Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ste v strese? Naučte sa ho zvládať a vyťažiť z neho pozitíva

Krátkodobý a pozitívny stres nás dokáže „nakopnúť“ k lepším výkonom, negatívny sa prejavuje záporne na zdravotnom stave. Ako sa naučiť stres zvládať a využiť ho vo svoj prospech? 

 

Ste v strese? Naučte sa ho zvládať a vyťažiť z neho pozitíva
9. APR 2015

Vyhýbať sa stresu v dnešnej uponáhľanej dobe je nemožné. Jedinou možnosťou je naučiť sa s ním pracovať a zvládnuť ho. Treba si tiež uvedomiť, že nie vždy je stres negatívny. Môže byť aj pozitívny, pretože dokáže vyburcovať k výkonu. Predstavte si situáciu, že na druhý deň máte v práci odovzdať dôležitý projekt. Vy sa však počas pracovnej doby radšej venujete iným činnostiam,  a tak sa vedome dostávate do časovej tiesne, ktorá nakoniec spôsobí, že niekoľko hodín pred odovzdaním projektu zmobilizujete svoje sily a úlohu zvládnete za kratší čas a so skvelým výsledkom. Všetko je však individuálne. „Stres funguje rôzne. Až v 80-tich percentách prípadov vie ľudí vyprovokovať k výkonu. Jemne chcený, pozitívny stres podporuje výkon. Naopak, negatívny a dlhotrvajúci stres má negatívny účinok, blokuje. Takýto stres produkuje pocity viny, hnevu, frustrácie. To sú všetko silné a negatívne emócie a záporná energia. Ak ich človek nevie spracovať, zostávajú vo vnútri a majú deštrukčný charakter na telo. Ľudia si ich začnú kompenzovať sladkosťami, cigaretami alebo alkoholom. Ak človek pociťuje stres dlhodobo, všetko v jeho živote je chaotické. Nevie sa uvoľniť, zasmiať a tieto signály vysiela aj do okolia,“ vysvetľuje majiteľka firmy Human Inside a konzultantka Erika Matwij.

Stres škodí a nemáme ho radi

Označovať stres za vyslovene negatívny, teda správne nie je. „Stres je stav, v ktorom sa telo dostáva do obrannej fázy, bráni sa pred niečím, necíti sa komfortne a potrebuje sa o seba postarať, ale cíti, že nemá východisko. Stres je v prvom rade psychická záležitosť, ktorá vplýva aj na telo. Stres môže byť však aj mierne pozitívny, udržiava nás v strehu, teda sa musíme na niečo lepšie pripraviť, či zvýšiť pozornosť. Lenže často je stres spúšťačom toho, že s nejakou situáciou nemáme dobrú skúsenosť, telo si to pamätá a dostáva sa do stavu, ktorý mu nerobí dobre, lebo v danej situácii nevie, ako sa zachovať, aby sa cítilo opäť komfortne,“ vysvetľuje konzultantka Erika Matwij. Ďalej dodáva, že schopnosť zvládať stres závisí aj od toho, akou je človek osobnosťou. Napríklad ľuďom s nízkou sebadôverou či negatívnym prístupom k životu sa často stáva, že od pozitívneho stresu je len malý krôčik k negatívnemu. Naopak, tí, ktorí majú zdravú sebadôveru a aj zlyhania vnímajú ako prirodzenú súčasť života, vedia so stresom pracovať a vyťažiť z neho pozitíva. Stres je pre nich niečo, vďaka čomu zmobilizujú sily v situáciách, ktoré ich privedú k úspechu.

Negatívny a dlhodobý stres vplýva na zdravie

Ak človek žije v dlhodobom strese, teda ho nevie zvládnuť, časom sa s najväčšou pravdepodobnosťou stres premietne do oblasti fyzického zdravia. „Ak je niekto racionálnym typom človeka, môže mu stres spôsobovať bolesť hlavy, migrény alebo depresiu. Emočný typ človeka, ktorý každú situáciu vnútorne prežíva, môže trpieť žalúdočnými vredmi alebo poruchami trávenia,“ uvádza príklady Erika Matwij z Human Inside a dodáva, že „neriešený“ stres môže prerásť do chronických ochorení. Napríklad u manažérov sa stáva, že sa dostávajú do začarovaného kruhu. Stres u nich vyvoláva napríklad bolesti hlavy a prepracovanosť. To si kompenzujú sladkosťami či cigaretami. Po určitom čase môže dôjsť k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú dôsledkom životného štýlu a nezvládania stresu.

