Štíhlosť a zdravie? Získajte ich vďaka jablkám!
Darí sa im v sadoch i v záhradách. Sú bežným sortimentom v obchodoch s potravinami. Dostaneme sa ku nim ľahko. Možno aj preto sú pre nás príliš „obyčajné“. Podceňujeme ich pozitívne účinky. Len si úprimne odpovedzme na otázku, koľkokrát sme uprednostnili exotickejšie druhy ovocia pred „nezaujímavými“ jablkami?
Odborníci robia, čo môžu. Snažia sa nám všetkými možnými i nemožnými spôsobmi pripomínať, že konzumácia ovocia a zeleniny je pre zdravie dôležitá. My ich ignorujeme. Myslíme si, že nás sa civilizačné ochorenia (rakovina, cukrovka, infarkt, mŕtvica) netýkajú. Bohužiaľ, niekedy je realita iná. Potom sme ochotní urobiť čokoľvek, aby sme svoje zdravie zachránili.
Prevencia je základ. Dajte šancu jablkám!
Jablká majú mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, pretože obsahujú veľmi dôležité živiny. Početné vedecké výskumy potvrdzujú, že pravidelná konzumácia jabĺk môže človeka ochrániť pred nebezpečnými chorobami. Táto schopnosť vyplýva najmä z antioxidačnej aktivity jabĺk (schopnosti bojovať so škodlivými voľnými radikálmi a naprávať škody, ktoré napáchali na bunkách, tkanivách a orgánoch). Jablká sú teda zdrojom cenných antioxidantov: vitamínu C, flavonoidov (kvercetín, epikatechín, triterpenoidy) a ďalších fytochemikálií.
Čo si o tom myslia vedci? Odborníci z americkej Cornell University zistili, že jablká majú silnú antioxidačnú aktivitu: potláčajú procesy, ktoré vznikajú v bunkách a spôsobujú rakovinu, znižujú oxidáciu lipidov a znižujú hladinu cholesterolu (1).
Prečo jesť jablká?
Vedeli to už naše prababičky a babičky. Jablká sú zdravé a chránia nás pred zdravotnými neduhmi. My však chceme dôkazy. A tie existujú! Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú, že pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny je prevenciou rozličných chorôb. Pre „neveriacich“ uvádzame niekoľko konkrétnych vedeckých štúdií.
Medzi najväčších strašiakov dnešnej doby patria onkologické ochorenia. Možno aj preto sa vedci z Bostonu rozhodli uskutočniť rozsiahlu štúdiu na ľuďoch, ktorí trpeli rakovinou pľúc. Pacienti počas pokusu konzumovali 15 druhov ovocia a zeleniny. Výsledok ukázal, že ovocie a zelenina sa podieľajú na znížení rizika rakoviny pľúc u žien (2).
V štatistikách úmrtnosti patria popredné priečky kardiovaskulárnym ochoreniam. Odborníci z Helsínk sa zamerali na skúmanie vplyvu kvercetínu (významný antioxidant bohato zastúpený aj v jablkách) na srdcovo-cievne ochorenia. Čo zistili? Výsledky naznačujú, že príjem jabĺk má zásluhu na znížení rizika vzniku trombotickej cievnej mozgovej príhody (3).
Výsledky tejto vedeckej štúdie budú zaujímať predovšetkým ženy. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú konzumáciu jabĺk pri chudnutí, pretože obsahujú veľa dôležitých látok a vlákniny, ktorá zasýti a uľahčuje trávenie. K tomuto názoru sa prikláňa aj záver štúdie brazílskych vedcov. Vo svojej štúdii sledovali počas dvanástich týždňov tri skupiny žien. Prvá pridala do jedálneho lístka jablká, druhá hrušky a tretia ovsené sušienky. Všetky uvedené potraviny jedli ženy trikrát denne v rámci svojho jedálnička. Po ukončení štúdie vedci konštatovali, že skupiny, ktoré jedli jablká a hrušky stratili približne 1,2 kilogramu (4). To znamená, že jablká by v redukčnom režime rozhodne chýbať nemali.
Nie je možné uviesť všetky pozitívne účinky jabĺk. Snáď vás aspoň tie spomenuté prinútia konzumovať viac ovocia a zeleniny, a teda aj jabĺk.