Stravou a doplnkami k zdraviu: Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať?
Pestrosť v strave je základom zdravia a vitality! Aké zložky by v našom jedálničku nemali chýbať?
Skúsený odborník značky VJEM, Mgr. Michal Drdúl sa rozprával s Jankou Šimkovičovou o svojich skúsenostiach a zabŕdol do rôznych tém týkajúcich sa zdravia. Sezónnosť v stravovaní a suplementácia boli jednými z nich.
Čím pestrejšie, tým lepšie
Premýšľate nad tým, ako je zložený váš jedálniček? Koľko vitamínov svojmu telu doprajete zo stravy? Akou formou? Letné mesiace sú ideálne na vitamínový „doping“! Ako si ho dopriať? „Je dobré staviť na čerstvé potraviny vypestované v domácom prostredí. V lete máme k dispozícii rôzne druhy ovocia a zeleniny. Kým pri ovocí platí staré známe – všetko s mierou, zeleninu môžeme jesť doslova na kvantá,“ odporúča skúsený výživový poradca Michal Drdúl. S ovocím to podľa neho netreba preháňať, nakoľko obsahuje fruktózu, a pokiaľ by ste nemali dostatočný výdaj, mohli by ste z neho pribrať. Podľa Drdúla by sme si mali dopriať čo možno najfarebnejšiu škálu ovocia a zeleniny – od žltej až po tmavofialovú. Rozmanitosť je cesta, vďaka ktorej telu doprajeme všetky potrebné látky. Je totiž známe, že každý druh ovocia a zeleniny obsahuje iný pomer živín potrebných pre náš organizmus. Fytochemikálie, ktoré sa nachadzajú v ovocí a zelenine, pozitívne vplývajú na naše telo. Či už hovoríme o karotenoidoch, flavonoidoch, alebo iných látkach, ktoré podporujú náš imunitný systém. Nemenej cennou zložkou potravy je aj vláknina, ktorej by sme mali jesť 25-30 g denne. Zvýšením príjmu vlákniny dokážeme telu mimoriadne pomôcť. Postarajte sa o jej príjem, zlepšíte tak fungovanie svojho tráviaceho traktu.
Nech žijú antioxidanty!
Pomáhajú chrániť naše telo, pri cvičení (aj mimo neho) sú nevyhnutné. „Človek by mal 5 zjesť porcií – kúskov ovocia a zeleniny denne, čím svojmu telu zabezpečí adekvátny príjem antioxidantov. Keď sa bavíme o bobuľovom ovocí, ide o hrsti, pri zelenine ide o kusy. Z bežnej stravy však nedokážeme prijať všetky potrebné vitamíny a minerály, preto sa sa otvára téma potreby suplementácie určitých prvkov, ktoré zo stravy nevieme prijať v dostatočnom množstve,“ prízvukuje farmaceut, ktorý má vo veľkej miere na svedomí zloženie prémiových doplnkov výživy VJEM. O tom, že vyprážanie a stres sú pre nás veľmi nezdravé, niet pochýb rovnako ako o tom, že fermentované potraviny – kyslé uhorky, kapustu a mnohé ďalšie, je potrebné mať vo svojom jedálničku. Vyťažiť z letnej sezóny vieme aj tak, že sa pripravíme na zimu – podobne ako to robili naši predkovia.
Poznáte cielenú suplementáciu?
Určite ste si už v živote kúpili doplnok výživy s cieľom zabezpečiť telu „porciu zdravia“, ktorú potrebuje. Viete však, čo dopĺňať a ako? „Vitamín C je takmer všade, no horčík telo spotrebováva dvakrát až trikrát rýchlejšie, keď športujete alebo ste vystavení stresu, preto je potrebné ho telu pravidelne dodávať. Nevyberajte si však šumivé druhy, ktoré často obsahujú sladidlá, dochucovadlá a veľké množstvo sodíka. Od mája do augusta telo dokáže vytvárať vitamín D, avšak len v tomto období, mimo neho je ho telu potrebné dodávať,“ radí Michal Drdúl. Ak športujete, podľa vyhľadávaného odborníka netreba zabúdať na vápnik, fosfor, vitamín D3, horčík, zinok i spomínané céčko, vitamíny zo skupiny B a železo. Dôležité antioxidanty nájdete napríklad v produkte SUPERANTIOXIDANT, ak nemáte na tanieri často ryby alebo orechy, mali by ste si určite dopriať kvalitné esenciálne omega-3 mastné kyseliny. Vždy si však dajte pozor na zdroj – aby ste si mohli povedať: Viem, čo suplementujem.
Diskusia k článku - Stravou a doplnkami k zdraviu: Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať?