Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Stávala som hodiny za sporákom, dnes šetrím čas a peniaze

Jana Šimkovičová

Som manželka, mama dvoch synov a žena v domácnosti. Zároveň aj žena pracujúca, ale aj žena, ktorá sa chce starať o seba. Zvládať to so cťou a nezblázniť sa, je väčšinou naozaj náročné, veď to poznáte samy…

Stávala som hodiny za sporákom, dnes šetrím čas a peniaze
Zdroj: Simona Hulmanová, ŠKOLA ZDRAVÉHO VARENIA
21. NOV 2022

Jednu vec, ktorú však poctivo dodržiavam, je príprava kvalitného jedla nielen pre seba, ale pre celú rodinu. Viete, kedy sa to zmenilo? Keď som pochopila, aké dôležité je, čo do seba dávame. V prvom rade zo zdravotného hľadiska. Nechcem trpieť v neskoršom veku vysokým krvným tlakom, ani diabetom, ani mať zbytočne nadváhu a trápiť ňou celé telo. Už vôbec nechcem riešiť nadváhu u detí. Vie to byť veľmi náročný proces pre celú rodinu... Ako variť zdravo a šetriť pri tom peniaze i čas? Mám pre vás zopár tipov, ktoré pomohli mne. 

1. Zaobstarajte si kvalitné recepty

Jedno ráno na materskej som stála v kuchyni a premýšľala o tom, že chcem variť zdravo, no hlavne rýchlo. Som z tých žien, ktoré nechcú stáť dlho v kuchyni. Úprimne, ušetrený čas využívam na tréningy - svoje i tie mojich detí. Tak vznikla naša prvá kuchárka Zdravé rýchlovky, ktorá aj mne samej pomohla pripraviť chutné jedlá pre celú rodinu. 

A to je pre mňa dôležité. Už keď boli deti malé, učila som ich, že sa bude jesť to, čo je navarené. Odmalička si zvykali na zeleninu, ovocie, strukoviny, obilniny, samozrejme aj na koláčiky. Toto pravidlo u nás platí dodnes. Preto bolo pre mňa dôležité, aby jedlá v kuchárke boli chutné a ujali sa v celej rodine, čo sa aj stalo.

Postupne sme vydali ďalšie kuchárky, ktoré priniesli množstvo užitočných receptov aj pre iné časti dňa ako obed či večera. Vznikli Zdravé rýchlovky 2, kde nájdete aj samostatnú kapitolu s desiatymi a snackmi. Nabitá kuchárka, v ktorej sú viac fitnesové recepty pre tých, ktorí pravidelne cvičia. Najnovšiou publikáciou je Ľahký reštart, čo je trojtýždňový plán na odľahčenie tela a nakopnutie metabolizmu. Postupne tak vznikla zásobáreň receptov, s ktorými si hravo vystačíte a spokojne nakŕmite seba i celú svoju rodinu. 

Janka Simkovic_Michal Palenik_Knihy_Zdrave rychlovky 2_4-3

2. Plánujte 

Je dôležité mať zdroje, na druhej strane si to musíte nastaviť tak, aby ste ich aj využívali. V tom vám pomôže plánovanie. Ja som začínala tak, že som si vždy v nedeľu sadla, pozrela recepty z kníh a vyskladala týždňový jedálniček. Presne som si vypísala, čo bude na raňajky, na obed a na večeru. Aký koláč alebo sušienky pripravím deťom na desiatu do školy alebo ako snack pred tréningom. Tak som si zvykla na systém - a fungovalo to! Viete, v čom je to úžasné? Nestrácate počas týždňa čas s tým, čo bude v ten a ten deň na raňajky, obed či večeru. Ďalšou vecou je, že ušetríte na nákupoch. Viete presne, čo potrebujete kúpiť, a to aj použijete. Nebude sa vám stávať, že vám ostane veľa jedla, s ktorým opäť nebudete vedieť  naložiť. 

3. Kvalita jedla rozhoduje. Aj keď potrebujete schudnúť

Zameriavame sa na recepty, ktoré sú hotové do 30 minút. Niektoré máte hotové za 20 minút a sú také, ktoré pripravíte expresne aj za 10 minút. Stále za predpokladu, že pripravujete jedlo z kvalitných potravín. Kvalita jedla totiž rozhoduje nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj v prípade, že potrebujete schudnúť a zbaviť sa tak tuku navyše. Žiadna z kuchárok neobsahuje vyprážané jedlá, čo je základ pre zdravé jedenie. V receptoch sú použité komplexné obilniny obsahujúce celé zrná, ktoré dodávajú telu potrebnú vlákninu. Tú vám zabezpečí aj zelenina a ovocie. Naučíte sa namiesto slnečnicového oleja používať napríklad repkový. Budete dusiť, piecť v rúre a zaradíte pestré, no dostupné suroviny. Telo potrebuje rozmanitosť. Každá potravina v sebe obsahuje iné minerály a vitamíny, spolu vytvárajú komplexnosť, z ktorej sa bude telo najviac tešiť. Tá komplexnosť je dôležitá aj pri pohybe. Ale o tom nabudúce.

Ako to u mňa vyzerá v praxi, môžete sledovať na mojom instagramovom profile @janasimkovic. Snažím sa denne motivovať k pohybu, ale aj k zdravému stravovaniu. Budem sa na vás tešiť. 

Držím vám palce, aby vám sa darilo napĺňať všetko, čo ste si predsavzali. Verím, že vám k tomu naše kuchárky pomôžu. Okrem receptov v nich nájdete kopec článkov, ktoré edukujú ako si nastaviť porcie, ako sa stravovať pri zvýšenom energetickom výdaji pri športe, tiež čomu sa v stravovaní vyhnúť.

Kuchárske knihy ako ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 1 a 2, NABITÁ KUCHÁRKA či ĽAHKÝ REŠTART pomôžu šetriť váš čas strávený v kuchyni. Sú plné zdravých a chutných receptov, ktoré si obľúbi celá rodina. 

Knihy_ZR1_ZR2_NK_16-9


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stávala som hodiny za sporákom, dnes šetrím čas a peniaze

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.