TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

VIDEO: Ako jednoducho prepašovať ovocie a zeleninu do jedla

redakcia

Všetci dobre vieme, aká dôležitá je pre nás zelenina a ovocie. Čo ale robiť, ak nám nechutí? Vyskúšajte náš tip, ako ovocie a zeleninu jednoducho prepašovať do jedla – pomocou chutného smoothie podľa Janky Šimkovičovej.

VIDEO: Ako jednoducho prepašovať ovocie a zeleninu do jedla
Zdroj: Simona Hulmanová, ŠKOLA ZDRAVÉHO VARENIA
24. MÁJ 2021

Ovocie a zelenina by nemala chýbať v jedálničku zdravého človeka. Obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Pomáhajú znižovať cholesterol, predchádzajú rôznym chorobám a väčšinou sú aj nízkokalorické. Aj napriek tomu jedia podľa Eurostatu Slováci v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ menej ovocia a zeleniny. Každý deň si ju dopraje len polovica ľudí.

Skvelým spôsobom, ako zvýšiť príjem zeleniny a ovocia je smoothie. Dokážete do neho všeličo skryť a pripraviť ho na milión spôsobov. Je vhodný aj pre deti, ktoré neobľubujú zeleninu a ovocie v jedle. Farebný a sladký nápoj ich jednoducho zasýti a dodá potrebné vitamíny a minerály.

Ako pripraviť zdravé a chutné smoothie?

Príprava smoothie je naozaj jednoduchá – stačí vám niekoľko ingrediencií, kvalitný mixér a pár minút času. Jeho výhodou je, že sa s ním môžete hrať a skúšať najrôznejšie kombinácie. Ak chcete, aby bolo vaše „smoothie-čko“ komplexným, zdravým jedlom, držte sa týchto piatich krokov:

Na začiatok sladké ovocie

Ako sladidlo môžete použiť rôzne druhy ovocia. Najbežnejší je banán, ktorý sa do smoothie výborne hodí. Vyskúšať ale môžete jablko, hrušku, kiwi, ananás alebo rôzne bobuľové ovocie, napríklad čučoriedky. Tie dodajú nápoju farbu a poskytnú „alibi“ pre pridanie ďalšej ingrediencie.

Zdravá zelenina

Ak chcete, aby bolo vaše smoothie naozaj zdravé, pridajte doň okrem ovocia aj zeleninu. Tá zníži celkovú glykemickú nálož jedla a zasýti nás na dlhšiu dobu. Pridať môžete špenát, kel, mrkvu, zeler, uhorku, alebo ktorúkoľvek inú zeleninu, ktorú máte radi. Vďaka tekutej forme a kombinácii s ovocím vám bude chuť viac.

Zdravé tuky

Ďalším krokom je pridanie orechov alebo semienok. Dodajú vám bielkoviny a zdravé tuky. Práve tuky sú dôležité pre správnu vstrebateľnosť vitamínov, ktoré do seba dostanete z ovocia a zeleniny. Okrem orechov a semienok môžete použiť aj orechové maslá – výborné je napríklad kešu maslo. Dávajte si ale pozor na ich množstvo – orechy sú veľmi kalorické jedlo, preto to s nimi nepreháňajte. Jedna lyžička alebo malá hrsť úplne stačí.

Zdravé bielkoviny

Ak chcete zvýšiť príjem bielkovín, môžete svoje smoothie obohatiť aj o jogurt. Ak neobľubujete mliečne jogurty, môžete použiť rastlinné alternatívy – sójový, kokosový alebo ovsený jogurt. A pokiaľ chcete zvýšiť príjem bielkovín ešte viac, pridajte odmerku proteínu.

Zalejte rastlinným mliekom

A na záver zalejte všetky ingrediencie rastlinným mliekom. Vyberte si to, ktoré vám chutí – sójové, kokosové, ovsené, ryžové alebo mandľové. Ak nechcete použiť mlieko, pokojne zalejte čistou vodou – smoothie bude výborné aj tak. Na záver vám stačí celé smoothie zmixovať a máte hotový chutný a výživný nápoj pre vás aj vaše deti.

Odporúčame používať: Vlašské orechy od dmBio. Dodajú energiu, zasýtia a sú plné vitamínov a minerálov. Výborné v müsli, do dezertov, do kaší, koláčov a smoothie. Kvalitná bio surovina.

dmBio Vlašské orechy

Odporúčame používať: Proteínové müsli od dmBio. So špaldovými vločkami, orechmi a kúskami kakaových bôbov. Bohaté na rastlinné bielkoviny: 28 %.

dmBio Proteínové musli

Odporúčame používať: Trvanlivé plnotučné mlieko, 3,5 % tuku od dmBio. Trvanlivé plnotučné mlieko od dmBio s obsahom tuku 3,5 % presvedčí svojou plnou chuťou a trvanlivosťou. Pochádza z bio gazdovských dvorov alpského regiónu.

dmBio Plnotučné mlieko


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Ako jednoducho prepašovať ovocie a zeleninu do jedla

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.