TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Spoznajte zázvor ako liek!

Mia

V staroveku zázvor nazývali „panacea“ liek od všetkých chorôb. V kuchárstve nachádza najširšie použitie.
V medicíne - všeliek! Ponúkame aj zaujímavé zázvorové recepty pre čaje.

http://www.sxc.hu/photo/193563
28. SEP 2013

Zázvor v sebe obsahuje skoro všetky nevyhnutné aminokyseliny. Jeho optimálne použitie v potrave v malých dávkach znásobuje vnútorné teplo, vzbudzuje chuť, podporuje látkovú premenu, vyťahuje z organizmu hlieny.

Zázvorový čaj – skvelý prostriedok od prechladnutia

Pálivý zázvor riedi krv, vďaka čomu je mozog lepšie zásobovaný kyslíkom, aktivizujú sa zmyslové funkcie a schopnosti vnímania (intelektu). Z tohto dôvodu je veľmi užitočný pre ľudí zamestnaných intelektuálnou prácou. Korenistá vôňa zázvoru odstraňuje zvýšenú vyčerpanosť, skleslosť, apatiu, zosilňuje sa viera v seba, komunikatívnosť a pôvab.

Okrem iného je zázvorový čaj aj mocný joginský prostriedok.Tibetskí mudrci trvajú na tom, že po jedle treba piť zázvorový čaj. Nápoj uvarený s kúskom zázvoru je mierne pálivej korenistej chuti. Obzvlášť sa hodí tomu, kto má pomalý látkový metabolizmus a tuk sa u neho hromadí rýchlo.

Odporúčame prečítať: Zázvorové koláčiky

 

Zázvor obsahuje éterické oleje, množstvo vitamínov a nevyhnutné aminokyseliny. Zahrieva, odbúrava ťažobu a vedie k blaženosti. Zlepšuje trávenie, podporuje tvorbu žalúdočnej šťavy a normalizuje krvný obeh. Zázvorový čaj odstraňuje bolenie v bruchu a keď pridáme ešte mätu, kvet bazy čiernej, kardamon, šafran, to všetko varíme, potom necháme v termoske vylúhovať a máme tisícročný joginsky zázvorový čaj. Pridáme trstinový cukor a mlieko - v každom prípade.

Podľa ajurvédy zázvor aktivizuje a povyšuje v organizme horúcu pánsku energiu. Je dobrý pri prechladnutí.
Arak (ryžový alkoholický nápoj) so zázvorovým čajom napomáha odstrániť z organizmu hlien, akoby ho spaľoval. Keď už je človek prechladnutý a má nádchu je to veľmi efektívny liek.

Zázvorový čaj tiež môže byť použitý ako osviežujúci nápoj (v tomto prípade sa nevarí, iba sa privedie do varu, podáva sa chladený). Keď zvlášť nemilujete „ohnivosť“, potom ju bude nutné strpieť.

Pár zaujímavých zázvorových receptov pre čajíky

Klasický recept

Z knihy Vedanske kuchárske umenie vypadá nasledovne:

5 šálok (1,2 litra) vody
3 lyžičky jemne nastrúhaného čerstvého zázvoru
6 lyžičiek cukru alebo 5 lyžičiek medu
štipka mletého čierneho korenia
4 lyžičky citrónovej alebo pomarančovej šťavy
Narezané lístky mäty (podľa chuti)
Keď namiesto čerstvého zázvoru použijeme sušený, zmenšíme jeho množstvo dva razy, avšak dobu prípravy - dva razy zvýšime.

Jogínsky čaj

1 ČL suchého zázvoru,
7 klinčekov,
9 semien kardamonu (najlepšie zeleného),
1 ČL mletej škorice,
1/4 ČL kurkumy.

Zmes dáme do 0,6 l vriacej vody, varíme 10 min, dolejeme 0,2 l mlieka, znovu necháme zovrieť, a necháme chladnúť. Pijeme malými dúškami s rozpusteným maslom a medom 4 razy za deň. Pri záduchu (astme) pijeme čaj, pripravený z koreňov deväťsilu ku ktorému pridáme v polovičnej dávke zázvor a sladké drievko, v pomere 1-2 ČL zmesi na 1 pohár vriacej vody.

Zázvorový čaj s mätou a citrónom

1,2 l vody
3 lyžičky. nastrúhaného zázvoru
5 lyžičky medu
4 lyžičky citrónovej alebo pomarančovej šťavy
2 lyžičky čerstvej mäty

Zovrieme vodu, pridáme zázvor, med a premiešame.
Precedíme cez sitko, zo zázvoru sa snažíme vytlačiť maximum tekutiny. Pridáme štipku čierneho korenia a šťavu. Pri konci pridáme trochu čerstvej mäty. Čaj pijeme teplý.

Zázvorový čaj (od prechladnutia a depresie)

vriaca voda,
čaj (hocaký, ale lepšie zelený),
zázvor,
možno tiež:
med (v čaji so zázvorom vo veľmi maličkom množstve, štipka!!),
červená paprika (ostrá) alebo čili.

Zázvorový čaj na schudnutie

Čajovú lyžica rozdrveného koreňa zázvoru zalejeme pohárom vriacej vody, pridáme čajovú lyžičku medu a dielik citrónu. Tento nápoj zahŕňa v sebe tri chute - ostrú, kyslú a sladkú a odporúča sa tým, komu v organizme všetko plynie pomaly a len tuk sa hromadí rýchlo. Koreň zázvoru obsahuje látky, ktoré pridávajú zázvoru jeho korenistú pálčivú chuť. Obe látky zvyšujú prekrvenie a zohrievanie znútra. Následkom tohto sa podnecuje trávenie.

Doporučené množstvo zázvorového čaju na schudnutie. Veľká termoska (asi 2 litre). Čaj je najlepšie pripraviť ráno, zaliať v termoske a mať pôžitok po šálke čaju celý deň. Čaj pred jedlom - otupuje pocit hladu.
Pridaním cesnaku zosilníte chudnutie a môžete sa účinnejšie uchrániť od zbytočných kilogramov.
- na 2 litrovú termosku koreň zázvoru veľkosti slivky (okolo 4 cm) a 2 strúčiky cesnaku.
Zázvor očistíme a narežeme na tenké dieliky. Zalejeme vriacou vodou a necháme vylúhovať. Potom zázvor a cesnak vyberieme. Ten, kto nemý rád cesnak, môže piť čaj bez cesnaku.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spoznajte zázvor ako liek!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.