Ste v strese? Pomôže jednoduchá schéma

Na školeniach i pri individuálnych konzultáciách pracuje Erika Matwij so svojimi klientmi s jednoduchou schémou, ktorá im pomáha zvládať stres. Ako to funguje? Erika odporúča nakresliť si nádobu, ktorá predstavuje životnú energiu. Na vrchu tejto nádoby je niečo podobné vodovodnému kohútiku a na jej dne je odtok. Kohútik predstavuje veci, ktoré ľudí pozitívne nabíjajú, ako napríklad slnko, hudba, káva, smiech, spánok, deti a podobne. Odtok je zasa zhmotnením negatívnych vecí ako hnevu, dažďa, nespavosti atď. „Stresu sa nemožno vyhnúť, ale je možné postarať sa o seba okamžite, keď stres príde a neprepadnúť do negatívneho, dlhodobého stresu,“ hovorí konzultantka. Následne svojim klientom odporúča vybrať si z 20-tich pozitívnych vecí tie, ktoré im náladu zlepšia okamžite a majú ich k dispozícii doma aj v práci. Tieto veci im pomôžu v stresovej situácii „postarať sa o seba“ ihneď. Niekomu pomôže kúsok horkej čokolády, inému obľúbená pieseň či tanec. „Ak sa človek venuje niektorej z týchto činností, zlepší mu to náladu. Vždy má človek poruke aspoň dve z týchto pozitívnych vecí a môže ich využiť v nekomfortnej situácii. Je to jednoduché. Bohužiaľ, ľudia to nerobia, hoci je vždy príležitosť na to, aby sa človek o seba postaral. Stačí na chvíľu prerušiť rozhovor, odísť na toaletu stres predýchať, umyť si tvár či spomenúť si na obľúbenú pesničku, a tak sa vrátiť s iným vnútorným nastavením,“ dodáva Erika Matwij. 

Odporúčame prečítať: Ako odbúrať napätie pomocou dýchania v relaxácii


Autor článku

human

Human Inside

Sme spoločnosť zameraná na zlepšovanie výkonnosti firiem cez správne riadenie ich ľudských zdrojov (HR). Predstavte si externé HR oddelenie, kde sedia skúsení odborníci na danú oblasť, na ktorých presmerujete svoje starosti s jednotlivými oblasťami ľudských zdrojov, pričom im platíte len za odvedenú prácu. Naše služby poskytujeme v 6 jazykoch, od roku 2006.

http://www.humaninside.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Ste v strese? Naučte sa ho zvládať a vyťažiť z neho pozitíva

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

bimbambuc@gmail.com
bimbambuc
 22.10.2016 17:52

Existujú aj iné techniky ako zvládnuť stres. Vychádzajú z toho, že stres vzniká kvôli pocitu nevyhnutnosti aby sa situácia vyvinula podľa tvojích predstáv. No nemôžeš ju kontrolovať a bojíš sa, že sa vyvinie zle. Tieto tri body sú všetko, čo treba na odbúranie stresu.

Najzákladnejšia technika je ČO NAJHORŠIE SA MôŽE STAŤ?

Predstav si, že si nervózny študent, ktorého čakajú štátnice. A predstav si, že sa stane to najhoršie: Vytiahneš si najťažšiu tému zo všetkých. Zamrzneš a vypadne to aj to málo, čo si vedel. Nespravíš štátnice. Znechutená komisia ťa pošle preč.

A teraz sa spýtaj sám seba: Čo najhoršie sa môže stať, ak tie štátnice nespravím? Čo by sa stalo? Naozaj by som zomrel? Budem hladovať, žiť pod mostom, zamrznem cez zimu? Je škola moja jediná šanca? Už nikdy nenájdem dobrú prácu? Rozhodne NIE.

Nebude to jednoduché, ale prežiješ. Tvoj život NEBUDE zničený. Chvíľu by si sa cítil mizerne, skúčene, stratene. No časom to prebolí. Máš aspoň jeden opravný termín – jednu novú šancu. Niekedy i dve. Takže nič nie je stratené. Prípadne sa vrátiš domov, pôjdeš bývať s kamošom a budeš za čas pracoval v robote, ktorá ťa nebaví. Ale prežiješ.

Vedz aj to, že existuje mnoho ďalších príležitostí než škola. Samoštúdium, stovky vzdelávacích programov a kurzov, online vzdelávanie, celoživotné vzdelávanie. Veď pozri koľko ľudí sa vypracovalo na vrchol bez školy. Vymenuj ich niekoľko – z okolia aj zo sveta. Aj ty sa môžeš takto vypracovať.

Uvedomenie, že prežiješ aj keby si štátnice nespravil prináša zmierenie s negatívnym výsledkom. Nech to dopadne akokoľvek, ty pôjdeš ďalej – k lepšiemu. Preto prestaneš byť nervózny a vystresovaný.

Takže čo také najhoršie sa môže stať??? A rovnakým spôsobom techniku ide aplikovať na iné situácie.

Ďalších 8 ukľudňujúcich techník ako zvládnuť stres je tu:
http://bezbolestneucenie.sk/ako-zvladnut-stres-statnice/
S týmito technikami prekonáš stres v kľude, bez nervov a paniky.