Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Skúšali ste už suché otužovanie bez studenej vody?

redakcia

Možno ste si aj vy povedali, že aké by to bolo super patriť medzi otužilcov. Ale čo keď tá studená voda je taká drsná? Vtedy treba začať opatrenejšie a otužovať sa vzduchom.

Skúšali ste už suché otužovanie bez studenej vody?
Zdroj: AdobeStock
10. NOV 2021

Je pravda, že také to skutočné otužovanie je vždy spojené s ľadom a studenou vodou. Ale k takejto úrovni je potrebné sa prepracovať postupne, pričom nejde o dni, ale o mesiace až roky. Ak vás chladná voda nebaví, treba nájsť iný spôsob, ako si k otužovaniu nájsť cestu.

Ak ste otužilec začiatočník, potrebujete sa na otužovanie tešiť. Nie sa už niekoľko dní vopred obávať toho, aké to zas bude nepríjemné, ako vám bude zima a najmä nech už máte čím skôr po tom. Pri takomto prístupe sa nielenže nedostanete na pokročilú otužileckú úroveň, ale telu skôr škodíte, ako pomáhate, pretože ho vystavujete nezdravému psychickému stresu a ešte aj v nepriaznivých vonkajších podmienkach. Potom sa nemožno diviť, že telo sa začne brániť prechladnutím alebo chorobou.

Opatrne a postupne

K otužovaniu treba pristupovať postupne, tzv. suché otužovanie alebo otužovanie vzduchom je základ. Na začiatok stačí obliecť si na jesennú alebo zimnú prechádzku jednu vrstvu menej. Telo si takto bude postupne zvykať na to, že chlad nie je nepriateľ a bude si budovať odolnosť.

Samozrejme, akékoľvek začiatky so suchým otužovaním si treba spájať s pohybom. Ak si oblečiete o jednu vrstvu menej, je vhodné sa potom ísť aspoň prejsť, nie si sadnúť na kávu na terasu kaviarne a drkotať pri tom zubami.

Tréner Michal Lakatoš, ktorý má dlhoročné skúsenosti aj s otužovaním, vysvetľuje: "Primeranosť a konzistentnosť je oveľa dôležitejšia ako intenzita. Pre niektorých ľudí je už len predstava studenej sprchy takou silnou bariérou, že sa tam zastavia. Je škoda, že sa nepustia do otužovania systémom pozvoľného otužovania".

Tým pozvoľným otužovaním je práve tzv. suché otužovanie - postupné, opatrné vystavovanie sa chladnejšiemu počasiu. K postupnosti je ale potrebné pridať aj disciplínu a teda pravidelnosť. Ak si raz za mesiac oblečiete ľahšie oblečenie na 5-minútovú prechádzku, odolnosť si tým telo nevybuduje.

Na chlad si zvyknete

Postupné otužovanie je o vytváraní si návykov. "Prvé dva návyky sú teplota v byte a primerané obliekanie. Až potom nasleduje otužovanie vodou, studená sprcha, alebo kúpanie sa v zimnej rieke," hovorí Michal Lakatoš. Aj otužilci, ktorí plávajú v zimných vodách, sa k tomuto výsledku museli dopracovať postupným posúvaním vlastných hraníc a návykov.

"U mnohých otužilcov sa to raz ,prepne' v hlave a budú sa tešiť aj na otužovanie v inom počasí, kde to vyzerá všelijako, je hmla, prší, fúka... Človek sa môže dopracovať k tomu, že to preňho bude príjemné," vysvetľuje Michal Lakatoš.

Základom pre zdravie a odolnosť voči chladu ale je, že to človeka baví. Že sa na chvíle otužovania teší a vie si vychutnať moment, keď si oblečie o jednu vrstvu menej a cíti sa tak v bližšom kontakte nielen s prírodou, ale aj so sebou samým. Chladné počasie sa mu stáva príjemných partnerom na prechádzky, neskôr športovú aktivitu a po dlhšom období aj na plávanie v zimných vodách.

Ak chcete otužovať a neviete kde a ako začať, zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY 2, pod vedením odborníkov na beh, otužovanie a výživu. V BEŽECKEJ VÝZVE 2 vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. 

Banner_Bezecka vyzva 2_800x312


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Skúšali ste už suché otužovanie bez studenej vody?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.