TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Spánok tiež rozhoduje o vašom chudnutí: Koľko by ste mali spať a prečo?

Redakcia

Ak spíte málo, môže to byť dôvod, prečo sa vám pri zhadzovaní kíl nedarí, tvrdí expert na výživu a zdravý životný štýl, Michal Páleník. Koľko hodín spánku by ste si mali dopriať, aby vaše telo fungovalo správne?

žena-spánok
Zdroj: AdobeStock
6. MAR 2023

Dodržiavate jedálniček i tréningový plán, no ručička na váhe nie a nie sa pohnúť? Položte si otázku, či spíte dostatočne dlho. „Spánok je jedným z najpodceňovanejších faktorov v rámci chudnutia, no veda a výskumy dokazujú, že je jedným z tých najkľúčovejších,“ vysvetľuje nutričný expert Michal Páleník, garant našej Supershape Reštart výzvy. Prečo sú oddych a regenerácia dôležité? „Človek jednoducho potrebuje oddychovať. Tretinu dňa spíme, tretinu pracujeme a tretinu využívame na svoje aktivity. Čo z toho vyplýva? Až tretinu života prespíme! Naše telo má na to veľmi dobrý dôvod – počas spánku sa telo regeneruje, prebiehajú ozdravné procesy a organizmus spracováva všetky podnety z dňa.“

Svaly sa budujú v spánku

Vedeli ste, že svaly „rastú“ nielen počas jedla, ale aj počas spánku? „Čím máte na spánok kratší čas, tým ťažšie sa vám svaly budujú a regenerujú. Je dokázané, že ak spíte menej ako 5 alebo 6 hodín dlhodobo, vaša schopnosť koncentrácie je značne zhoršená, zvyšuje sa tiež riziko vzniku rôznych ochorení – napríklad cukrovky II. typu. Ak spíte málo, na ďalší deň taktiež môžete pociťovať väčší hlad a zvýšenú chuť na sladké. Niektoré výskumy tiež ukazujú, že niekedy môžete na druhý deň prijímať až o neuveriteľných 30 % viac energie ako v deň, kedy si doprajete dlhší, kvalitný spánok,“ ozrejmuje Páleník. Dôvod? Pociťujete väčší hlad a telo nie je dobre zregenerované. Optimálna dĺžka spánku je od 6-8 hodín, športovci potrebujú regenerovať o niečo viac, preto je u nich vhodné spať dlhšie – aj 9 hodín.

Zdriemnuť si – áno alebo nie?

Michal Páleník má v tom jasno – samozrejme! Takzvaný „power nap“ vám pomôže byť čulejší, znižuje stres, zlepšuje vnímanie a zvyšuje celkovú efektivitu. Ak ste niekedy váhali, či si dať krátky „šlofík“ do 30 minút, viac nemusíte, pre zdravie je prínosný. Avšak pozor, nespite viac ako hodinu, inak by ste upadli do hlbokého „deep sleep“ spánku, ktorý naruší váš prirodzený biorytmus a telo sa po ňom ťažšie zorientuje.

Ak spíte málo, na ďalší deň môžete pociťovať väčší hlad a zvýšenú chuť na sladké.

Kedy ísť spať?

Podľa Michala Páleníka ideálne do 22. hodiny. Byť dlho do noci hore pre váš organizmus nie je zdravé. „Ak chcete maximum pre svoje telo, duševné zdravie, fyzickú kondíciu i chudnutie, snažte sa ísť spať čím skôr. Ak chodíte spávať napríklad o jednej ráno, skúste ísť postupne každý deň spať o niečo skôr, telo sa vám za to poďakuje,“ uzatvára s úsmevom skúsený výživový poradca.

Ku osvojeniu správnych návykov vám pomôže aj naša Supershape Reštart výzva. Tento účinný program pod vedením Janky Šimkovič a Michala Páleníka je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovaní. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spánok tiež rozhoduje o vašom chudnutí: Koľko by ste mali spať a prečo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.