Tichí predátori si nevyberajú: Útok kliešťov môžete zastaviť!
Sú čierne, malé a nenápadné. Kedykoľvek sa môžu do nás zahryznúť a pritom o tom nemusíme vedieť. Aktivita kliešťov je v plnom prúde, odborníci upozorňujú, že sú agresívnejšie ako kedykoľvek predtým. Niektoré druhy môžu prenášať nebezpečnú encefalitídu či lymskú boreliózu. Ako nedať otravným parazitom šancu?
Nájdete ich už takmer všade
Agresívne potvorky číhajú prichytené na steblách trávy alebo v kríkoch. Už dávno neplatí mýtus, že skáču zo stromov. Takisto je zastaraným tvrdením, že prežívajú len v lesoch. Dnes ich nájdete takmer všade. V mestských parkoch, na sídliskách, či dokonca aj vo vyšších nadmorských výškach. Klimatické zmeny spôsobili ich presúvanie do severnejších častí. Navyše, tohtoročná teplá zima im dala zelenú už vo februári, čo považujú odborníci za neobvyklé, keďže inokedy sa zvyknú objavovať koncom marca či v apríli.
Kde sa zahryznú?
Kliešte si starostlivo vyberajú miesto na koži, kde sa prisajú. Po pobyte na čerstvom vzduchu by ste si mali skontrolovať hlavne tie miesta na tele, kde je jemnejšia a teplejšia pokožka. Stredom vášho záujmu by malo byť okolie spodnej bielizne, zhyby pod kolenami, podpazušie či pod prsiami. Keď si vyhliadnu miesto na pokožke, zahryznú sa bez toho, aby ste o tom čo i len tušili. Pri tom, ako sajú krv totiž vylučujú sliny, ktoré dokážu znecitlivieť miesto prisatia. Preto by ste nemali zabúdať na dôkladnú kontrolu pokožky na celom tele!
Účinná ochrana
Aby ste napadnutie tichým predátorom obmedzili na minimum, určite nevychádzajte von v krátkych nohaviciach a tričku. Zvoľte si radšej dlhé rukávy a pokrývku hlavy. Chrániť sa môžete aj repelentom proti kliešťom, no dôležité je, ako veľmi sa potíte. Ak si nastriekate prípravok na telo a potíte sa, ochrana pred kliešťami bude menšia.
Keďže niektoré kliešte môžu byť nakazené vírusom encefalitídy, lekári odporúčajú očkovanie u svojho všeobecného lekára. Aj keď má množstvo odporcov, považuje sa za účinnú ochranu pred nebezpečnými ochoreniami prenášanými parazitmi. V každom prípade, tento rok je už na očkovanie neskoro. Malo by sa realizovať na začiatku zimných mesiacov, aby mal organizmus dostatok času na vytvorenie si protilátok skôr, ako nastane obdobie ich výskytu. Neostáva vám teraz nič iné, ako byť obozretní a chrániť sa iným spôsobom. Aspoň viete, na čo nezabudnúť budúcu zimu.
Ako ho vybrať z pokožky?
Čo robiť, ak sa do vás malý parazit zahryzol? V prvom rade nepanikárte a nesiahajte hneď po oleji či mydlovej vode. Odstránite ho najlepšie pinzetou, ktorou ho prichyťte čo najbližšie pri pokožke a jemne vytiahnete. Môžete použiť aj zväčšovacie sklo, vďaka ktorému zistíte, či v koži neostali zvyšky kliešťa. Alfou a omegou by mal byť prípravok, ktorým si nakoniec ranu vydezinfikujete. Ak si nie ste istí, či vám nezostala časť kliešťa v pokožke, navštívte svojho lekára.
Čoraz viac Slovákov je nakazených
Aj keď ho vyberiete z pokožky, ani zďaleka nemusíte mať boj vyhratý! Ak vám rana sčervenie po troch týždňoch alebo máte bolesti hlavy či dostali ste chorobu, podobnú chrípke, na vine môže byť infikovaný kliešť, kvôli ktorému ste dostali encefalitídu. Ide o zápalové ochorenie mozgu, ktoré sa týka aj Slovenska. Každý rok pribúda počet nakazených, pochádzajúcich hlavne z Bratislavy, Trnavy, Piešťan a Senice. Bohužiaľ, aj keď na začiatku sa choroba prejaví rovnako, ako keby ste mali obyčajnú chrípku, neraz sa boj s ňou skončil smrťou. Nepoteší vás ani fakt, že minulý rok dosiahlo Slovensko historické maximum v počte ochorení na encefalitídu. S ochorením bojovalo o takmer 60 percent viac ľudí ako v predchádzajúcich rokoch!
Choroba z mlieka?
Budete možno prekvapení, no nakaziť sa encefalitídou môžete aj z mlieka! Kliešte totiž útočia aj na zvieratá, ktoré môžu infikovať. Ak vypijete mlieko alebo zjete syr vyrobený z nepasterizovaného mlieka, ktoré pochádza od nakazeného zvieraťa, ste v ohrození! Preto si nezabudnite mlieko pred konzumáciou prevariť a piť pasterizované.
Kliešte sa považujú za tichých predátorov, ktorí číhajú na svoju obeť a nenápadne sa na ňu prisajú. Dávajte si väčší pozor, aby ste si z prechádzky v prírode neodniesli okrem pekných spomienok i nepríjemné ochorenie!