívne funkcie mozgu
- prospieva tráviacemu traktu, pretože je zdrojom vlákniny
- chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami
- prináša úľavu pri prechladnutí a chrípke, pretože jej korenistá vôňa organizmus zahrieva (ideálna je v spojení so zázvorom)
- je silný antioxidant, ktorý chráni organizmus pred škodlivými voľnými radikálmi
- je významné anestetikum a antiseptikum
- zmierňuje kŕče pri menštruácii
- za vyskúšanie stojí aj schopnosť zmierňovať príznaky celulitídy
- znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a roztrúsenej sklerózy
Ako konzumovať škoricu?
Škorica sa hodí najmä k sladkým pokrmom. Pridajte ju k doma pripravovaným zdravým pochúťkam či k ovseným vločkám. Výborne chutí i s kávou, čokoládou a jedlami z ryže. Výborné je aj spojenie s ovocím, ako napríklad s banánmi, jablkami či hruškami.
Dajte si pozor na výber škorice
Zvyknete škoricu kupovať bežne v obchode? Potom ide zväčša o nepravú škoricu získanú z čínskeho škoricovníka. Je tmavohnedá, má silnejšiu chuť i arómu. A čo je hlavné, jej kvalita je podstate nižšia, čo sa odzrkadľuje aj na nižšej cene. Navyše obsahuje toxickú látku s názvom kumarín, ktorý má pri vyššom množstve negatívne účinky na trávenie a môže spôsobiť ťažkosti s pečeňou. Najkvalitnejšia škorica sa získava z cejlónskeho škoricovníka a tú zoženiete v špecializovaných obchodoch.