Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Stres – ako sa s ním vyrovnať?

Advertoriál

Mnohí z nás čelia výzvam, ktoré môžu byť stresujúce, zdrvujúce a vyvolávajú silné emócie u dospelých aj detí.

Muz_Pocitac
Zdroj: PR, Seocentrum
27. OKT 2022

Ste v strese kvôli práci alebo kvôli niečomu osobnejšiemu? V tomto článku vám poskytneme tipy, ktoré vám pomôžu bojovať so stresom. Pozývame vás, aby ste si ho prečítali!

Bojujte alebo utekajte

Náhly alebo dlhotrvajúci stres aktivuje nervový systém a zaplavuje krvný obeh adrenalínom a kortizolom, dvoma hormónmi, ktoré zvyšujú krvný tlak, zrýchľujú tep a zvyšujú hladinu cukru v krvi. 

Tieto zmeny prinútia vaše telo reagovať reakciou boj alebo útek. Vďaka tomu dokázali naši predkovia predbehnúť šabľozubé tigre a dnes je to užitočné napríklad pri vyhýbaní sa autonehode.

Ale väčšina dnešných chronických stresorov, ako sú financie alebo ťažký vzťah, udržiava vaše telo v tomto vyostrenom stave, ktorý poškodzuje vaše zdravie.

Následky nadmerného stresu

Mnohé štúdie spájajú chronický stres s vyšším rizikom srdcových ochorení, mŕtvice, depresie, nárastu hmotnosti, straty pamäti a dokonca aj predčasnej smrti. Preto je veľmi dôležité rozpoznať varovné signály!

Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, poraďte sa so svojím lekárom o spôsoboch zvládania stresu:

  • Dlhodobé problémy so spánkom,

  • Časté silné bolesti hlavy,

  • Úbytok alebo prírastok hmotnosti,

  • Pocity stiahnutia alebo bezcennosti,

  • Neustály hnev a podráždenosť,

  • Strata záujmu o činnosti,

  • Neustále znepokojovanie alebo obsesívne myslenie,

  • Nadmerné užívanie alkoholu alebo drog,

  • Neschopnosť sústrediť sa.

Zdravé spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom

Silné emócie, podráždenosť alebo problémy so spánkom a jedlom môžu byť normálnou reakciou na stres. Tu je niekoľko zdravých spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom:

Urobte si prestávku v sledovaní, čítaní alebo počúvaní správ

Je dobré vedieť, čo sa deje vo svete, ale neustále počúvanie a čítanie o traumatických udalostiach môže byť veľmi stresujúce. Zvážte obmedzenie počtu správ na niekoľkokrát denne. Snažte sa tiež nesiahať tak často po telefóne, vypnite televíziu a obrazovku počítača.

Starajte sa o seba

Alkohol, nikotín a kofeín môžu dočasne zmierniť stres, ale majú negatívne účinky na zdravie a z dlhodobého hľadiska môžu stres ešte zhoršiť. 

Mnohé štúdie ukazujú, že dobre vyživené telo dosahuje lepšie výsledky, preto začnite kvalitnými raňajkami, zaraďte do svojho jedálnička viac organického ovocia a zeleniny, vyhýbajte sa spracovaným potravinám a cukru a pite viac vody.

Pomáhajte iným

Dôkazy ukazujú, že ľudia, ktorí pomáhajú iným, či už dobrovoľníckou prácou alebo prácou v komunite, sú často odolnejší voči rôznym faktorom.

Ak nemáte čas na dobrovoľnícku prácu, skúste každý deň niekomu urobiť láskavosť. Môže to byť napríklad nejaká drobnosť, napríklad pomoc pri nákupe alebo prechádzka s priateľom.

Pri online terapii sa pomoc profesionálnych terapeutov poskytuje aj v iných jazykoch.

Prijmite veci, ktoré nemôžete zmeniť

Nie vždy je možné zmeniť zložitú situáciu. Snažte sa sústrediť na veci, ktoré máte pod kontrolou.

Ak napríklad vaša spoločnosť prepúšťa, môžete sa sústrediť na veci, ktoré môžete ovplyvniť, napríklad na hľadanie novej práce.

Získajte odbornú pomoc

Ak máte pocit, že vám prirodzené spôsoby nepomáhajú zmierniť stres, alebo sú vaše príznaky také silné, že uvažujete o samovražde, obráťte sa na psychológa, sociálneho pracovníka alebo poradcu.

Niekedy sa oplatí vyhľadať pomoc odborníka, aby ste svoje problémy vyriešili čo najskôr. Objednajte sa ešte dnes – vaše zdravie a život za to stoja.

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stres – ako sa s ním vyrovnať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.