Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Stravovanie pre ploché bruško: 7 tipov ako sa prejesť k štíhlemu drieku

Redakcia

Všetky chceme ploché bruško, čo si budeme nahovárať. Na to, aby sme však docielili štíhly pás bez faldíkov, musíme dbať aj na výber jedál a stravovanie celkovo. Pretože pekné bruško sa netvaruje len cvičením, ale tiež v kuchyni.

stravovanie pre ploche brucho
Zdroj: AdobeStock
16. MÁJ 2023

Ak cvičíte, aby ste získali ploché brucho, nie ste sami. Pevný core je jedným z najpopulárnejších fitnes cieľov, ktorý nezahŕňa len dôsledný tréningový plán, pravdou tiež je, že brušné svaly sa čiastočne „vyrábajú“ aj v kuchyni.

7 ciest k plochému bruchu

1. Podporte trávenie vlákninou

Vláknina je mimoriadne dôležitou súčasťou vyváženej stravy – doprajte si jej dostatok! Je kľúčom k podpore trávenia, potraviny bohaté na vlákninu sú tiež super sýte, z čoho logicky plynie, že ak ich zaradíme do jedálnička, je veľmi málo pravdepodobné, že sa budeme prejedať. Dobre fungujúce trávenie a udržanie celkového príjmu potravy pod kontrolou sú perfektným spôsobom ako sa dopracovať k plochému bruchu, na ktorom pracujete.

Prečítajte si aj: Vláknina ako kráľovská zložka stravy: Prečo sa na ňu zamerať a s čím všetkým vám pomôže?

2. Nechajte jedálniček „zazelenať“

Doprajte si smoothies na dennej báze. Nie je to len skvelý spôsob ako zvýšiť príjem vlákniny, je to aj ideálne riešenie ako získať naraz množstvo výživných potravín na podporu plochého bruška. Rozhodne stavte na bobuľové ovocie plné antioxidantov, tmavú listovú zeleninu ako kel či špenát a nešetrite ani chia, ľanovými alebo konopnými semiačkami. Zeleninu ako brokolica či špargľa pridajte do polievok, praženice či omelety alebo si ju uvarte na pare.

3. Dajte stopku vyprážaným jedlám

Do vyváženého jedálnička nepatria, sú plné škodlivých tukov a môžu viesť k nepríjemnému nadúvaniu a poruchám trávenia. Držte sa teda skutočných – nespracovaných potravín bohatých na živiny, jedzte pestro a pokiaľ sa dá, čo možno najviac lokálne s ohľadom na pôvod potravín.

4. Vyberajte si zdravé tuky

Zabudnite na slnečnicový olej, ktorý sa javí ako jeden z najnezdravších tukov a pridajte do stravy mononenasýtené tuky, ktoré podľa viacerých výskumov dokážu (v optimálnom množstve) pomôcť s brušným tukom. Kde tieto zdravé tuky nájdete? Ide o olivový olej, avokádo, orechy a rôzne semená.

zdrave stravovanie

5. Povedzte nie prísnym kalorickým reštrikciám

Prísne obmedzenie príjmu kalórií môže spôsobiť, že naše telo prejde do „režimu hladovania“, čo znamená, že v podstate zadrží tuk, ktorý máme. Ide o mechanizmus prežitia, stav, kedy telo doslova „priberá aj z vody“, keďže organizmus má pocit, že je vo vojnovom stave a musí si urobiť zásoby na horšie časy. Rozmenené na drobné, odopieranie jedla jednoducho nie je cesta – ani keď ide o štíhly pás.  

6. Podporte črevá fermentovanými potravinami

Ploché bruško je veľmi úzko prepojené so zdravím mikrobiómu. Probiotiká môžu pomôcť znížiť nadúvanie spôsobené príliš veľkým množstvom „zlých“ baktérií v čreve. Aby ste nadúvaniu predišli, zaraďte pravidelne do jedálnička fermentované potraviny bohaté na probiotiká. Ktoré si dopriať?

  • Kefír alebo acidofilné mlieko

  • Kyslá kapusta

  • Kombucha

  • Jogurt

  • Tempeh

Prečítajte si aj: 5 najzdravších probiotických potravín, za ktoré sa vám trávenie poďakuje

7. Vylúčte sýtené nápoje

Šumivé nápoje sú osviežujúce, ale môžu tiež spôsobiť nahromadenie plynu, ktoré sa často rovná nadúvaniu. Takže perlivé alebo bublinkové vody vynechajte a doprajte si radšej zdravšiu – nešumivú verziu.

  • Do vody primiešajte čerstvo vytlačenú citrónovú alebo limetkovú šťavu.
  • Vyrobte kocky ľadu z rozmixovaného ovocia – napríklad z melóna alebo jahôd a pridajte ich do pohára vody.
  • Vychutnajte si šťavu z čerstvej uhorky alebo zeleru.

Tip od Supershape: Nezabudnite sa hýbať!

Strava má na získanie plochého brucha veľký vplyv, nezabúdajte však ani na dôležitosť pravidelného cvičenia. Doprajte si každý deň pohyb, aj keby malo ísť len o rýchle 15-minútové cvičenie z nášho Premium členstva! Každý pohyb sa počíta.

Ploché brucho a zdravie idú ruka v ruke

Jedálniček, ktorým sa dá „prejesť“ k plochému brušku, nie je len o tom, aby ste na konci dňa mali štíhly pás. Dodržiavanie tipov, ktoré sme vám uviedli vyššie, prispieva k istej forme starostlivosti o seba a svoje zdravie. Budete prekvapení, ako vám tieto rady pomôžu v dosahovaní vašich stanovených fitnes cieľov – či už je to plochšie bruško, fungujúce trávenie, viac energie alebo mínus na váhe.

Supershape Letnej výzve sa zameriame nielen na spevňovanie brucha a stredu tela, ale aj na výživu. Máte na výber z dvoch jedálničkov, podľa toho, či chcete chudnúť alebo viac rysovať. Čaká vás 28 dní formovania tela s dôrazom na problematické partie, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a najmä zdravé telo. Poďte do toho s nami v Letnej výzve!

Banner_Letna Vyzva 2023_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stravovanie pre ploché bruško: 7 tipov ako sa prejesť k štíhlemu drieku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.